Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rozwój przez kompetencje

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rozwój przez kompetencje"— Zapis prezentacji:

1 Rozwój przez kompetencje

2 Piramida żywienia

3

4

5 Na szczycie piramidy znajdują się słodycze, których spożycie powinno się maksymalnie ograniczać.

6 Mleko i przetwory mleczne są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, na które zapotrzebowanie w okresie dojrzewanie jest u nastolatków wysokie i wynosi 800 – 1200 mg/dobę. Mleko jest również źródłem wysokowartościowego białka i wit. B2, A i D. Młodzież, kobiety ciężarne i karmiące matki powinni spożywać 3-4 porcje mleka i jego przetworów. Bardzo korzystne jest stosowanie obok mleka sfermentowanych napojów mlecznych i serów twarogowych. Żółte sery należy natomiast ograniczać, gdyż zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu oraz soli.

7 Mięso (czerwone, drób, wędliny, ryby, jaja) powinny występować w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia, ale nie więcej niż 2-3 porcje. Są one produktami bogatymi w łatwo przyswajalne żelazo, pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B – głównie wit. B12, B6, PP. Należy wybierać chude gatunki mięs i spożywać je z umiarem.  Spożywanie ryb, szczególnie morskich 2-3 razy w tygodniu, zamiast mięsa, należy do zasad profilaktyki niedokrwiennej choroby serca, ze względu na obecność bardzo korzystnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Nasiona roślin strączkowych, szczególnie soja, będące również dobrym źródłem białka, mają także znaczenie w profilaktyce miażdżycy.

8 Warzywa i owoce powinny być spożywane 3-4 razy dziennie
Warzywa i owoce powinny być spożywane 3-4 razy dziennie. Są bogatym źródłem witamin soli mineralnych i błonnika. Witaminy i flawonoidy zawarte w warzywach i owocach mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Potas, występujący w sporych ilościach w warzywach, obniża ciśnienie krwi. Błonnik w nich zawarty nie tylko reguluje pracę przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, ale także obniża stężenie cholesterolu w surowicy i poprawia tolerancję glukozy. Zapobiega również nowotworom jelita grubego.

9 Produkty zbożowe powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia
Produkty zbożowe powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje – ciemne pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony. Produkty z tej grupy są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, ale o niepełnej wartości biologicznej , witamin z grupy B – głównie B1, B2, B6 i PP, a także błonnika regulującego pracę przewodu pokarmowego. Zawierają one też pewne ilości składników mineralnych.

10 Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania
Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy.

11 Jeśli ktoś jest wegetarianinem to czym może zastąpić potrawy mięsne
Jeśli wegetarianin spożywa ryby to mogą one zastępować inne potrawy mięsne, kolejna grupa produktów to białkowe produkty pochodzenia zwierzęcego (nabiał). Weganie (nie spożywający w ogóle produktów pochodzenia zwierzęcego) zastępują białko zwierzęce białkiem roślinnym, mogą to być potrawy zawierające np. groch, fasolę, soczewicę, soję czy kiełki a także nieprzetworzone ziarna zbóż.

12 Obliczamy BMI

13

14 BMI=65kg : (1,70m*1,70m) BMI=65 : 2,89 BMI=22,5

15 Do czego można użyć wynik BMI ??
Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą Im mniejsza wartość BMI, tym ryzyko wystąpienia takich chorób jest mniejsze.

16 Badania ciśnienia

17

18 Jak mierzyć ciśnienie ?

19 Załóż mankiet na ramię, tak aby jego dolny brzeg znajdował się 2-3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Mankiet powinien przylegać do ramienia dość ściśle, a jego gumową poduszkę należy umieścić nad zgięciem łokciowym. Przed rozpoczęciem pomiaru trzeba upewnić się, że aparat wskazuje wartość 0 mm Hg.

