Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RECYKLING– jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RECYKLING– jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów."— Zapis prezentacji:

1 RECYKLING– jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

2 PAPIER :: co zbieramy - czego nie
Papier – pojemnik niebieski wrzucamy: gazety, książki w miękkich okładkach lub po usunięciu twardych, katalogi, prospekty, tekturę, worki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie,

3 Nie można wrzucać: opakowań z jakąkolwiek zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, papieru termicznego, zatłuszczonego i brudnego papieru (jeśli jest to fragment wystarczy go oderwać), opakowań wielomateriałowych (tzw. kartoników, opakowań tetra pak) Bardzo ważne jest, żeby makulatura nie była mokra

4

5 Wytworzenie jednej tony papieru
z makulatury pozwala uratować dla przyrody 3 metry sześcienne przestrzeni na wysypisku, a także ocalić 17 drzew, 26 tysięcy litrów wody i 4,2 tysiąca kWh energii, które byłyby potrzebne do wytworzenia papieru ze świeżej masy drzewnej.

6 Z 1000 kg ( 1 tony) makulatury można wyprodukować 900 kg papieru

7 Co to jest recykling?

8 PRZEPIS NA PAPIER CZERPANY.
Potrzebujesz: przede wszystkim stare gazety, a poza tym: siatkę, format trochę większy od A4, bibułkę, miskę lub głęboką tacę, krochmal, mikser elektryczny, wałek do ciasta, żelazko

9 Podrzyj 8 stron gazety na drobne kawałki i wrzuć do miski
Podrzyj 8 stron gazety na drobne kawałki i wrzuć do miski. Wlej trochę wody i pozostaw na 2 godziny do nasiąknięcia. Następnie pognij papier palcami. Do osobnej miski wlej ok. 400 ml krochmalu i 2 szklanki wody. Wymieszaj wszystko bardzo dokładnie mikserem razem z rozpuszczonym wcześniej papierem i dolej l wody.

10 Siatkę (płaskie sito) nachyl do miski z powstałą papką
Siatkę (płaskie sito) nachyl do miski z powstałą papką. Nabierz trochę, wyciągnij i poczekaj, aż woda wycieknie przez środek sita. Jeśli chcesz to zrobić właściwie, możesz wykonać sito z drewnianej ramy obejmującej siatkę. Osusz sitko i mokrą kartę papierowej miazgi pomiędzy dwoma kawałkami bibuły. Delikatnie oddziel siatkę od powstałej karty papieru. Wyciśnij nadmiar wody za pomocą wałka do ciasta. temperaturę. Z kartą pomiędzy bibułą wysusz papier. Jeśli chcesz - możesz wyrównać brzegi nożyczkami

11 Przygotowanie gazet- podarcie na małe kawałki

12

13 Przygotowanie papierowej pulpy

14

15 Mieszanie papierowej pulpy z krochmalem

16 Odsączanie nadmiaru wody

17 Wyciskanie nadmiaru wody

18 Suszenie papieru

19 Powstał mały karton tektury


Pobierz ppt "RECYKLING– jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google