Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

5 SPOSOBÓW NA AKTYWNOŚĆ WOLONTARIACKĄ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "5 SPOSOBÓW NA AKTYWNOŚĆ WOLONTARIACKĄ"— Zapis prezentacji:

1 5 SPOSOBÓW NA AKTYWNOŚĆ WOLONTARIACKĄ

2 DOM DZIECKA akcja „Gwiazdka” 2009
kółko teatralne IV LO dla dzieci „Wierszyki znane i lubiane” Karnawał 2010 Dzień Dziecka 2010 stale odwiedzamy dzieci, bawimy się z nimi i pomagamy w odrabianiu lekcji

3 GWIAZDKA To pierwsza akcja poprowadzona przez dopiero powstały wolontariat IV LO. Ogłosiliśmy w klasach zbiórkę słodyczy, maskotek, artykułów szkolnych i papierniczych. Zebraliśmy 280 batonów, cały karton czekolad, cztery paczki zeszytów, mnóstwo papierów kolorowych, kredek i mazaków oraz 1,5m3 pluszaków. Każdy maluch dostał swoją paczkę od Dzieciątka, a resztę oddaliśmy w ręce sióstr Jadwiżanek.

4

5

6

7

8 Zanim rozdaliśmy dzieciom prezenty, nasze szkolne koło teatralne przedstawiło inscenizację wierszyków Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Pojawiła się Zosia - Samosia , Bambo, Grzesiu kłamczuszek, Kaczka Dziwaczka. Dzieci były zachwycone i zaraz po przedstawieniu wciągnęły naszych aktorów do zabawy.

9 KARNAWAŁ Z okazji karnawału postanowiliśmy urządzić w naszej szkolnej auli bal. Jednak co to za bal bez przebrania? Żeby każdy miał odpowiedni strój przygotowania zaczęliśmy już na miesiąc przed wydarzeniem. Kiedy odwiedzaliśmy dzieci zaczęło się wspólne kreowanie, kombinowanie, wymyślanie, w końcu „konstruowanie” strojów z bibuły i kolorowego papieru. Chłopcy byli przebrani za klaunów, policjantów, króli, … A dziewczynki oczywiście pozostały księżniczkami :)

10 Tuż przed balem ustroiliśmy naszą szkolną aulę serpentynami i balonami
Tuż przed balem ustroiliśmy naszą szkolną aulę serpentynami i balonami. Nie zabrakło też poczęstunku. Były soki, cukierki, żelki, a także ciastka i ciasteczka ofiarowane nam przez cukiernię firmy „Ćmiel”. Imprezę poprowadziło dwóch wodzirejów mających w zanadrzu gry i zabawy integracyjne. Furorę zrobił konkurs jedzenia cytryny bez skrzywionej miny oraz wybory króla i królowej balu.

11

12 wodzireje

13 królowa balu

14

15

16 konkurs „jedzenia cytrynki bez skrzywionej minki”

17

18

19 DZIEŃ DZIECKA Ulubione święto naszych milusińskich! Z tej okazji zabraliśmy ich do cyrku, który rozłożył się na Placu Olimpijskim, a więc niedaleko Domu Dziecka. Lada chwila byliśmy w środku, a tam już czekały na nas rozmaite atrakcje. Były prawdziwe lwy, małpki jeżdżące na rowerze i hulajnodze, tchórzofretki, psy i koty. Dzieciom oczywiście najbardziej spodobał się klaun. Były też zachwycone balansującym na linie akrobatą, czy kobietą-gumą. Po raz pierwszy widzieliśmy kobietę-ślimaka. Z kolei gdy zgasły światła, namiot oświetliły płonące pochodnie, którymi operował jeden z cyrkowców. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń i z pewnością pozostanie na długo w pamięci dzieci.

20

21

22

23 kobieta - ślimak

24 klaun

25 W tym roku nie zdążyliśmy jeszcze wymyślić nowych niespodzianek, ale regularnie odwiedzamy Dom Dziecka sióstr Jadwiżanek i pomagamy dzieciom w lekcjach. Taka pomoc jest niesamowicie potrzebna, ponieważ opiekunki nie są w stanie na raz odrobić lekcji z wszystkimi. Dzięki nam każde dziecko otrzymuje to czego najbardziej potrzebuje - uwagę skupioną choć przez chwilę na nim samym.

