Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,"— Zapis prezentacji:

1 ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

2 Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba, Że co im zazdrość ujmie. Bóg nagradzać będzie, A cnota kiedykolwiek miejsce swe osiędzie. (Jan Kochanowski)

3 Pozostali wierni rocie przysięgi AK W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

4 Po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale dalej walczyli, tym razem z okupacją radziecką, O WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ POLSKĘ.

5 Podstawowe organizacje: Armia Krajowa Obywatelska Armia Polska w Kraju Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj Konspiracyjne Wojsko Polskie Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku Narodowe Zjednoczenie Wojskowe NIE Ruch Oporu Armii Krajowej Wielkopolska Samodzielna Grupa Ochotnicza Warta Wolność i Niezawisłość Wolność i Sprawiedliwość

6 Walczyli z okupantem niemieckim, a jednak przywódców AK sądzono w Moskwie za zdradę Ojczyzny. Ława oskarżenia w procesie szesnastu

7 Przez całe lata PRL-u nazywano ich zaplutymi karłami reakcji i prześladowano.

8 My jednak nie zapomnieliśmy i oddajemy im cześć.

9 Ponad 20 tysięcy żołnierzy polskiego podziemia zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo w więzieniach NKWD i UB. Część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40-tych i na początku 50-tych ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.

10 Kpt. Henryk Flame ps. Bartek Do skrytobójczego zamachu na Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu

11 Kpt. Kazimierz Kamieński ps. Gryf, Huzar Skazany 24 X 1953 r. na karę śmierci i stracony (miejsce pochówku pozostaje do dziś nieznane).

12 Major Marian Bernaciak, ps.Orlik, Dymek Poniósł bohaterską śmierć w obronie Ojczyzny.

13 Major Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka Po długotrwałym śledztwie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w dniu 8 II 1951 r. Miejsce pochówku jest nieznane.

14 Por. Leon Taraszkiewicz ps. Jastrząb Zginął w walce z UB 3 stycznia 1947 w Siemieniu.

15 Danuta Siedzikówna ps. "Inka" Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba. Po torturach skazana na śmierć i zamordowana 28 sierpnia 1946. Miała 18 lat

16 Piotr Kwiatkowski ps. Dąbek Przesiedział w więzieniu 10 lat.

17 Henryk Machała ps. "Gryf" stracony przez komunistów 12 lutego 1950 r.

18 Por. Kazimierz Żebrowski Bąk wraz ze swoim synem Jerzym ps. Konar Zginął 3 grudnia 1949 r. "Bąk" z synem biegną w kierunku olszyny. Ci z podwórka grzeją do nich. "Konar" zachwiał się, krzyczy: Tato! Jestem ranny – i zwalił się na ziemię. "Bąk" zaraz się wrócił, ukląkł przy głowie syna, przeżegnał się, przystawił mu pistolet do głowy i dwa razy strzelił. Tamci krzyczą, żeby przestał się bić. "Bąk" strzelił sobie w głowę. Bój się skończył."

19 sierż. Józef Franczak ps. Lalek Ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Zginął 21.10.1963 r. Rodzinie oddano zwłoki pozbawione głowy.

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31 Ojczyzna o nich nie zapomniała Przekazanie Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadanego pośmiertnie Józefowi Franczakowi – Lalkowi, na ręce syna – Marka Franczaka.

32

33

34

35

36

37

38

39 My nie zapomnimy ! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

40 Bibliografia http://podziemiezbrojne.blox.pl http://www.zolnierzewykleci.pl http://www.radaopwim.gov.pl/static_article/zolnierz e-wykleci http://www.radaopwim.gov.pl/static_article/zolnierz e-wykleci http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82nierz e_wykl%C4%99ci http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82nierz e_wykl%C4%99ci http://niezalezna.pl/19663-pierwszy-pomnik- zolnierzy-wykletych-w-stolicy http://niezalezna.pl/19663-pierwszy-pomnik- zolnierzy-wykletych-w-stolicy http://legionisci.com/news/45747_Odsloniecie_tablic y_Zolnierzy_Wykletych_na_Bemowie_akt.html http://legionisci.com/news/45747_Odsloniecie_tablic y_Zolnierzy_Wykletych_na_Bemowie_akt.html http://www.radomsko24.pl/m/articles/view/Pomnik- Zolnierzy-Wykletych http://www.radomsko24.pl/m/articles/view/Pomnik- Zolnierzy-Wykletych

41 Opracowała Edyta Głuszek – klasa III b Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki ul. Chodowieckiego 7, 48-300 Nysa Opiekun – Renata Głuszek Tel. Szkoły 774334564, prywatny 663945640


Pobierz ppt "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie. Wątpić nie potrzeba,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google