Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

______ _____.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "______ _____."— Zapis prezentacji:

1 ______ _____

2 Spis treści Zdrowie – co to jest Na czym polega zdrowy tryb życia
Co to jest wydolność fizyczna Aktywność fizyczna Zbilansowana dieta Piramida zdrowego żywienia Opis piramidy zdrowego żywienia Znaczenie wody dla zdrowia człowieka i w diecie Różne formy aktywności fizycznej Nałogi Choroby, których przyczyną jest niezdrowy tryb życia

3 Zdrowie Zdrowie to także stan pełnego, dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie wyłącznie brak choroby lub niedomagania (ułomności). Wyróżniamy różne typy zdrowia: 1. Zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu i narządów. 2. Zdrowie psychiczne – a w jego obrębie: zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania uczuć, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia

4 Zdrowy tryb życia Bardzo ważną rolę w zdrowym trybie życia odgrywa odpowiednia dieta. Oraz ważny jest rodzaj wypoczynku jaki preferujemy. Oprócz relaksowania się w sposób bierny, warto zwrócić uwagę na aktywne formy odpoczynku. Pozwalają one na utrzymanie dobrej kondycji i sylwetki.

5 Wydolność fizyczna O wydolności fizycznej człowieka decyduje głównie:
Wydolność fizyczna to zdolność organizmu do długotrwałych wysiłków fizycznych bez szybko narastającego zmęczenia. Pojęcie wydolności fizycznej obejmuje również tolerancję zmęczenia i zdolności do szybkiej regeneracji. O wydolności fizycznej człowieka decyduje głównie: sprawność procesów energetycznych, zasoby substratów energetycznych znajdujących się w organizmie; sprawność wyrównywania zmian w środowisku wewnętrznym organizmu wywołanych przez wysiłek; tolerancja zmęczenia. Wydolność fizyczna rozwija się średnio do 20 roku życia. Od 25 roku życia, nie podtrzymywana ulega systematycznemu obniżaniu.

6 Aktywność fizyczna Aktywność fizyczna - jest to dowolna forma ruchu ciała lub jego części, spowodowana przez mięśnie szkieletowe, przy którym wydatek energii przekracza wartość energii spoczynkowej.

7 Zbilansowana dieta Zbilansowana dieta to taka, która jest bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Ludzki organizm potrzebuje codziennie do prawidłowego funkcjonowania ok. 60 składników odżywczych. Podstawą zbilansowanej diety jest spożywanie odpowiednich ilości pokarmów z pięciu grup produktów: pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki warzywa i owoce mięso i ryby mleko i produkty mleczne tłuszcze i cukry

8

9 Opis piramidy zdrowego żywienia
Produkty zbożowe Produkty zbożowe powinny występować w każdym naszym posiłku w ciągu dnia. Należy je oczywiście urozmaicać, np. ciemne pieczywo, płatki zbożowe, makaron, musli czy płatki zbożowe. Warzywa i owoce Warzywa możemy spożywać bez limitu, natomiast owoce najlepiej 2-3 razy dziennie. Są one bogate zwłaszcza w wit. C oraz beta-karotenu. Obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Spożywanie warzyw i owoców jest więc bardzo zdrowe. Mleko i przetwory mleczne Źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne. Powinniśmy spożywać je od 1-4 razy dziennie. Nabiał zawiera wit. B2, A, D i białko. Niestety żółty ser trzeba ograniczać ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Mięso Mięso czerwone, drobiowe, wędliny, ryby powinny występować nie więcej niż raz dziennie. Są one bogatym źródłem żelaza, białka i witamin B12, B6, PP. Najbardziej łatwo strawne jest mięso drobiowe, więc najlepiej zastępować mięso czerwone, drobiowym bądź rybami. Tłuszcze i słodycze Produkty z tej grupy należy spożywać z umiarem. Nadmiar słodyczy powoduje, czyli cukrzyca. Tłuszcze, a zwłaszcza zwierzęce powodują otyłość, miażdżyce i wiele innych chorób.

10 ________ ____ ___ _________

11 W prawidłowej diecie Woda jest konieczna dla utrzymania ludzkiego organizmu w stanie równowagi. Odgrywa ona ogromną rolę w procesie trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, zapewnia transport substancji odżywczych do komórek, ułatwia usuwanie z organizmu produktów przemiany materii i szkodliwych toksyn.

12 Na zdrowie człowieka Organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego, w celu prawidłowego funkcjonowania, musi być ona stale dostarczana. Niedostateczna ilość płynów może szybko doprowadzić do odwodnienia, które może stać się przyczyną poważnych zaburzeń stanu zdrowia. Tempo utraty wody przez ustrój człowieka może być bardzo różne i zależy głównie od aktywności nerek i gruczołów potowych.