26 HOSPICJUM CORDIS W Katowicach - Janowie powstaje nowe hospicjum Cordis. Jednak budowa pochłania tak dużo pieniędzy, że nie starcza na wynajęcie pełnej ekipy budowlanej. Skutkiem tego hospicjum budowane jest przez wolontariuszy. Stwierdziliśmy, że i my możemy się przydać. Co prawda nie potrafmy zakładać instalacji czy montować okien, jednak chodzi tu raczej o pracę, którą jest w stanie wykonać każdy z nas - wynosić gruz, wycierać kurze, przestawiać szafki. To niewielkie rzeczy, a jednak przyczyniają się do powstawania czegoś tak wielkiego - nowego domu dla chorych dzieci. Na stronie można obejrzeć budowę i projekt nowego domu.

27 pomoc dla powodzian oraz ubogich rodzin Szlachetna Paczka
POMOC UBOGIM RODZINOM pomoc dla powodzian oraz ubogich rodzin Szlachetna Paczka

28 POWODZIANIE Gdy wiele obszarów położonych nieopodal Katowic zostało zalanych, zmobilizowaliśmy siły i ogłosiliśmy w szkole zbiórkę środków czystości, pościeli oraz żywności długoterminowej. Nasza szkoła wzięła także udział w charytatywnym meczu siatkówki.

29

30

31

32

33

34 RODZINY NASZEGO MIASTA
One również potrzebują pomocy. My wybraliśmy rodzinę liczącą sześcioro rodzeństwa, której akurat zepsuła się pralka. Pralka to sprzęt niezbędny, zwłaszcza przy tylu członkach rodziny. Ponieważ oni sami nie mieli środków materialnych, my postanowiliśmy je zorganizować. Korzystając ze zbliżających się świąt, urządziliśmy bożonarodzeniowy kiermasz rękodzieł.

35 Na miesiąc przed planowanym wydarzeniem zebrałyśmy grupę uczniów, a nawet nauczycieli, którzy przygotowywali rękodzieła. Kiermasz odbył się w czytelni. Każdy mógł znaleźć drobiazg odpowiedni dla siebie, albo dla kogoś z rodziny czy znajomych. Nauczyciele byli zachwyceni kartkami świątecznymi, ozdobami choinkowymi i świecznikami. Dziewczyny przebierały w biżuterii, a chłopcy wykupili wszystkie kawałki ciasta :)

36

37

38

39 kartki wykonane przez prof. fizyki 

40 kartka malowana przez uczennicę naszej szkoły
witraż wykonany farbkami do szkła

41 opaski na uszy robione na drutach
gipsowe świeczniki opaski na uszy robione na drutach

42 świeczniki z gipsu ręcznie malowane

43 szklany świecznik ozdabiany metodą decoupage

44 różne aniołki i kolczyki

45 korale wykonane szydełkiem przez prof. WF-u

46 biżuteria prof. języka polskiego
bombki ze sznurka

47 własnoręcznie wykonane ramki wraz z autorskimi zdjęciami

48 SZLACHETNA PACZKA Jako jedna z wielu szkół, wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.

49

50

51

52

53

54

55

56 4. OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI
Nasi uczniowie regularnie odwiedzają schroniska dla zwierząt oraz żywą szopkę w Katowicach -Panewnikach.

57 W Panewnikach jest wiele zwierząt gospodarczych, m. in
W Panewnikach jest wiele zwierząt gospodarczych, m.in. kozy, owce, osiołek i kucyk, które żywią się paszą. Niestety szopki nie stać na pełnowartościową paszę. My, żeby ją zakupić, zebraliśmy pieniądze w dość „apetyczny” sposób. Mianowicie, sprzedawaliśmy ciasta. Do każdego zakupionego kawałka dołączaliśmy sympatyczną naklejkę.

58

59

60

61

62

63

64

65 5. PROFILAKTYKA PROZDROWOTNA

66 Tym razem coś dla naszych uczniów
Tym razem coś dla naszych uczniów. W klasach o profilach z rozszerzeniem biologii zostały przeprowadzone prelekcje na temat bulimii, anoreksji i otyłości, czyli chorób społecznych, które przeważnie dotykają osoby w naszym wieku.

