Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

† ŚWIĘTA XX wieku Święta Maria Goretti 6.VII patronka młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "† ŚWIĘTA XX wieku Święta Maria Goretti 6.VII patronka młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 † ŚWIĘTA XX wieku Święta Maria Goretti 6.VII. 1902 patronka młodzieży
dziewica i męczennica

2 Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i św. Marii Goretti w Nettuno

3 kaplica sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Nettuno

4 Corinaldo – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Marche, w prowincji Ankona.
Alojzy i Assunta mieli siedmioro dzieci. Maria była trzecia z kolei. Twarde warunki życia i przykład ofiarnej pracy rodziców ukształtowały Marię w duchu poświęcenia. Rodzice, niezwykle pobożni, wszystkie zasady wiary wszczepiali w serca swych dzieci, ucząc je miłości Boga i bliźnich oraz czci dla Bożych przykazań.

5 10-letnia Marysia pocieszała mamę: "Odwagi, mamusiu! Bóg nas nie opuści!". Brała często różaniec do rąk. Choć do najbliższego kościoła było kilka kilometrów, Maria nigdy nie opuściła Mszy św. niedzielnej, a gdy chodziła do miasteczka po sprawunki, zawsze wstępowała do kościoła, modląc się żarliwie, jak tylko dziecko potrafi. Była dziewczynką nadzwyczaj inteligentną i sama starała się pracować nad sobą, nad swoim charakterem, a wszystkie wskazówki i upomnienia matki przyjmowała cicho i z pokorą.

6 Maria stopniowo z dziewczynki przemieniała się w panienkę, jednocześnie starając się coraz lepiej kochać Boga, a przez Niego ludzi . Dom Gorettich zajmowała także rodzina Serenellich - ojciec z synem. Chłopiec Aleksander Serenelli miał 18 lat, kiedy zapłonął ku Marii przewrotną żądzą. Zaczął ją też coraz nachalniej napastować, grożąc jej nawet śmiercią. Dziewczę umiało się zawsze skutecznie uwolnić od napastnika, ratując się ucieczką i omijając go. Nie mówiła jednak o tym nikomu w rodzinie, by nie pogłębiać przepaści niechęci Serenellich do Gorettich.

7 Nadszedł tragiczny dzień 5 lipca 1902 r
Nadszedł tragiczny dzień 5 lipca 1902 r. Rodzina Gorettich i Serenellich była zajęta zbieraniem bobu. Maria siedziała na schodach swego domu i naprawiała koszulę, gdy zobaczyła Aleksandra, który minął ją bez słowa i wszedł do domu. Po chwili zażądał, by przyszła do pokoju, a gdy odmówiła, siłą wciągnął ją i rozpoczęła się nierówna walka. Usiłował ją zmusić do grzechu. On silny, młody mężczyzna, ona niewielka wzrostem, nie mająca wiele siły. Napastnik zadał Marii wiele ciosów nożem. Potem sam przyznał się do tego przed sądem.

8 Powracająca z pracy rodzina znalazła Marię już w stanie agonii
Powracająca z pracy rodzina znalazła Marię już w stanie agonii. Natychmiast odwieziono ją do szpitala w Nettuno i poddano bolesnej operacji, którą znosiła w sposób godny podziwu, przyciskając do serca krzyż. Jednak lekarzom nie udało się jej uratować. Po raz szósty i ostatni przyjęła Chrystusa do swego serca w Komunii św. i otrzymała ostatnie namaszczenie. Zdążyła wyznać, że przebacza swemu mordercy. Zaopatrzona świętymi Sakramentami zmarła 6 lipca podczas odmawiania modlitwy Ojcze nasz. Sekcja zwłok wykazała, że Maria zachowała dziewictwo. Miała na ciele 14 ran.

9 Zbrodnią została poruszona cała okolica, ludzie uważali ją za świętą
Zbrodnią została poruszona cała okolica, ludzie uważali ją za świętą. Pogrzeb Marii przerodził się w wielką manifestację wiary. Marię Goretti zaczęto nazywać św. Agnieszką XX wieku. Już podczas pogrzebu wiele osób doznało szczególnych łask. W 1926 r. rozpoczęto proces informacyjny, a w trzy lata później przeniesiono ciało Marii do kościoła Matki Bożej Łaskawej w Nettuno. Ojcowie pasjoniści, opiekujący się kościołem, podjęli starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, który zakończył się pomyślnie. W 1945 r. papież Pius XII stwierdził męczeństwo Marii Goretti, a w dwa lata później, 27 kwietnia 1947 r. zaliczył ją do grona błogosławionych. W Roku Świętym Jubileuszowym, 24 czerwca 1950 r. Maria Goretti wyniesiona została do chwały świętych. W beatyfikacji i kanonizacji własnej córki miała szczęście uczestniczyć matka, Assunta Goretti.

10 Do grobu św. Marii Goretti w Nettuno śpieszą wierni z całego niemal świata, prosząc Boga przez jej wstawiennictwo o łaski potrzebne każdemu do zbawienia i uświęcenia.

11 Św. Maria Goretti urodzona dla świata 16. 10
Św. Maria Goretti urodzona dla świata roku urodzona dla nieba roku beatyfikowana roku kanonizowana roku wspomnienie lipca źródła opracowania: wiara.pl 4. gosc.pl 5. grafika- google.pl ŚWIĘTA XX wieku


Pobierz ppt "† ŚWIĘTA XX wieku Święta Maria Goretti 6.VII patronka młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google