Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku
Umiemy walczyć o wolność, lecz nie umiemy w niej żyć. Samorząd Miasta i Gminy w Dolsku.

2 Dolsk – kiedyś i dziś…

3 Spostrzeżenia profesora Michała Kuleszy na temat rozwoju Samorządu Terytorialnego
Dnia 8 marca 2010 roku, wypada 20-lecie Samorządu Terytorialnego, jest to dzień, w którym przyjęto podstawy funkcjonowania samorządu gminy. Aby zrealizować te postanowienia byli potrzebni, zdaniem profesora aktywni obywatele, bo samymi ustawami nie dało się tego zdziałać. Kampania 1990 r., głosiła hasło: „brać władzę w swoje ręce”. W Polsce sukces samorządu, jest sukcesem ludzi, którzy w nim uczestniczą. Zdaniem profesora jesteśmy społeczeństwem, które uwielbia narzekanie, dlatego czasami trzeba mieć perspektywę i spojrzeć na swój świat z zewnątrz, z daleka. Jesteśmy krajem, który w modelowy sposób przeprowadził pakiet reform. Ale jeśli spojrzeć na to z bliska to widać, co nie funkcjonuje najlepiej, gdzie czegoś zabrakło, lub czegoś jest za dużo. Przysłuchując się rozważaniom profesora Kuleszy wypływa wniosek, iż podstawowym problemem samorządu terytorialnego jest to, że w strukturach samorządu brak zdolności do współpracy, Polska nie uczy życia w przyjaźni.

4 Zadania gminy realizowane są przez zespoły pracownicze:
Witamy w Dolsku - 2 przedszkola: Przedszkole Samorządowe w Wieszczyczynie Przedszkole Samorządowe „Stokrotki” w Dolsku z filiami w Ostrowiecznie, Małachowie i Mszczyczynie - 4 szkoły: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego w Dolsku Szkoła Podstawowa w Masłowie Szkoła Podstawowa w Małachowie (filia Dolsk) - Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dolsku - Zakład Gospodarki Komunalnej w Dolsku - Ośrodek Pomocy Społecznej w Dolsku - Urząd Miasta i Gminy Dolsk - Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk

5 Wszystko zaczęło się 20 lat temu … Jestem po to by wybrać władze gminy!
Fragment wywiadu z Panem Stefanem Stryczyńskim, przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego. Wywiad został opublikowany 16 marca 1990 roku w lokalnej gazetce „Między Nami”. Red. Został Pan wybrany Przewodniczącym KO –czemu Pan? S.S. Wybory odbyły się w sposób tajny, kandydowałem tylko ja, innych osób nie było. Czterdziestu kilku delegatów opowiedziało się za moją osobą. Red. Główne zadania KO w bieżącym czasie? Jak je Pan widzi ? S.S. Najważniejszą sprawą jest przygotowanie do wyborów samorządowych. Przygotowania utrudnia fakt braku ordynacji wyborczej. Najważniejszą sprawą jest wybór ludzi mądrych a nie pieniaczy. Rozsądnych a nie karierowiczów. W samorządzie potrzeba fachowców. Jeżeli w 90% nie przejdą ci najlepsi, to będzie to klęska nie tylko KO a całej gminy. Po wyborach rezygnuje z funkcji przewodniczącego, bez względu na to, czy KO będzie istniał czy nie. Są już dzisiaj osoby, które sądzą, że KO się rozwiąże. Moje zdanie jest takie: KO wybrał jakąś grupę ludzi i traci sens istnienia. Od tego czasu wybrani reprezentują gmin. Numer 3, 16 marca 1990r. – „Między Nami”

6 Karty z pamiętnika Dolszczanki - na przełomie 20 lat.
Pani Teresa Stryczyńska, emerytowana nauczycielka i żona przewodniczącego KO, z zamiłowania regionalistka, prowadzi kroniki naszego miasta. I to właśnie dzięki tym zapiskom udało nam się odtworzyć najważniejsze wydarzenia 20 lecia. r. - powstaje nowe osiedle domków jednorodzinnych „Jaskółki” - rozwija się rzemiosło; powstają prywatne zakłady :wędliniarskie piekarnia r. - odbyło się zebranie Komitetu Obywatelskiego w sali UMiG w Dolsku r. ukazała się pierwsza gazetka regionalna Komitetu Obywatelskiego „Nasza gmina Dolsk” – nakład 100 egzemplarzy. powstała druga gazetka „Miedzy nami”, redagowana w Gminnym Ośrodku Kultury

