Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mikołów - zmieniające się oblicze naszego miasta

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mikołów - zmieniające się oblicze naszego miasta"— Zapis prezentacji:

1 Mikołów - zmieniające się oblicze naszego miasta
Szkoła: Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich ul. Konstytucji 3 Maja 20 Mikołów „20 lat wspólnie” Mikołów - zmieniające się oblicze naszego miasta Gmina Mikołów

2 Mikołów leży na Wyżynie Śląskiej, od wschodu graniczy z Katowicami, od południa z Tychami, Orzeszem, Łaziskami Górnymi i gminą Wyry, od zachodu z gminami Gierałtowice i Ornontowice, zaś od północy z Rudą Śląską. Pierwsza wzmianka o Mikołowie pochodzi z roku Zawarta jest w dokumencie księcia opolskiego Kazimierza, z kolei prawa miejskie Mikołów uzyskał z nadania Pana Ziemi Pszczyńskiej Jana Turzo. Miasto zajmuje powierzchnię 81 km kwadratowych, co stanowi nieco ponad 34% całkowitej powierzchni powiatu mikołowskiego. Wg danych z 2008 roku liczba ludności wynosi 38,9 tys. Pod względem administracyjnym Mikołów składa się z pięciu sołectw – Borowa Wieś, Bujaków, Śmiłowice, Paniowy, Mokre, dwudziestu dzielnic – Centrum, Dąbrowa, Gniotek, Goj, Gronie, Jamna, Kamionka, Kałuże, Kąty, Kolonia Huta, Kolonia Wojewódzka, Nowy Świat, Pelcówka, Regielowiec, Reta, Rusinów, Sośnia Góra, Stara Huta, Stracona Wioska, Wygoda oraz dziesięciu osiedli – - 30 – lecia PRL, Adama Mickiewicza, C.K. Norwida, Grunwaldzkie, Jana Kochanowskiego, Józefa Piłsudskiego, Juliusza Słowackiego, Leśna Bryza, Słoneczna Polana, Wojciecha Korfantego.

3 Co zmieniło się w wyglądzie naszego miasta?
Mikołowski Rynek został przebudowany w 2002 r. Obecnie znajduje się na nim fontanna, która dodaje mu uroku i niepowtarzalnego charakteru, w nocy zachwyca fantastycznym podświetleniem. W zimie, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, w miejscu fontanny jest budowana szopka.

4 Jakie nowe obiekty sportowe powstały na terenie gminy?
Basen Aqua - Plant Niegdyś na terenie pomiędzy ulicą Konstytucji 3 Maja, Placem Harcerskim i Plantami znajdowały się garaże, budynki warsztatowe i portiernia z przeznaczeniem do rozbiórki. Przebudowa i zagospodarowanie tego fragmentu miasta objęły w latach 2006 – 2007 budowę krytej pływalni, parkingu, nasadzenie zieleni, budowę chodników oraz przekształcenie okolicznego skrzyżowania w rondo.

5 Boisko Orlik 2012 Orliki 2012 to rządowy program mający na celu propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz poszukiwanie nowych talentów piłkarskich do Kadry Narodowej. Jednym z elementów programu jest budowa boisk piłkarskich w miastach i gminach całego kraju. Boiska takie wybudowano również w Mikołowie przy ul. Grażyńskiego 1. Kompleks został oddany do użytku w 2009r. Są to dwa boiska; jedno do piłki nożnej, drugie to obiekt wielofunkcyjny, gdzie można uprawiać koszykówkę i siatkówkę. Prócz tego wybudowany został budynek zaplecza: dwie szatnie (jedna z nich jest przystosowana do osób niepełnosprawnych), pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie dla sędziów, oraz łazienki i prysznice.

