Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ. Rzeżączka może zostać przekazana noworodkowi przez ciężarną matkę. Wówczas dziecko cierpi na rzeżączkowe zapalenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ. Rzeżączka może zostać przekazana noworodkowi przez ciężarną matkę. Wówczas dziecko cierpi na rzeżączkowe zapalenie."— Zapis prezentacji:

1 CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ

2

3

4 Rzeżączka może zostać przekazana noworodkowi przez ciężarną matkę. Wówczas dziecko cierpi na rzeżączkowe zapalenie spojówek, które prowadzi do ślepoty. Rzeżączka jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez dwoinkę rzeżączki (gonokoki). Pierwsze objawy u mężczyzn pojawiają się po 2-5 dniach od zakażenia - jest to wyciek ropnej wydzieliny z cewki moczowej oraz ból przy oddawaniu moczu i wzwodzie prącia. Niewyleczona rzeżączka przechodzi w postać przewlekłą, charakteryzującą się niewielkimi ropnymi wyciekami. Mogą rozwijać się powikłania, takie jak zwężenie cewki moczowej, zapalenie prostaty i najądrzy. U kobiet rzeżączka początkowo przebiega bezobjawowo i ujawnia się dopiero, gdy przechodzi w fazę ostrą. Pojawiają się wówczas upławy oraz pieczenie przy oddawaniu moczu. Niewyleczona właściwie choroba przechodzi w stan przewlekły - zakażenie obejmuje wtedy cewkę moczową oraz szyjkę macicy, może dojść do zapalenia śluzówki macicy oraz przydatków. Leczenie rzeżączki jest w Polsce obowiązkowe! Polega na podawaniu antybiotyków (penicyliny). Im wcześniej w przebiegu choroby zostanie podjęte leczenie, tym szybciej i łatwiej pozbyć się zakażenia. Przed zakażeniem chronią prezerwatywy, powinno się także unikać stosunków z przygodnymi partnerami. Rzeżączka może zostać przekazana noworodkowi przez ciężarną matkę. Wówczas dziecko cierpi na rzeżączkowe zapalenie spojówek, które prowadzi do ślepoty.

5

6

7

8

9

10 Świerzb: Świerzb to choroba wywoływana przez świerzbowca - pasożytnicze roztocze. Organizmy te drążą korytarze w sk ó rze, co jest odczuwane jako silny świąd. Pojawiają się też swędzące zmiany na powierzchni sk ó ry. Świerzbowiec może być przenoszony drogą płciową, ale też pośrednio poprzez ubranie, ręczniki czy pościel. Świerzb leczy się maściami, a zapobiegać mu należy przestrzegając higieny osobistej i unikając kontaktu z osobami zakażonymi.

11

12 Tymczasem sposoby zapobiegania zarażeniu chorobami wenerycznymi to: * abstynencja seksualna * wsp ó łżycie z partnerem znanym i zaufanym, rozpoczęte świadomie i nie za wcześnie * unikanie stosunk ó w seksualnych z partnerami przygodnymi, o kt ó rych wiadomo niewiele lub nic * stosowanie prezerwatyw Wszystkie choroby przenoszone drogą płciową mają duże znaczenie społeczne. Leczenie ich jest w wielu krajach obowiązkowe - w tym w Polsce (np. kiły i rzeżączki). Szczególnie ważna jest świadomość społeczeństwa, dlatego prowadzi się akcje i kampanie dotyczące chorób wenerycznych i zapobieganiu im. Koordynatorem takich akcji jest Instytut Wenerologii Akademii Medycznej w Warszawie. Ilość zachorowań w Polsce:

13 Prezentację przygotowali: Micha ł Bulanda Andrzej Mycek Pomoce: bryk.pl pl.wikipedia.org tvsport.ugu.pl


Pobierz ppt "CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ. Rzeżączka może zostać przekazana noworodkowi przez ciężarną matkę. Wówczas dziecko cierpi na rzeżączkowe zapalenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google