Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odżywianie w życiu człowieka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odżywianie w życiu człowieka"— Zapis prezentacji:

1 Odżywianie w życiu człowieka

2 Główne pojęcia: Dietetyka – nauka o żywieniu zajmująca się:
zasadami żywienia biochemicznymi podstawami żywienia psychologią żywienia technologiami gastronomicznymi. Dieta(z stgr. δίαιτα diaita – "styl życia"):sposób odżywiania. Często używane w stosunku do diet odchudzających.

3 Tabela diet

4 Zoofagia (z gr. zōon – zwierzę, phageín – jeść), mięsożerność – sposób odżywiania zwierząt i roślin polegający na zjadaniu żywych lub martwych organizmów zwierzęcych. Występuje w postaci drapieżnictwa, padlinożerności i pasożytnictwa. Wszystkożerność – sposób odżywiania się (pobierania pokarmu) polegający na braku specjalizacji pokarmowej i – w konsekwencji – odżywianiu się różnorodnym pokarmem, zarówno mięsnym jak i roślinnym – żywym lub martwym. Pescowegetarianizm :nazwa pochodzi od słowa pesco (z łac. ryba). Jest to dieta będąca niesłusznie uznawana za odmianę wegetarianizmu. Polega na wyłączeniu z diety mięsa czerwonego i drobiu, a pozostawiająca ryby. Witarianizm – dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Najczęściej, choć nie zawsze jest łączony z wegetarianizmem lub weganizmem

5 Wegetarianizm- rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem z posiłków produktów pochodzenia zwierzęcego i ewentualnie jaj lub nabiału z pobudek moralnych, etycznych bądź zdrowotnych. W języku potocznym wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm - styl życia, często błędnie nazywany rodzajem wegetarianizmu. Zwolennicy dążą do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale też ze wszystkich innych aspektów życia. Zatem, wegetarianizm jest częścią składową weganizmu. Weganie unikają nie tylko mięsa, ale też żywności przy produkcji której nie zostało zabite zwierzę (nabiał, jajka, miód), nie kupują kosmetyków i ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab), nie korzystają z rozrywek, w których wykorzystuje się zwierzęta oraz z produktów, które co prawda nie zawierają składników odzwierzęcych, ale były na nich testowane.

6 Kalorie 1 kaloria [cal] jest to ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 [g] wody chemicznie czystej o 1 stopień Celsjusza przy ciśnieniu 1 atmosfery Podstawową jednostką energii w międzynarodowych układzie SI jest Jul (Dżul) - [J] 1 kilokaloria [kcal] = 1000 [cal] 1 kilojul [kJ] = 1000 [J] 1 [kcal] = 4,184 [kJ]

7 Wartość energetyczną żywności oznacza się za pomocą tzw
Wartość energetyczną żywności oznacza się za pomocą tzw. równoważników energetycznych: fizycznych i fizjologicznych Równoważnik energetyczny fizyczny - jest to ilość energii jaka się wyzwala podczas spalania 1 [g] białka, 1 [g] tłuszczu, 1 [g] węglowodanów w warunkach pozaustrojowych, w tzw. bombie kalorymetrycznej. Równoważnik energetyczny fizjologiczny - jest to ilość energii jaką organizm człowieka wyzwala z 1 [g] białka, 1 [g] tłuszczu, 1 [g] węglowodanów. Do obliczeń stosuje się: Równoważnik Atwatera (bardziej popularny, używany powszechnie do obliczeń), który dotyczy energii netto, czyli energii przyswajalnej, uzyskanej z żywności po uwzględnieniu strawności i przyswajalności. Równoważnik Rubnera, który dotyczy energii brutto.

8 Dzienne zapotrzebowanie energetyczne

9 Zasady zdrowego odżywiania
1. Spożywaj 4-5 posiłków dziennie 2. Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku. 3. Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm. 4. Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu. 5. Spożywaj produkty nieprzetworzone zawierające naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik, Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe.

