Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Moja ulubiona dyscyplina sportowa”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Moja ulubiona dyscyplina sportowa”"— Zapis prezentacji:

1 „Moja ulubiona dyscyplina sportowa”
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Bogatyni Natalia Stępień kl. Id

2 Menu Skrzydło Strona tytułowa Uprząż Paralotniarstwo Kombinezon
Buty Kask Filmy Źródła Strona tytułowa Paralotniarstwo Nauka latania Zloty Loty żaglowe Przeloty Loty termiczne Paralotniowe Mistrzostwa 2009

3 Paralotniarstwo Paralotniarstwo – sport i forma rekreacji polegająca na lataniu przy użyciu paralotni. Jest jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych. Paralotniarstwo we współczesnej formie powstało pod koniec lat 70. XX wieku we Francji, do Polski dotarło pod koniec lat 80. XX w.

4 Nauka Latania Paralotniarstwo jest na tyle popularne, że w pobliżu każdego dogodnego do latania miejsca można znaleźć szkołę. W Polsce jest ich kilkanaście. Instruktor, by prowadzić szkolenia, musi posiadać uprawnienia przyznane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Obecnie szkolenie obejmuje trzy etapy: etap I: Loty w zakresie podstawowym, etap II: Loty wysokie/Doskonalenie technik pilotażu, etap III: Szkolenie w lotach żaglowych i termicznych,

5 Zloty Najprostszą formą latania na paralotni są zloty polegające na starcie ze zbocza o odpowiednim nachyleniu, a następnie szybowaniu i lądowaniu na położonym niżej lądowisku. Podczas zlotu paralotnia szybuje w kierunku ziemi a czas lotu uzależniony jest przewyższeniem pomiędzy miejscem startu a lądowiskiem oraz doskonałością paralotni.

6 Loty żaglowe W lotach żaglowych wykorzystuje się strefę noszeń powstającą wskutek napływu mas powietrza w kierunku zbocza. Możliwość wykonywania lotów żaglowych uzależniona jest przede wszystkim od kierunku wiatru, a także od jego stałej i odpowiednio dużej prędkości.

7 Przeloty Najbardziej doświadczeni piloci wykorzystują zjawiska termiczne do pokonywania znacznych odległości. Po wzniesieniu się na odpowiednio dużą wysokość, pilot szybuje w kierunku następnego spodziewanego komina termicznego i znajdując go nabiera ponownie wysokości, którą utracił w wyniku szybowania. Powtarzanie tych manewrów powoduje że pilot jest w stanie przemieszczać się w wybranym kierunku, najczęściej zgodnym z kierunkiem wiejącego wiatru.

8 Loty termiczne Piloci paralotni po natrafieniu na komin termiczny krążą w jego zasięgu, aby jak najdłużej pozostawać w strefie najsilniejszych noszeń. Ponieważ różnice w prędkości wznoszenia są bardzo trudno wyczuwalne dla człowieka, piloci z reguły wykorzystują wariometr, który za pomocą wyświetlacza i sygnałów dźwiękowych informuje o prędkości wznoszenia bądź opadania.

9 Paralotniowe Mistrzostwa 2009
2009, Polish Championships, Jelkin Hram Open 2009 miejsce: Kobarid, Słowenia organizator: Aeroklub Polski, Društvo Adrenalin Paragliding Team Startowało 80 pilotów. Rozegrano 5 konkurencji o długościach: 43, 75, 55, 60 i 81 km. Wyniki klasyfikacji Open: Tilen Ceglar (SVN) MacPara Magus 6 Rafał Łuckoś (POL) Gin gliders Boomerang 6 Michał Gierlach (POL) UP Edge Wyniki Mistrzostw Polski: Rafał Łuckoś (Pro-Paragliding Team) Gin gliders Boomerang 6 Michał Gierlach (Yogi Ufo Team) UP Edge Wojciech Maliszewski (Żywiec Team) Ozone Mantra R07 Paweł Kumorek (CrackAirs) UP Edge Sławomir Kaczyński (Pro-Paragliding Team) UP Edge Wyniki Kobiet: Katarzyna Gruźlewska-Łosik (POL) Axis Mercury Karmen Tojnko (SVN) Airwave Magic 4 Tanika Virtovsek (SVN) Niviuk Peak

10 Skrzydło 1 - krawędź natarcia (przednia krawędź skrzydła)
2 - wloty komorowe (tworzą szeroką szczelinę na prawie całej rozpiętości skrzydła; wlotami tymi powietrze wpada do skrzydła i je wypełnia) 3 - żebra profilujące (mają za zadanie utrzymywanie kształtu profilu lotniczego; w żebrach wykonane są otwory umożliwiające swobodny przepływ powietrza między nimi; w przypadku podwinięcia się części skrzydła otwory ułatwiają ponowne napełnienie się skrzydła) 4 - komora (jest to przestrzeń pomiędzy żebrami profilującymi) 5 - krawędź spływu (tylnia krawędź skrzydła; do krawędzi spływu przymocowane są linki sterownicze)

11 Uprząż Spadochron zapasowy [1] Służy do awaryjnego przyziemienia w sytuacjach kiedy dalszy bezpieczny lot na paralotni jest niemożliwy. Skonstruowany jest w taki sposób, aby jak najszybciej się otwierał. Karabinek [2] Belka przyspieszacza [3] (naciskając ją nogami zwiększamy prędkość postępową paralotni) Miejsce na protektor [4] Protektor zabezpiecza kręgosłup przed urazami.

12 Kombinezon Kombinezon Wykonany jest z nieprzewiewnych materiałów. Zapewnia komfort cieplny podczas długich przelotów. Najczęściej wykonany jest z oddychającej tkaniny np. z goretexu. Jego krój umożliwia założenie go bez konieczności zdejmowania butów. Posiada wiele kieszonek potrzebnych paralotniarzowi.

13 Buty Buty Mogą być trekkingowe, do chodzenia po górach, posiadające solidną podeszwę z dobrym protektorem, który zapobiega poślizgowi. Ważne jest, aby cholewka sięgała powyżej kostki i chroniła staw skokowy.

14 Kask Kask Specjalne paralotniowe kaski charakteryzują się niewielką wagą i dobrą widocznością. Najczęściej posiadają otwory, przez które słychać co się dzieje ze skrzydłem. Żeby kask nie zsuwał się na oczy, jego wielkość musi być dobrze dobrana.

15 Filmy

16 Źródła: www.oxygen.top.pl www.wikipedia.pl www.paralotnie-airwave.pl
/grafika Muzyka wykorzystana w prezentacji: Jean Michel Jarre – Oxygene 7


Pobierz ppt "„Moja ulubiona dyscyplina sportowa”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google