67

68 Z kolei aby trzymać formę i pokazać uczniom możliwości aktywności fizycznej, na lekcji wychowania fizycznego, w auli, dziewczyny prowadziły aerobik.

69 Jak założyć w szkole wolontariat?
To nic skomplikowanego! Musisz jedynie porozmawiać ze swoim wychowawcą, a później oczywiście z dyrektorem szkoły. Istotną rzeczą jest znalezienie nauczyciela, który zgodzi się na opiekę nad przyszłym wolontariatem.

70 Jak zachęcić ludzi do pracy w wolontariacie?
Przez półtorej roku nauczyłyśmy się wiele o pracy z ludźmi i możemy podać wam kilka wskazówek, jak zachęcić ich do pomagania innym.

71 uśmiech, uśmiech i jeszcze raz uśmiech
uśmiech, uśmiech i jeszcze raz uśmiech! Nic tak nie zachęca jak otwarte, pozytywne nastawienie. Wtedy inni swobodniej nawiązują z Tobą kontakt, a ponadto widzą, jaką satysfakcję czerpiesz ze swojej pracy i chcą doświadczyć tego samego.

72 opowiadaj rówieśnikom na czym polega twoja praca
opowiadaj rówieśnikom na czym polega twoja praca My sami staramy się robić zdjęcia i pisać artykuły o wszystkich akcjach, które prowadzimy, a potem umieszczamy je na naszej stronie internetowej. Mamy w planach wystawę fotograficzną - jeśli ludzie zobaczą na zdjęciach, jak świetnie bawiliśmy się na balu karnawałowym czy w cyrku, na pewno podziała to na nich bardziej niż same opowieści ;)

73 przybierz dobrą taktykę działania i dostosuj treść komunikatu do odbiorcy Na przykład: miłośnikom zwierząt proponujemy odwiedzanie schroniska, osoby uzdolnione plastycznie prosimy o pomoc w przygotowaniu plakatów. Gdy organizowaliśmy „świąteczny kiermasz rękodzieł” zwróciliśmy się o pomoc do dziewczyn, które robią ręcznie biżuterię i tym podobne. Żeby zachęcić chłopaków do pomocy w budowie hospicjum przedstawiliśmy im tą pracę jako „darmową siłownię” - jeżeli chcą rzeźbić mięśnie, czy nie lepiej zamiast ciężarków wynosić gruz, a przy tym pomagać? ;)

74 Jak przeprowadzić akcję?
Dla przykładu opiszemy w jaki sposób można zorganizować kiermasz bożonarodzeniowy na rzecz ubogiej rodziny.

75 Zgłoś pomysł opiekunowi koła a następnie dyrekcji.
Znajdź rodzinę, której potrzebna jest pomoc i dowiedz się czego konkretnie jej brakuje. Za uzyskane pieniądze będziecie mogli zakupić np. niezbędne sprzęty RTV lub AGD. My kupiliśmy pralkę ;)

76 Znajdź osoby chętne do wykonania rękodzieł
Znajdź osoby chętne do wykonania rękodzieł. Mogą to być świąteczne pierniczki, kartki, ozdoby choinkowe, naszyjniki, bransoletki, kolczyki, itp. Zacznijcie przygotowania na co najmniej miesiąc przed planowanym kiermaszem – potrzeba dużo czasu, żeby wykonać wszystkie prace.

77 Gdy wszystkie rękodzieła będą już gotowe, znajdźcie odpowiednie miejsce w szkole na ulokowanie kiermaszu. Porozwieszajcie w szkole plakaty zachęcające uczniów do przyjścia na kiermasz. Nie zapomnijcie o podaniu informacji, na jaki cel zbierane są pieniądze!

78 Złota recepta na sukces: udekorujcie pomieszczenie świątecznymi lampkami i łańcuchami, sami włóżcie mikołajkowe czapki, i najważniejsze: nie zapominajcie o uśmiechu!

79 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji
Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji. Mamy nadzieję, że zainspirowała Was ona do tego, aby poświęcić choć chwilę swojego czasu na pomaganie innym. Ponieważ, jak powiedział kard. Stefan Wyszyński, „CZAS TO MIŁOŚĆ” Wolontariat IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach


Pobierz ppt "5 SPOSOBÓW NA AKTYWNOŚĆ WOLONTARIACKĄ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google