Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artyści stąd PROJEKT EDUKACYJNY Publiczne Gimnazjum W Samborcu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artyści stąd PROJEKT EDUKACYJNY Publiczne Gimnazjum W Samborcu."— Zapis prezentacji:

1 Artyści stąd PROJEKT EDUKACYJNY Publiczne Gimnazjum W Samborcu

2

3

4 Wiesław Myśliwski Wybitny pisarz współczesny, ceniony w Polsce i w Europie. Urodził się w 1932 r. w Dwikozach koło Sandomierza. Ukończył liceum, dzisiejsze Collegium Gostomianum w Sandomierzu, a potem Katolicki Uniwersytet Lubelski. Do dziś odwiedza rodzinne strony, choć na stałę mieszka w Warszawie.

5 Pisarz stąd Jego utwory przetłumaczono na kilkanaście języków. Był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, m. in. dwa razy prestiżową Nagrodą Literacką Nike za powieści Widnokrąg oraz Traktat o łuskaniu fasoli. Ogromną popularnością cieszy się również utwór Kamień na kamieniu. Miejscem akcja dzieł Myśliwskiego często jest Sandomierz i okolice.

6 Pisarz stąd

7

8 Adaptacje filmowe Na motywach utworów Myśliwskiego powstało kilka filmów i spektakli teatralnych, m. in.: Droga, Kamień na kamieniu, Klucznik, Pałac.

9 Stanisław Piętak Pochodził z podsandomierskiej Wielowsi (rocznik 1909). Poeta i prozaik, jeden z najwybitniejszych twórców okresu międzywojennego wywodzących się z nurtu wiejskiego. Związany z awangardą krakowską, a potem z tzw. czechowiczowską. Jego najbardziej znane utwory to: Młodość Jasia Kunefała, Dom rodzinny, Po burzy, Ucieczka z miejsc ukochanych, Zmarł w 1964 r. w Warszawie.

10 Poeta stąd

11 Adaptacje filmowe Na podstawie prozy Piętaka powstał serial telewizyjny Ucieczka z miejsc ukochanych.

12 Jarosław Iwaszkiewicz Artysta słowa trochę stąd. Znany pisarz przełomu XIX i XX w Współzałożyciel poetyckiej grupy Skamander. Od 1928 r. mieszkał wraz z rodziną w posiadłości Stawisko pod Warszawą. Jego największe dzieła to: Inne życie, Sława i chwała, Panny z Wilka, Ucieczka do Bagdadu. Na podstawie utworów Iwaszkiewicza powstało wiele filmów, m. in. w reż. Andrzeja Wajdy oraz Agnieszki Holland.

13 Artysta słowa Często odwiedzał Sandomierz, ponieważ to miasto go zachwycało- jak sam mówił. Spędzał w nim nawet po kilka tygodni, odpoczywał i tworzył. Cały szereg utworów tu napisałem, w mieszkaniu na Katedralnej- powiedział podczas ostatniego pobytu w 1979 r.

14 Artysta słowa

15 Zbigniew Warpechowski Uznany na świecie performer, zajmuje się również malarstwem, filozofią sztuki, poezją. Był jednym z pierwszych w Polsce twórców performance, np. Kwadrans poetycki z Tomaszem Stańko. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy The Black Market zajmującej się tzw. sztuką nowoczesną. Spektakle performance pokazał w niemalże 30 krajach europejskich oraz w USA, Japonii, Kanadzie, Izraelu.

16 Artysta stąd Jego dzieła malarskie znajdują się obecnie w muzeach w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi... Ponadto stworzył scenografie do ośmiu filmów fabularnych. Opublikował sporo książek na temat sztuki: Podnośnik, Zasobnik, Statecznik i in. Nazywany jest awangardowym konserwatystą. W 2009 r. został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od kilkudziesięciu lat mieszka w Sandomierzu.

17 Artysta stąd Wywiad ze Zbigniewem Warpechowskim, który przeprowadziły Ada i Patrycja: im_patrycja_i_adahttp://w374.wrzuta.pl/audio/0rg7TgdITyW/wywiad_ze_z.warpechowsk im_patrycja_i_ada

18 Artysta stąd A

19

20

21 Alicja Aleksandrowicz Jest plastykiem, uprawia tkactwo artystyczne. Od dawna związana z Sandomierzem, gdzie ma pracownię gobelinów. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą.

