Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielodostępność systemu operacyjnego Linux

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielodostępność systemu operacyjnego Linux"— Zapis prezentacji:

1 Wielodostępność systemu operacyjnego Linux
SOISK

2 Linux - wielodostępność
Linux jest systemem wielodostępnym. Oznacza to, że jednocześnie wiele użytkowników może z niego korzystać. Każdy użytkownik ma przydzielone zasoby, np. pamięć, czas procesora, miejsce na dysku, do których nikt oprócz niego nie ma dostępu chyba, że sam je udostępni. O uprawnieniach decyduje administrator systemu.

3 Linux – konsole tekstowe i graficzne
W linuxie zdefiniowane jest wiele konsoli sieciowych, na których mogą logować się użytkownicy. Aby zmienić konsolę używa się kombincaji klawiszy Ctrl+Alt+Fn n=1,2…7 (7 konsola graficzna) Aby sprawdzić z jakiego konta w danym momeńcie się korzysta, należy użyć polecenia whoami. Użytkownik może podejżeć, kto w danym momencie jest zalogowany do systemu za pomocą polecenia who.

4 Linux - konsole tekstowe i graficzne
Do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami służy polecenie write nazwa użytkownika wpisywanie kończymy za pomocą Ctrl+d EOF oznacza koniec tekstu Administrator może wysłać komunikat wszystkim użytkownikom za pomocą polecenia wall

5 Ubuntu Aktywacja konta root: sudo passwd root
Zmiana użytkownika su nazwa Zezwolenie na pisanie do terminala mesg y Zabronienie pisania do terminala mesg n

6 Zadanie Korzystając z pierwszej konsoli, zaloguj się na konto użytkownika root. Korzystając z drugiej konsoli, zaloguj się na konto użytkownika ps. Korzystając z drugiej konsoli wyślij wiadomość do użytkownika root. (write) Korzystając z pierwszej konsoli, przeczytaj wiadomość od użytkownika ps. Korzystając z pierwszej konsoli, wyślij do wszystkich wiadomość o planowanej przerwie serwera. (wall) Korzystając z drugiej konsoli, odczytaj wiadomość od użytkownika root.

7 Zadanie Uruchom poprzez terminal przeglądarkę firefox jako oddzielny proces. firefox & Sprawdź numer PID procesu i zakończ go polecenim kill.


Pobierz ppt "Wielodostępność systemu operacyjnego Linux"

Podobne prezentacje


Reklamy Google