Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Środowisko naturalne, a działalność człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Środowisko naturalne, a działalność człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Środowisko naturalne, a działalność człowieka

2 Klimat Ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji różnorodnych składników, najczęściej pomiarów temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru. Standardowy okres to około trzydzieści lat.

3 Czynniki klimatotwórcze
Meteorologiczne Niemeteorologiczne radiacyjne układ ciśnień fronty atmosferyczne masy powietrza prędkość wiatru szerokość geograficzna rzeźba terenu odległość od morza prądy morskie pokrycie terenu antropogeniczne wysokość nad poziomem morza wielkość i rozmieszczenie lądów i oceanów

4 Zmiany klimatu Wynikają z: czynników zewnętrznych:
takich jak ilość dochodzącego promieniowania słonecznego czynników wewnętrznych: takich jak działalność człowieka (zmiany antropogeniczne) lub wpływ czynników naturalnych.

5 Efekt cieplarniany

6 Konsekwencje Stopniowy wzrost stężenia dwutlenku węgla w powietrzu - w zeszłym roku wynosiło ono 379 ppm i było o 2 ppm wyższe niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich stu lat poziom CO2 podniósł się o ponad jedną trzecią. Olbrzymia emisja gazów cieplarnianych w ostatnich latach niestety oznacza, że praktycznie nie ma szans na to, by stężenie dwutlenku węgla zatrzymało się poniżej poziomu 450 ppm.

7

8 Od czego to zależy ? Emisje gazów będą zależały od:
tempa rozwoju gospodarczego świata, postępu technologicznego, zmian w liczbie ludności.

9 Wpływ na ekosystem przesunięcie się stref klimatycznych,
upadnie turystyka w niektórych regionach, wybrzeża i wyspy zostaną zalane przez podnoszące się morza, susze w Afryce zmniejszą plony o jedną czwartą, w błyskawicznie ocieplającej się Arktyce nastąpi katastrofa ekologiczna, kłopoty z zaopatrzeniem w wodę dotkną dwie trzecie ludzkości, zniknie 40% gatunków roślin i zwierząt, wzrost temperatury będzie jeszcze większy

10

11 Skutki dla Polski do 2080 roku poziom morza podniesie się nawet o 0,97 m. - wtedy w niebezpieczeństwie znajdzie się Gdańsk, a w szczególności jego historyczna starówka. Około 900 hektarów powierzchni miasta leży zaledwie metr powyżej poziomu morza, na ociepleniu klimatu ucierpi także Półwysep Helski. Może on w przyszłości stać się wyspą, jeśli w porę nie zostaną podjęte środki zaradcze, stale rośnie częstotliwość sztormów na Bałtyku. Ekolodzy uważają, że zwiększy się także liczba wietrznych dni na polskim wybrzeżu,

12 polskie zimy staną się znacznie cieplejsze i mniej śnieżne - konsekwencje zmian klimatu będą szczególnie odczuwane w miejscowościach, utrzymujących się z turystyki. Turyści będą obawiać się wyjazdów nad morze ze względu na sztormy i złą pogodę. Natomiast w górach sezon zimowy stanie się znacznie krótszy, zmiany klimatyczne odczują również polscy rolnicy - latem coraz bardziej dokuczać będą susze i niedobór wody. Kolejnym problemem staną się choroby roślin i plagi szkodników upraw, którym będzie sprzyjał cieplejszy klimat. Same tylko koszty strat na polskim Wybrzeżu mogą sięgnąć 30 mld dolarów!

13 Polska po stopnieniu lodowców

14 Bałtyk Sinice i glony, które rozwijają się w Morzu Bałtyckim na niespotykaną dotąd skalę, zagrażają faunie Bałtyku. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to za 30 lat zamiast morza będziemy mieli wielkie bagno.

15

16 Węgiel W zeszłym roku ludzkość wypuściła w powietrze około 7,5 mld ton węgla w postaci gazów cieplarnianych. Wypada po blisko 1,5 tony na jednego człowieka. Im biedniejszy kraj, tym jego mieszkańcy mniej zanieczyszczają ziemską atmosferę. Przeciętny Afrykanin emituje znikome ilości zanieczyszczeń, podczas gdy na jednego Amerykanina czy Australijczyka - rekordzistów w tej klasyfikacji - wypada po parę ton rocznie.

17

18 Temperatura


Pobierz ppt "Środowisko naturalne, a działalność człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google