7 -Wybierano nowych radnych .Burmistrzem zostaje Pan Henryk Litka.
- członkowie Zarządu Komitetu Obywatelskiego : Jerzy Grzelka, Andrzej Grzelka, Stefan Stryczyński, Andrzej Myszkiewicz, Tadeusz Pacyński podczas spotkań przedwyborczych na wioskach wyłonili kandydatów na radnych. – WYBORY SAMORZĄDOWE -Wybierano nowych radnych .Burmistrzem zostaje Pan Henryk Litka. Rozpoczynają się prace związane z siecią wodociągów w Dolsku modernizacja drogi Dolsk-Gostyń Rozpoczyna się budowa sali gimnastycznej, która uroczyście zostaje otwarta w dniu powstaje oczyszczalnia ścieków w Dolsku rozpoczął się remont kościoła farnego Kolejny etap kanalizacji miasta Dolsk - Otwarcie wielofunkcyjnego boiska sportowego „Orlik 2012”

8 Wywiad do obejrzenia w galerii Video -
CZERWIEC ’89 - Teresa Stryczyńska Od Solidarności wszystko się zaczęło! Wywiad do obejrzenia w galerii Video - zapraszamy

9 Dzięki działaniom naszego samorządu nasze miasto i gmina prężnie rozwijają się w wielu dziedzinach.
Powstała nowa szkoła Inwestujemy w ochronę środowiska – kanalizacja Dolska i budowa oczyszczalni ścieków

10 Zmodernizowano drogi, powstały nowe chodniki, przystanki
Mamy sieć wodociagową i kanalizację Zmodernizowano drogi, powstały nowe chodniki, przystanki

11 Modernizacja strażnicy
Placówki oświatowe pięknieją w oczach ! Oświetlenie uliczne miasta i wiosek gminnych

12 Budowa wielofunkcyjnego boiska „Orlik 2012”
BOISKA NA WIOSKACH Modernizacja i budowa obiektów sportowych Dolsk stawia też na sport i aktywny rozwój kultury fizycznej u dzieci i młodzieży. Budowa boisk na wsiach, modernizacja i budowa obiektów sportowych jest na to doskonałym dowodem !

13 Dzięki tym wspaniałym działaniom nam mieszkańcom gminy Dolsk żyje się coraz lepiej… A to nie koniec
Najbliższe plany samorządu wiążą się ze zmianą wizerunku naszego miasta i gminy oraz ich promocją.

14 Oczekiwania dotyczące Samorządu - oczami przewodniczącego Rady i Burmistrza Miasta i Gminy
Wiemy, że był Pan członkiem KO; jak Pan ocenia swoją dwudziestoletnią działalność, czy spełniły się pana oczekiwania, czy założenia KO zostały spełnione? Przewodniczący V kadencji- Zbigniew Kierzkowski: Oczekiwania, może nie wszystkie. Wiele się zmieniło, bo gminy są samorządne, ale nie do końca. Zdarza się, że państwo zarzuca samorządom obowiązki nie dając w zamian pieniędzy. Zdawało się na początku, że będzie więcej swobody, gminy będą miały lepsze predyspozycje. W tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę powstania Samorządu Terytorialnego, jest Pan burmistrzem od samego początku; jak Pan ocenia swoją pracę, czy spełniły się Pana oczekiwania ?  Burmistrz Miasta i Gminy Dolsk Henryk Litka : Od oceny pracy myślę, że są mieszkańcy, trudno jest mi samemu ocenić, natomiast myślę, że jak zawsze w takich przypadkach jest wiele rzeczy zrobionych, mamy dokonanych dużo różnych inwestycji, ale na pewno nie jest tak, że nie można byłoby więcej, zawsze człowiek czuje taki niedosyt. Moim zdaniem podstawowe problemy takie, które mieszkańcy Dolska napotykali w latach 90’ zostały pokonane. Trzeba wszystko nadal kontynuować i jeszcze bardziej rozwijać. Ale jak już wcześniej mówiłem, od oceny mojej pracy są mieszkańcy gminy, czyli np. Wy !

15 Szkoła: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku
Zespół projektowy tworzą uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku Kinga Szymańska 1994r, kl. IIIB Andżelika Jankowiak Szkoła: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku Opiekunowie Zespołu: Ewa Mielcarek, Małgorzata Sławek Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dolsku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google