Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Mitula - bibliotekarka Angelika Chrzanowska kl. VI A

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Mitula - bibliotekarka Angelika Chrzanowska kl. VI A"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Mitula - bibliotekarka Angelika Chrzanowska kl. VI A
Szmaragdowa wyspa Aleksandra Mitula - bibliotekarka Angelika Chrzanowska kl. VI A

2 Irlandia jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Atlantyckim
Irlandia jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Atlantyckim. Od Wielkiej Brytanii Irlandię oddzielają Kanał Północny, Morze Irlandzkie i Kanał św. Jerzego. W atlantyckie, zachodnie wybrzeże wcinają się liczne zatoki. Do największych należą: Sionna, Daingin. W skład terytorium kraju wchodzi szereg przybrzeżnych wysepek. Do największych należą : Acaill – 146 km2, Mhór i Cliora. Początkowo wyspę zamieszkiwali Pitktokowie, a następnie Celtowie. Za sprawą licznych zakonów, niosących chrystianizację głownie do Skandynawii i państwa Karola Wielkiego, Irlandia stanowiła centrum kultury. W wyniku licznych powstań i ruchów niepodległościowych, w 1914r. Irlandia została uznana za brytyjskie terytorium. kolejne wystąpienie przeciw władzy sprawiło, że od 1921r. Irlandia stała się samodzielnym państwem. Ostatecznie po odłączeniu się części Irlandii po częściowej zmianie konstytucji z1927r. Irlandia stała się republiką.

3 Irlandia – a to ciekawe? Powierzchnia: 70 284 km2
Ludność: ,6 mln (IV 1995 r. – szac.) Stolica: Dublin Ustój: republika Podział administracyjny: prowincje, 29hrabstw, 5 miast wydzielonych Język oficjalny: irlandzki Jednostka monetarna: funt irlandzki = 100 pensów Strefa czasowa: GMT O Sąsiedzi: Wielka Brytania Linia brzegowa: km. Głowa państwa: prezydent Mary McAleese Niepodległość: od Wielkiej Brytanii r.

4 ŚW. PATRYK Patron Irlandii
Ur .358 w Taberni, położonej w tej części Brytanii (Anglii), która należała do Cesarstwa Rzymskiego. Gdy miał szesnaście lat porwali go irlandzcy korsarze i sprzedali w Irlandii do niewoli. Przez sześć lat musiał pracować jako pasterz. Wówczas dokonała się w nim odmiana życia. Nauczył się tamtejszego języka i poznał obyczaje panujące na tej wyspie. Po sześciu latach udało się mu zbiec z niewoli, lecz nigdy nie zapomniał już Zielonej Wyspy. Uważał, że jego powołaniem jest głoszenie Ewangelii w Irlandii, dlatego też zdobył odpowiednie wykształcenie w dwóch szkołach misyjnych w północnej Francji. Po śmierci św. Palladiusza, misyjnego biskupa w Irlandii, postanowiono na jego miejsce posłać Patryka. Wyświęcono go na biskupa w roku 432 i wysłano do Irlandii. Zmarł w 461r. i stał się odtąd ukochanym świętym Irlandczyków. Trójlistna koniczyna jest symbolem Irlandii. Św. Patryk posługując się tą rośliną tłumaczył Irlandczykom tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Pomnik św. Patryka na Wzgórzu Tary

5 Godłem państwowym Irlandii jest złota harfa ze srebrnymi strunami na lazurowym tle.
Flaga Irlandii Krzyż umieszczony w okręgu zwany też krzyżem słonecznym od najdawniejszych czasów symbolizował słońce. Kształt tego symbolu przejęli chrześcijanie zamieszkujący Brytanię i Irlandię. Chrześcijańska wersja krzyża celtyckiego została trochę zmodyfikowana - ma wystające poza okrąg wszystkie ramiona i bardziej wydłużone dolne ramię stanowiące podstawę, dzięki czemu przypomina w większym stopniu klasyczny krzyż chrześcijański (łaciński).

6 Podział administracyjny
Głową państwa jest prezydent , wybierany co 7 lat. Organem ustawodawczym jest parlament( 166 członków). Terytorium jest podzielone na 4 prowincje, w skład których wchodzi 29 hrabstw i 5 miast – hrabstw.

7 http://www.fotoirlandia.com/ Zdjęcia pobrano ze stony www:
Brandon Creek - Półwysep Dingle Brandon Creek znajduje się na północ od Ballydavid, jest to ukryta wśród klifów zatoka nazwana tak na cześć irlandzkiego świętego, żeglarza Saint Brendan, który rzekomo przepłynął Atlantyk na drewnianej łódce z żaglem o wiele wcześniej niż Kolumb. Zdjęcia pobrano ze stony www:

8 Przystań w pobliżu Dunquin (Półwysep Dingle) autor: simon ↵
Mussenden Świątynia na urwiskach Downhill. Fryderyk Hervey - biskup Londonderry umieścił tu jedną ze swych kochanek. autor: yano ↵ Przystań w pobliżu Dunquin (Półwysep Dingle) autor: simon ↵

9 Bazaltowe kolumny Grobli Olbrzyma
Grobla Olbrzymów to pas ziemi na północno-zachodnim wybrzeżu Irlandii Północnej, w hrabstwie Antrim, zbudowany z filarów, które opadają z klifu w stronę morza. Filary te maja tak regularne kształty, że wydają się być dziełem człowieka. Stworzyła je jednak natura i zbudowane są ze skały zwanej bazaltem. Jest ich około 37 tys., większość to sześciokąty o średnicy cm. Niektóre osiągają wysokość 6m. Grobla ma do 12 m szerokości i jest najwęższą w miejscu, gdzie filary są najwyższe. Niektórym filarom nadano nazwy oddające ich kształt, takie jak: Wysokie Wazony, Waza na Poncz, Wachlarz Damy. Bazaltowe kolumny Grobli Olbrzyma Grobla Olbrzyma 2

10 Dunguaire Castle XV-wieczny zamek Dunguaire Castle autor: black77 ↵

11 Inistioge piękne te stare kamienne mosty..... autor: ark ↵

12

13


Pobierz ppt "Aleksandra Mitula - bibliotekarka Angelika Chrzanowska kl. VI A"

Podobne prezentacje


Reklamy Google