Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FUNCJA ODWROTNA   Funkcja przyporządkowująca wartościom jakiejś funkcji jej odpowiednie argumenty, czyli działająca odwrotnie do niej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FUNCJA ODWROTNA   Funkcja przyporządkowująca wartościom jakiejś funkcji jej odpowiednie argumenty, czyli działająca odwrotnie do niej."— Zapis prezentacji:

1 FUNCJA ODWROTNA   Funkcja przyporządkowująca wartościom jakiejś funkcji jej odpowiednie argumenty, czyli działająca odwrotnie do niej.

2 ARCUS SINUS

3 Arcus sinus jest funkcją odwrotną do funkcji sinus rozpatrywanej na przedziale (-π/2; π/2). W przedziale tym sinus jest funkcją rosnącą (zatem różnowartościową), wobec czego ma funkcję odwrotną, która jest określona na przedziale [-1;1] (czyli obrazie przedziału (-π/2; π/2) przez funkcję SIN ).

4 ARCUS COSINUS

5 Arcus cosinus jest funkcją odwrotną do funkcji cosinus rozpatrywanej na przedziale [0;π]. W przedziale tym cosinus jest funkcją malejącą (zatem różnowartościową), wobec czego ma funkcję odwrotną, która jest określona na przedziale [-1;1](czyli obrazie przedziału [0;π] przez funkcję COS ).

6 ARCUS TANGENS

7 Arcus tangens jest funkcją odwrotną do funkcji tangens rozpatrywanej na przedziale (-π/2; π/2). W przedziale tym tangens jest funkcją rosnącą (zatem różnowartościową), wobec czego ma funkcję odwrotną, która jest określona w zbiorze R (czyli obrazie przedziału (-π/2; π/2) przez funkcję TG ).

8 ARCUS COTANGENS

9 Arcus cotangens jest funkcją odwrotną do funkcji cotangens rozpatrywanej na przedziale [0;π]. W przedziale tym cotangens jest funkcją malejącą (zatem różnowartościową), wobec czego ma funkcję odwrotną, która jest określona w zbiorze R  (czyli obrazie przedziału [0;π] przez funkcję CTG ).

10 WZORY FUNKCJI CYKLOMETRYCZNYCH
arcsin x=y gdy sin y=x arccos x=y gdy cos y=x arcctg x=y gdy ctg y=x arctg x=y gdy tg y=x


Pobierz ppt "FUNCJA ODWROTNA   Funkcja przyporządkowująca wartościom jakiejś funkcji jej odpowiednie argumenty, czyli działająca odwrotnie do niej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google