Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

R OLNICTWO EKOLOGICZNE Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim. Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa, posiadającym hodowlę owiec, oraz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "R OLNICTWO EKOLOGICZNE Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim. Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa, posiadającym hodowlę owiec, oraz."— Zapis prezentacji:

1 R OLNICTWO EKOLOGICZNE Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim. Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa, posiadającym hodowlę owiec, oraz kur.

2 C O TO JEST GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE ? Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania, który aktywizując przyrodnicze mechanizmy poprzez stosowanie środków naturalnych, nieprzetworzonych technologicznie, zapewnia trwałą żyzność gleby, zdrowotność zwierząt, nie zatruwa środowiska a przy tym pozwala produkować wysokiej jakości, zdrowe produkty rolnicze zwane żywnością ekologiczną.

3 D LACZEGO ZDECYDOWAŁ SIĘ PAN NA PROWADZENIE GOSPODARSTWA EKOLOGICZNEGO, UWZGLĘDNIAJĄC WYMAGANIA EKOLOGII ? To jak ważne są technologie stosowane w rolnictwie uświadomiły wszystkim powszechnie stosowane środki ochrony roślin i nawozy sztuczne.W wyniku badań okazało się, że po ich stosowaniu produkty spożywcze zawierają nadmierne ilości trucizn i związków w organizmie często przetwarzanych na substancje rakotwórcze i trujące. W pierwszej kolejności zwrócono uwagę na odżywianie dzieci, ale wkrótce, w wielu krajach, zapanowała moda na zdrową żywność uzyskiwana w gospodarstwach ekologicznych.Postanowiłem spróbować, aby nie narażać mojego zdrowia i moich najbliższych, oraz innych ludzi i uprawiać zdrowe, oraz naturalne produkty.

4 C ZY TRUDNO JEST BYĆ ROLNIKIEM EKOLOGICZNYM ? Początki były trudne. Musiałem zrezygnować z nawozów sztucznych, zmienić dobór roślin i płodozmian, aby gleby doszły do wymaganej struktury i zasobności w składniki pokarmowe.Nie ukrywam, bałem się że ten projekt po prostu nie wypali, ale jak widać udało się.

5 C O UPRAWIA P AN NA SWOIM GOSPODARSTWIE ? Jedną z głównych upraw są ekologiczne pomidory, z których słynie moje gospodarstwo. Oprócz pomidorów uprawiam również innego typu warzywa tj. marchew, pietruszkę, ziemniaki, oraz owoce. Od niedawna zajmuję się także hodowlą kur.

6 J AKIE SĄ ZASADY STOSOWANE W EKOROLNICTWIE ? Po pierwsze nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin (pestycydów, fungicydów, herbicydów itp.), w celu zwalczania szkodników i chwastów.Nie stosuje się również wielo hektarowych monokultur za to prowadzi się uprawy w systemie mozaikowym.W terenie uprawnym pozostawia się zbiorniki i cieki wodne a nawet buduje nowe zamiast stosowanej dotychczas totalnej melioracji. Monokultury wyczerpujące jednostronnie gleby są stosowane w wydłużonych cyklach płodozmianowych ( nawet kilkunastoletnich ). Powszechnie stosuje się nawozy zielone, szczególnie z roślin motylkowych co z połączeniem z kompostem, obornikiem i przy udziale wapnowania pozwala utrzymać strukturę i żyzność gleby na prawidłowym poziomie. Używa się maszyn i narzędzi chroniących glebę, poprawiających jej strukturę, oszczędzających energię ;elementarna zasada ekologicznej uprawy roślin brzmi : płytko orać a głęboko spulchniać, chodzi o to,aby nie odwracać gleby, ponieważ niszczy to naturalną stratyfikację mikroorganizmów glebowych. Przygotowuje się siano i kiszonki zgodnie z prawidłowościami biologicznymi. W odżywianiu zwierząt hodowlanych nie stosuje się substancji czynnych takich jak antybiotyki, hormony a stosowana pasza pochodzi z własnego gospodarstwa. Zwierzęta hoduje się w tak zwanym systemie ściółkowym w efekcie powstaje obornik, a nie gnojowica.

7 J AKIE SĄ OGÓLNE KORZYŚCI EKOLOGICZNEGO ROLNICTWA ? Ekorolnictwo w pewnym stopniu zmniejsza zjawisko bezrobocia na wsi.Mniejsza mechanizacje zastępuje się dodatkową pracą ludzi. Gospodarstwo naturalne może być podstawą bazy noclegowo- żywieniowej dla rodzinnego przedsiębiorstwa turystycznego.Nie mniej ważne jest przetwórstwo żywności. Zastosowanie tradycyjnych technik konserwacji często pozwala na produkcję lokalnych wyrobów. Jeżeli uruchomiona zostanie sieć dystrybucji, możliwe jest sprzedawanie własnych przetworów jako luksusowych produktów ekologicznych. Tak pomyślnie kompleksowe usługi, zwłaszcza w okolicach atrakcyjnych turystycznie, dla wielu rodzin stanowią intratne źródło utrzymania i gwarantują wyższe zarobki.

8 P REZENTACJE PRZYGOTOWAŁY : E DYTA M AJER I Z UZANNA O LEKSIAK

9 N ASZE ZDJĘCIA ZuziaEdyta

10 D O ZOBACZENIA !


Pobierz ppt "R OLNICTWO EKOLOGICZNE Wywiad z Panem Tomaszem Nowakowskim. Rolnikiem ekologicznym uprawiającym różnego rodzaju warzywa, posiadającym hodowlę owiec, oraz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google