13 ____ _____ __________ _________

14 Prace domowe Prace domowe to najczęściej sprzątanie, aby spalić 100 kalorii musimy wykonywać je przez 23 minuty. Jeżeli będziemy, np.: sprzątać przez godzinę to stracimy tych kalorii aż 240.

15 Gra w kręgle Kręgle jest to rodzaj gry w kule, polegający na strącaniu nimi dziesięciu ciężkich pionów (zwanych właśnie kręglami). Kiedy chcemy spalić 100 kalorii musimy grac w kręgle 20 minut Aby spalić 300 kalorii musimy grac w kręgle przez godzinę.

16 Pływanie Pływanie jest to metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną. Jeśli chcemy pływając spalić 100 kalorii musimy pływać 17 minut. Gdy pływamy przez godzinę spalamy tych kalorii 275.

17 Aerobik Aerobik jest to system treningu oparty na intensywnej wymianie tlenowej, co oznacza, że jego celem jest spowodowanie, aby nasz organizm pobierał więcej tlenu i dostarczał go do mięśni. Uprawiając aerobik 100 kalorii spalamy w ciągu 9 minut, a w ciągu godziny spalamy tych kalorii 540.

18 Golf Golf jest to sport, uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłeczki do niewielkich otworów w ziemi, za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Grając w golfa spalamy 100 kalorii w ciągu 25 minut, a w ciągu godziny spalamy tych kalorii 250.

19 Jazda na rowerze Jest to najpopularniejszy uprawiany sport przez ludzi w różnym wieku. Jeżdżąc na rowerze spalamy bardzo szybko i dużo kalorii. Jeżdżąc na rowerze przez godzinę spalamy 600 kalorii, a chcąc spalić tylko 100 kalorii musimy jeździć na rowerze przez 10 minut.

20 _____

21 Narkotyki Narkotyki zmieniają świadomość, sprawiając, że jesteśmy szczęśliwsi. Ale tylko pozornie w rzeczywistości sprawiają, że nasz mózg stopniowo się uzależnia. Narkotyki prowadzą także do śmierci.

22 Alkohol Nadmierne spożywanie alkoholu jest nałogiem, który prowadzi do zmian zanikowych móżdżku i mózgu, ubytku szarej substancji mózgu, stanu zapalnego błon śluzowych, jamy ustnej i przełyku, nadciśnienia tętniczego, zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz ostrej niewydolności nerek.

23 Papierosy Palenie papierosów jest nałogiem, który prowadzi do zwiększenia dziesięciokrotnie ryzyka zachorowania na raka płuc i serca, niewydolności krążenia oraz do wczesnej śmierci.

24 ______ _______ _________ ____ _________ ____ _____
______ _______ _________ ____ _________ ____ _____

25 Nadwaga Nadwaga towarzyszy otyłości. Nadwaga jest to przekroczenie masy ciała powyżej masy optymalnej. Nadwaga prowadzi do chorób serca.

26 Otyłość Otyłość jest to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego potrzeby i możliwości adaptacyjne, mogące prowadzić do niekorzystnych skutków dla zdrowia takich jak cukrzyca typu 2, wylew, zawał serca i mózgu.

27 Miażdżyca Miażdżyca tętnic to choroba przewlekła obejmująca niemal cały organizm. W ścianach tętnic odkładają się tzw. złogi cholesterolu. Następnie dochodzi do stwardnienia tętnic i uszkodzenia śródbłonka. Jego ubytek prowadzi do spadku stężenia substancji zapobiegającej "zaleganiu" krwi i tworzeniu się zakrzepów.

28 Cholesterol Dopiero, gdy nasze naczynia są zwężone w trzech czwartych obserwujemy skutki podwyższonego cholesterolu. Oznacza to, iż narasta duszność, początkowo przy wysiłkach, zaś później nawet podczas odpoczynku, zmniejszona jest wydolność organizmu, czyli wcześniej wejście na trzecie piętro nie sprawiało nam trudności, a teraz pierwsze piętro jest nie lada wyczynem.

29 Cukrzyca typu 2 Cukrzyca typu 2, nazywana też cukrzycą insulinoniezależną,– choroba metaboliczna, która pierwotnie charakteryzuje się opornością na insulinę, względnym niedoborem insuliny oraz hiperglikemią. Najczęściej leczy się ją poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej oraz zalecenie zmiany diety.

30 Prezentacje wykonały Aleksandra Ancik & Katarzyna Polak


Pobierz ppt "______ _____."

Podobne prezentacje


Reklamy Google