20 Oprzyj wygodnie rękę o blat stołu
Oprzyj wygodnie rękę o blat stołu. Włóż słuchawki do uszu i wolną ręką szybko napompuj mankiet do poziomu mm Hg, powyżej przewidywanej wartości ciśnienia skurczowego. Przyłóż stetoskop do miejsca w zgięciu łokciowym, gdzie najlepiej wyczuwasz tętno. Wypuszczaj powoli powietrze z mankietu, nie szybciej niż 2 mm Hg na sekundę.

21 Moment, w którym usłyszysz pierwszy ton, odpowiada ciśnieniu skurczowemu, tony są jeszcze słyszalne aż do chwili, kiedy ucichną całkowicie. Ostatni słyszalny ton oznacza wartość ciśnienia rozkurczowego.

22 Wypuść całkowicie powietrze z mankietu, odczekaj 2 min
Wypuść całkowicie powietrze z mankietu, odczekaj 2 min. i dokonaj powtórnego pomiaru. Zapamiętaj lub lepiej zapisz zmierzone wartości.

23 Mierzymy ciśnienie ; )

24

25 Skład produktów

26 Jak czytać skład produktów ??

27 Etykieta z zupy pomidorowej

28 E100–199 – barwniki E200–299 – konserwanty E300–399 – przeciwutleniacze E400–499 – emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające E500–599 – dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu E600–699 – wzmacniacze smaku E700–799 – antybiotyki E900–1299 – dodatki do żywności o różnym zastosowaniu E1300–1400 – modyfikowane skrobie

29 Czy w produktach , które spożywamy znajdują się składniki niebezpieczne dla zdrowia ?
Produkty, które spożywamy są kontrolowane w trakcie ich produkcji, tak aby nie przekraczały dopuszczalnych, bezpiecznych zawartości substancji niebezpiecznych. Niestety w wielu przypadkach nie zawsze jest to możliwe. Wiele substancji niebezpiecznych dla zdrowia dociera do produktów spożywczych z powietrza i zanieczyszcza produkty roślinne a w konsekwencji również zwierzęta. szczególnie dotyczy to metali, wszechobecnej rtęci, która używana była bardzo często np. jako zaprawa przeciwgrzybiczna i tym sposobem przenoszona była do roślin i dalej do łańcuch pokarmowym. Należy pamiętać, że mimo zanieczyszczenia środowiska różne rośliny i zwierzęta akumulują substancje niebezpieczne w sposób selektywny - specyficzny dla siebie. Niestety w obecnie mocno zanieczyszczonym środowisku wiele produktów spożywanych przez człowieka zawiera pewne ilości substancji niebezpiecznych, i mimo iż nie przekraczają one dawek niebezpiecznych to przy braku zróżnicowanej diety (lubimy jeść dużo i tylko jeden produkt) może zdarzyć się sumaryczne przekroczenie dawki bezpiecznej dla zdrowia.

30

31

32 29 listopada odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką
29 listopada odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką. Rozmawialiśmy z nią, o tym jak pogodzić zdrowe żywienie ze szkołą. Razem ustaliliśmy, jakie produkty są zdrowe, a jakie nie. Dowiedzieliśmy się też, że niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, powinniśmy spożywać od trzech do pięciu posiłków.

33 Wywiad z Panią Pielęgniarką

34 1. Co pani myśli o naszej szkole
1.Co pani myśli o naszej szkole? Bardzo podoba mi się w waszej szkole, starałam się by to właśnie w Przyjaźni być pielęgniarką szkolną. Wcześniej pracowałam w szpitalu, także jako pielęgniarka. Jak wiadomo praca tam, daje dużo satysfakcji, ale także adrenalinę. 2.Czy przychodzą do pani uczniowie na lekcjach? Tak, przychodzą do mnie uczniowie na lekcjach i niestety zazwyczaj z wymyślonymi przypadkami. Po niektórzy z was nie zawsze mówią prawdę :). 3.Zmieniając temat, jak powinniśmy odżywiać się w szkole? Najważniejsze jest by jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły, ten posiłek powinien stanowić aż 30% jedzenia w ciągu dnia. Trzeba wstać troszkę wcześniej (bo nie można jeść w pośpiechu) i dokładnie przeżuć pożywienie. Ważne jest też by naszym kolejnym posiłkiem nie był dopiero obiad w domu. Trzeba jeść drugie śniadanie na przerwie w szkole. Powinniśmy jeść aż 5 posiłków dziennie. 4. Jakie witaminy trzeba jeść szczególnie w taką mroźną pogodę? Wszystkie. Musimy jeść dużo warzyw i owoców (5 dziennie). Jest kilkadziesiąt witamin, ale my znamy jedynie kilkanaście. Ważne są, witamy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D3, E i K, ale też witamy rozpuszczalne w wodzie np. B6, kwas foliowy, B12, C,