22 Artystka stąd Do ważniejszych realizacji twórczych należą: "Panorama Sandomierza" - zbiory Watykanu, "Gniazda" - Polska Akademia Nauk w Paryżu, "Travers" - Emmendingen w Niemczech. Ponadto wiele prac artystki znajduje się w zbiorach prywatnych, nie tylko w kraju (Austria, Australia, Belgia, Francja, Kanada, Niemcy, Szwecja, Węgry, USA).

23 Artystka stąd

24

25

26 Cezary Łutowicz Sandomierski projektant i wykonawca biżuterii artystycznej. Prowadzi pracownię oraz galerię autorską promującą krzemień pasiasty. Jest uważany za odkrywcę tego kamienia w sztuce jubilerskiej, a Świętokrzyskie obfituje w złoża krzemienia pasiastego.

27 Artysta stąd Jego biżuteria z krzemieniem znana jest na całym świecie. Obecnie artysta stara się o zapewnienie ochrony prawnej kamieniowi jako dobru narodowemu. Wykorzystuje go również w rzeźbach i w sztuce użytkowej.

28 Artysta stąd W wyniku działań twórcy powstaje jedyna na świecie, unikatowa kolekcja krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

29 Artysta stąd

30 Rozmowa z Cezarym Łutowiczem, którą przeprowadziły Ada i Patrycja:

31 Artysta stąd

32 Krzemień pasiasty nazywa się często kamieniem optymizmu.

33 Artysta stąd Artysta jest również autorem instalacji Zakotwiczenie nieba, która znajduje się na sandomierskiej starówce.

34 Aleksandra Karwat Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i tworzy w Sandomierzu. Zajmuje się malarstwem, grafiką oraz terapią przez sztukę. Jej obrazy są doceniane na wystawach i chętnie kupowane przez miłośników malarstwa.

35 Artystka stąd

36

37

38 Andrzej Karwat Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i wystawiennictwa. Mieszka i tworzy w Sandomierzu. atch?v=NCDqmKYgxjMhttp://www.youtube.com/w atch?v=NCDqmKYgxjM Otrzymał wiele nagród, medali i wyróżnień na wystawach ogólnopolskich i okręgowych, uhonorowany został odznaką Zasłużony działacz kultury.

39 Artysta stąd

40

41 Jest autorem Korony Reżysera Niezwykłego przyznawanej na festiwalu filmowym w Sandomierzu.

42 Festiwal Filmów Niezwykłych Od 10 lat odbywa się w Sandomierzu FFN, podczas którego pokazywane są największe dzieła polskiego i światowego kina, także tzw. kina niezależnego. Przyjeżdżają tu uznani twórcy- reżyserzy, aktorzy, scenarzyści... Co roku przyznawana jest Korona Reżysera Niezwykłego. Festiwal ma również mnóstwo imprez towarzyszących skierowanych m. in. do dzieci oraz do młodzieży (warsztaty filmowe, koncerty).

43 Festiwal Filmów Niezwykłych Tytuł Reżysera Niezwykłego otrzymali: Jan Jakub Kolski (2004), Agnieszka Holland (2007), Andrzej Wajda (2011), Kazimierz Kutz (2013) i in.

44 Festiwal Filmów Niezwykłych

45 Artyści trochę stąd Festiwal Filmów Niezwykłych w Sandomierzu jest dużym wydarzeniem kulturalnym, które skupia wybitnych twórców kina. Nie są oni stąd, ale wielu bywa tu często, nie tylko na festiwalu. Sandomierz ma także swój serial, to popularny Ojciec Mateusz, kręcony w mieście od kilku lat.

46 Artyści trochę stąd

47 Projekt realizowali: Ada Kołodziej Patrycja Sulicka Kamil Paciocha Mateusz Rzeszowiak Paweł Zioło Przemysław Wilk Piotr Krawczyk Kamil Śledź Opiekun: Monika Stępień


Pobierz ppt "Artyści stąd PROJEKT EDUKACYJNY Publiczne Gimnazjum W Samborcu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google