10 6. Zachowuj równowagę kwasowo - zasadową organizmu.
7. Ograniczaj spożywanie żywności z dodatkami sztucznych barwników, konserwantów i innych syntetycznych dodatków. 8. Spożywaj ostatniego posiłek najpóźniej na 2 godziny przed nocnym spoczynkiem. 9. Spożywaj minimum 1 litr wody dziennie. 10. Staraj się ograniczać ilość spożywanego cukru

11 Piramida Żywieniowa

12 Choroby żywieniowe Do najbardziej znanych chorób żywieniowych, na które chorują osoby w wieku od kilkunastu do trzydziestu lat, zaliczamy bulimię i anoreksję. Są to dwie przeciwstawne sobie choroby: bulimia polega na obżarstwie, a anoreksja na zbyt skąpej diecie. Obie te choroby zaliczane są również do chorób psychicznych, a ich leczenie wymaga dobrego dietetyka, a czasem nawet i psychologa. Złe odżywianie może prowadzić również do chorób takich jak miażdżyca i nadciśnienie. Jeżeli będziemy mieli za dużo cholesterolu, to będzie zwężać się światło naczyń krwionośnych, co może prowadzić nawet do pękania tętnic w związku z dużym ciśnieniem.

13 Bulimia Obok anoreksji, bulimia stanowi jedno z najpoważniejszych i najbardziej niebezpiecznych zaburzeń odżywiania. Choroba ta jest groźna dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Schorzenie, zwane także „wilczym głodem”, polega na okresowych napadach żarłoczności i braku kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. Osoby dotknięte tym schorzeniem nie mogą zapanować nad uczuciem głodu, które może się pojawić nawet chwilę po zjedzeniu posiłku. Nazwa choroby pochodzi od słowa „bulimis”, oznaczającego dosłownie „byczy głód”.

14 Objawia się powtarzającymi, niekontrolowanymi epizodami spożywania dużych ilości pokarmu, aż do pojawienia się nudności. Objadanie się kończy się prowokacją wymiotów i przeczyszczeniem. Osoby z bulimią mają uszkodzone zęby spowodowane częstym działaniem wydalanego podczas wymiotów kwasu żołądkowego. Objawy towarzyszące bulimii to: ciągłe zmęczenie i ospałość, problemy z sercem, bóle i zawroty głowy, zaburzenie miesiączkowania, bóle brzucha.

15 Anoreksja Anoreksja inaczej jadłowstręt psychiczny jest to zaburzenie percepcji, dotykające zwykle młode kobiety. Anoreksja polega na tym, że osoba chora odbiera siebie jako osobą otyłą, gdy w rzeczywistości może być bardzo szczupła. Anoreksja powoduje wyniszczenie organizmu, pozostawiające często nieodwracalne zmiany. Dochodzi do ograniczania ilości jedzenia co w efekcie prowadzi do wychudzenia. Chorzy z jadłowstrętem powinni być pod kontrolą psychiatry. W przypadku dużego zaawansowania choroby osoba powinna być hospitalizowana.

16 Objawy: Zmiana wyglądu osoby chorej, chudnięcie, nieprzyjmowanie jedzenia. Osoby chore chcąc uzyskać szczupłą sylwetkę doprowadzają się często do całkowitego wyniszczenia. Pacjenci nie tylko odmawiają przyjmowania pokarmów ale wywołują u siebie wymioty, zażywają leki przeczyszczające itp. Wyniszczeniu fizycznemu nie towarzyszy zachwianie sprawności psychicznej - chorzy nie tracą dobrego nastroju, aktywności w nauce, czy pracy. U kobiet z reguły dochodzi do wstrzymania miesiączki.

17 BMI Body Mass Index (ang. wskaźnik masy ciała, w skrócie BMI) – współczynnik powstały przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

18 Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
< 16,0 – wygłodzenie 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę lub anoreksję) 17–18,5 – niedowagę 18,5–25,0 – wartość prawidłową 25,0–30,0 – nadwagę 30,0–35,0 – I stopień otyłości 35,0–40,0 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna) ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

19 Zródła:

20 Prezentacje przygotowały:
Klaudia Sitek Daria Jurkowska Joanna Tomaszewska Klasa I b


Pobierz ppt "Odżywianie w życiu człowieka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google