6 Hala sportowa przy SP nr 3
Trwa budowa hali sportowej z widownią na 300 miejsc. Będzie ona połączona z istniejącą już salą gimnastyczną. Równocześnie z budową tego obiektu, budynek szkolny zostanie w pełni przygotowany na przyjęcie niepełnosprawnych uczniów, bowiem przy wejściu od strony boiska dobudowany zostanie zewnętrzny szyb windy. Również łazienki w nowej części szkoły zostaną dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

7 Znacznie łatwiej robi się zakupy
Na terenie powstałego w 2000 r.centrum handlowego Auchan mieści się ponad 50 sklepów oraz punktów usługowych. W centrum Auchan Mikołów ponadto mieści się duży hipermarket oraz liczne kawiarnie i restauracje. Obecnie dobiega końca budowa hipermarketu budowlanego Leroy Merlin. Budowa ta połączona jest z przebudową okolicznego skrzyżowania i fragmentu ulicy Gliwickiej oraz ulicy Skalnej – łącznicy pomiędzy DK 44 (ul. Gliwicka) a dzielnicą Reta.

8 Galeria PIK W ciągu ostatnich kilku lat powstał nowy zespół handlowo-usługowy. Pierwotnie miało to być centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe z hotelem. Ostatecznie znajduje się tam pasaż handlowy z usługami i kilkoma restauracjami, supermarket TESCO oraz Hotel PIK.

9 Dom dla Osób Starszych i Chorych
Został otwarty 8 grudnia 2009r. po ponad dwóch latach budowy. Placówka ta będzie mogła przyjąć 60 podopiecznych, wymagających całodobowej opieki. W otwarciu domu uczestniczyły władze miasta oraz metropolita katowicki ks. arcybiskup Damian Zimoń, który odprawił mszę i poświęcił placówkę. Tego dnia zorganizowano także dzień otwarty, w trakcie którego każdy mógł odwiedzić ten dom. Obiekt powstał i jest prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek.

10 Nowe radiowozy Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie otrzymali do swej dyspozycji nowe samochody, których zakup został współfinansowany przez wszystkie gminy powiatu mikołowskiego. Funkcjonariusze będą mogli teraz patrolować ulice pięcioma nowymi samochodami, trzy z nich to oznakowane radiowozy marki kia cee’d, jeden to operacyjny fiat bravo, a ostatni to nieoznakowany opel vectra, wyposażony w videorejestrator.

11 Nowy budynek biblioteki
Biblioteka mieści się w budynku byłego kina Adria. Budynek kina został głęboko przebudowany. Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnia i czytelnia, ale prawdziwa mediateka z dwudziestoma stanowiskami komputerowymi, przy których można obejrzeć filmy, posłuchać muzyki lub książki mówionej. Czytelnia czasem może zamienić się w salę kinową, bo w nowej mediatece ma być prowadzone kino studyjne. W pomieszczeniach po Adrii znajduje się też scena kameralna dla małych form teatralnych. Remont został przeprowadzony dzięki nakładom finansowym z Europejskiego Funduszu Regionalnego.

12 Festiwale i wydarzenia kulturalne w naszej gminie
Mikołowskie Dni Muzyki zainicjowane zostały w 1991 roku. Od tego czasu odbywają się co roku na przełomie maja i czerwca. Wkrótce stały się jednym z najważniejszych festiwali muzycznych nie tylko na Śląsku, ale także w skali całego kraju. Wybrane koncerty rejestruje Polskie Radio i Telewizja Polska. Pozostałe imprezy cykliczne: Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (styczeń) Mikołowskie Spotkania Kolędowe (styczeń) Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej (kwiecień/maj) Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rafała Wojaczka (maj) Dni Mikołowa (czerwiec/lipiec) Impresje Mikołowskie (lipiec) Zlot Mieszkańców Mikołowa (wrzesień) Mikołowski Jarmark Staroci (pierwsza niedziela każdego miesiąca)   Dni Mikołowa Jarmark Staroci

13 W skład Zespołu Projektowego wchodzą: Michał Pilch Ur. 5.09.1995
Wojciech Gasz Ur Klasa II d Opiekun: Mgr Agnieszka Głowacka – Wolniczak Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Mikołów - zmieniające się oblicze naszego miasta"

Podobne prezentacje


Reklamy Google