35 Umieściliśmy w naszej gazetce szkolnej artykuł o anoreksji

36 Robimy sałatkę ; )

37

38

39

40 Przepis na sałatkę ; )

41 Kilogram marchwi 1 mała kapusta pekińska szczypta soli szczypta pieprzu zioła : bazylia , oregano , zioła prowansalskie. trzy łyżki oleju

42 Nowotwory ; )

43 Nowotwór –grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenami i antyonkogenami. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

44

45

46 Rodzaje nowotworów : nowotwór łagodny nowotwór złośliwy
nowotwór anaplastyczny mięsak rak potworniak nowotwór miejscowo złośliwy

47 Picie nawet najmniejszej ilości alkoholu - 5%
Palenie nawet najmniejszej ilości tytoniu – 21% Spożycie owoców i warzyw poniżej g/dzień (dotyczy dorosłych)  - 5% Zanieczyszczenie powietrza w  domach w wyniku użycia paliw stałych (węgla) bez odpowiedniej wentylacji – 0,5% Zanieczyszczenie powietrza w  miastach pyłem (dotyczy stężenia pyłu zawieszonego z separacją frakcji PM2,5  powyżej 7,5 mikrograma/metr szesc. i frakcji PM10 powyżej 15 mikrogramów/metr szesc) - 1%  Nadwaga i otyłość, gdy wskaźnik masy ciała przekracza  kg/m2 – 2% Brak wysiłku fizycznego odpowiadającego co najmniej wartości 400 KJ, gdy czas trwania umiarkowanego wysiłku fizycznego nie przekracza 2 i pół godziny na tydzień,–  2% Sprzęt do wstrzyknięć w zakładach opieki zdrowotnej przenoszący wirusowe zapalenie wątroby typu B i C –  2% Współżycie płciowe z mężczyzną przenoszącym wirusy brodawczaka ludzkiego – 3%

48 Co to jest metaplazja jelitowa ?
Metaplazja jelitowa jest to stan przed rakowy. Polega on na pojawieniu się w śluzówce żołądka (warstwa wyściełająca żołądek ) ognisk (miejsc) o cechach nabłonka jelitowego. W miejscach metaplazji jelitowej znacznie częściej powstaje nowotwór np. pod wpływem czynników chemicznych i predyspozycji genetycznych. Osoby, u których stwierdzono występowanie  tzw. metaplazji jelitowej powinny częściej poddawać się badaniom kontrolnym w kierunku raka żołądka.

49 Trochę matematyki ;)

50 1.Oblicz zawartość tłuszczu w 275g masła wiedząc że przelicznik to 1 g = 9 kcal ? Obliczenia : 1g = 9 kcal 275g= 9kcal x 275g 275g= 2475kcal Odp:275g masła zawiera 2475 kcal (zawartość tłuszczu)

51 Podstawowa przemiana materii
2. PPM (kcal) Dla kobiet=665,09+9,56*waga(kg)+1,85*wzrost(cm)-4,67*wiek= 1638,61

52 3. Całkowita przemiana materii 1,4 – dla osób o niskiej aktywności 1,7-dla osób średniej aktywności . 2,0 – dla osób o wysokiej aktywności CPM= PPM* współczynnik aktywności CPM=1638,61 * 1,7 =2785,637

53 Poster 

54 Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji 


Pobierz ppt "Rozwój przez kompetencje"

Podobne prezentacje


Reklamy Google