Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAPOBIEGANIE KONTUZJOM SPORTOWYM W PIŁCE SIATKOWEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAPOBIEGANIE KONTUZJOM SPORTOWYM W PIŁCE SIATKOWEJ"— Zapis prezentacji:

1 ZAPOBIEGANIE KONTUZJOM SPORTOWYM W PIŁCE SIATKOWEJ

2 mgr Wojciech Stępień nauczyciel wychowania fizycznego
w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 z oddziałami sportowymi im. Polskich Olimpijczyków, trener RCS Czarni Radom

3 Najczęstsze kontuzje siatkarzy
Mimo, iż piłka siatkowa jest jedną z niewielu bezkontaktowych gier zespołowych to ryzyko wystąpienia kontuzji kończyn dolnych jest dosyć wysokie. Przyczyną tego są specyficzne warunki walki sportowej prowadzonej w różnych pozycjach na podłożu oraz w powietrzu. Do kontuzji kończyn dolnych dochodzi najczęściej podczas walki przy siatce, kiedy zawodnicy kończąc akcję ofensywną (atak) lub defensywną (blok) lądują często następując na stopy rywala lub kolegi z drużyny. Charakterystyczne urazy dla tego typu sytuacji to skręcenie stawu skokowego lub kolanowego.

4 Skręcenie stawu skokowego
Skręcenie stawu skokowego (nadmierna inwersja) Objawy: - obrzęk (opuchlizna) oraz wylew podskórny. - ból w okolicach stawu. - ograniczenie ruchomości i niestabilność stawu. Postępowanie: Gdy dojdzie do skręcenia stawu skokowego niezwłocznie należy zdjąć but oraz skarpetę i przyłożyć lód, by zniwelować obrzęk. Następnie w pozycji odciążającej kontuzjowaną kostkę należy przetransportować poszkodowanego do szpitala w celu wykonania badań (RTG, USG) oraz zdiagnozowania stopnia uszkodzenia stawu. Ze względu na to, iż uszkodzenia stawu skokowego zazwyczaj dobrze się goją należy wybrać postępowanie zachowawcze: - stabilizator zamiast opatrunku gipsowego - chłodzenie - odpoczynek - ułożenie przeciw-obrzękowe (kontuzjowana noga w górze) - leki przeciwzapalne oraz ewentualnie przeciwbólowe Czas leczenia oraz powrotu na boisku wiąże się ze stopniem uszkodzeń: - stopień I - leczenie dni, powrót do treningu po 12 dniach. - stopień II - leczenie dni, powrót do treningu po 21 dniach. - stopień III - leczenie dni, powrót do treningu po dniach.

5 Rehabilitacja stawu skokowego
Ćwiczenia są podstawową formą leczenia tego typu urazów. Powinny być wykonywane często w ciągu dnia (3-4 razy - początkowo raczej w małych ilościach, tak żeby nie nasilać bólu, np po 5 minut) Ograniczenie ruchomości jest konsekwencja unieruchomienia. Pełny zakres ruchu można odzyskać po ok 3 tyg - 2 miesięcy, ale dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się dłużej - czasami nawet ponad pół roku. Przy poważnym urazie wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty, ponieważ po odzyskaniu względnej ruchomości wskazana jest też praca nad stabilnością stawu (wzmacnianie mięśni i propriocepcja)

6 Skręcenie stawu kolanowego
Skręcenie stawu kolanowego Objawy: - ostry ból w okolicach stawu - obrzęk (opuchlizna) - niestabilność stawu Postępowanie: Przyłożyć lód do kontuzjowanego stawu kolanowego, w pozycji odciążającej bolący staw przetransportować poszkodowanego do szpitala w celu wykonania badań (RTG, USG) oraz zdiagnozowania stopnia uszkodzenia stawu. Postępowanie lecznicze dobierane jest do stopnia uszkodzeń: - stopień I - leczenie zachowawcze (opatrunek unieruchamiający staw, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, rehabilitacja), powrót do treningu po dniach. - stopień II - najczęściej wiąże się z uszkodzeniem łękotki, torebki stawowej, a w cięższych przypadkach więzadeł dlatego nieuniknione jest leczenie chirurgiczne, a następnie rehabilitacją, powrót do treningu po dniach. - stopień III - najcięższe skręcenia stawów kolanowych, poważne uszkodzenia łękotki oraz zerwanie więzadeł, leczenie chirurgiczne (artroskopia), rehabilitacja, powrót do treningu po dniach.    Należy pamiętać, że zbyt wczesny powrót do treningu oraz niedokończony proces leczenia grożą poważnymi konsekwencjami leczonymi tylko i wyłącznie zabiegami chirurgicznymi wiążącymi się z długotrwałą przerwą od sportu. Dlatego kierujmy się maksymą: „wyleczyć, a nie zaleczyć".

7 Postępowanie doraźne Badanie lekarskie – możemy jedynie określić punkty bolesne. • Natychmiast stosujemy ucisk i lód, ucisk powinien wypełniać zagłębienie wokół ścięgna Achillesa, inaczej dopuścimy do obrzęku wokół kostek. Następnie stosujemy uniesienie kończyny, ucisk profilowany bandażemelastycznym, schłodzenie 20 min wodą z lodem lub COLD-Pak, po osłonięciu skóry (nie wolno kłaść lodu na skórę). Nie przekraczamy min chłodzenia na raz – potem godzina odpoczynku.

8 STABILIZATORY Po uspokojeniu sytuacji – stabilizator Potem na doleczanie – stabilizator aktywny z uciskiem pneumatycznym na ok. 10 dni. Potem na doleczanie – stabilizator aktywny

9 STABILIZATORY STAWU KOLANOWEGO
Wzmacniają staw kolanowy i działają profilaktycznie.

10 Częstotliwość występowania urazów w zależności od poziomu sportowego
(liczba nowych urazów w ciągu roku) x 104 Częstość = liczba x liczba x liczba Uczestników godzin zajęć tygodni w roku sportowych Częstotliwość występowania urazów w zależności od poziomu sportowego


Pobierz ppt "ZAPOBIEGANIE KONTUZJOM SPORTOWYM W PIŁCE SIATKOWEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google