Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”"— Zapis prezentacji:

1 „Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”
Lokalny ekorozwój „Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”

2 Część I – podsumowanie badań
Prezentacja wyników Część I – podsumowanie badań

3 „Kto lubi jeść dobrze, może z głodu umrzeć” ~Konfucjusz
Czy naprawdę zdrowa i dobra żywność jest taką rzadkością? Czy wszystko co nas otacza jest „trucizną” naszych czasów, a zdrowa żywność to jedynie rarytas ? Czy w naszym regionie mamy producentów zdrowej, naturalnej, regionalnej, taniej żywności?

4 „Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”
Założenia: Cele: Czy młodzież naszej szkoły ma świadomość wpływu odżywania na swoje zdrowie? Czy możliwe jest wprowadzenie zdrowej i świeżej żywności do sklepiku szkolnego? Czy lokalni przedsiębiorcy mają szansę zaistnienia w szkolnym sklepiku? Zmienianie nawyków żywieniowych naszych uczniów. Wprowadzenie do sklepiku szkolnego owoców i nabiału. Współpraca sklepiku szkolnego z lokalnymi przedsiębiorcami.

5 „Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”
W ankiecie uczestniczyło 194 uczniów. W ramach projektu „Lokalny Ekorozwój” przeprowadziliśmy w szkole ankietę sprawdzającą, czy uczniowie naszej szkoły popierają nasze działania w ramach wprowadzenia zdrowej i świeżej żywności w formie owoców i nabiału do sklepiku szkolnego.

6 „Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”
W internetowej ankiecie zagłosowało 336 internautów Internetowa ankieta została stworzona z myślą o uczniach, którzy nie uczą się w naszej szkole, a nawet mieście, a popierają naszą inicjatywę. Pytania były sformułowane identycznie jak w ankiecie szkolnej.

7 Pytanie I: „Czy uważasz, że jesteś świadomy wpływu swojego żywienia na zdrowie i rozwój dziś i w przyszłości?” Ankieta w szkole Ankieta internetowa

8 Wnioski: Uczniowie przyznają, że posiadają wiedzę, która wykazywałaby związek spożywanych produktów na ich zdrowie teraz i w przyszłości. Jedynie ¼ uczniów przyznała, że nie zdaje sobie sprawę o świadomym żywieniu. Wśród uzasadnień padają zwroty: „nie uczą nas o tym” lub „dowiedziałam się sama”.

9 Pytanie II: „Czy uważasz, że wprowadzenie do sklepików świeżych owoców i nabiału jest dobrym pomysłem?” Ankieta internetowa Ankieta w szkole

10 Wnioski: Większość ankietowanych uczniów zgadza się z naszą inicjatywą i popiera nasz pomysł. Świadczy to o potrzebie sprzedawania takich produktów w szkolnym sklepiku. Również internauci wykazali się chęcią uczestnictwa w naszej inicjatywie.

11 Pytanie III: „Jaka jest Twoja wiedza na temat zdrowego odżywiania?”
Ankieta internetowa Ankieta w szkole Dobra 10% Nie jestem w stanie odpowiedzieć 19% Niewystarczająca 15% Wystarczająca 56%

12 Wnioski: Niemal połowa ankietowanych uczniów deklaruje, że ich wiedza na temat zdrowego odżywania jest wystarczająca, jednak nie zdają sobie sprawy z wpływu żywności na rozwój. Tylko ok. 10% ankietowanych wykazuje dobry poziom wiedzy na ten temat.

13 Pytanie IV: „Czy uważasz, że wprowadzenie zdrowej żywności do sklepiku przyczyni się do poprawy nawyków żywieniowych wśród młodzieży? Ankieta internetowa Ankieta w szkole

14 Wnioski: Uczniowie przyznają, że chętniej sięgnęliby po jabłko niż batonik. W ankiecie wyrazili swoją aprobatę nie tylko dla pomysłu, ale i dla zmienienia nawyków żywieniowych.

15 Pytanie V: „Czy chciałbyś, aby Twoja szkoła uczyła w teorii i praktyce zdrowego odżywiania w okresie naszego rozwoju?” Ankieta internetowa Ankieta w szkole

16 Wnioski: Oprócz niewystarczającej wiedzy, uczniowie przyznają, że chętnie uczestniczyliby w organizowanych przez szkołę zajęciach na temat zdrowego odżywiania. „To wiedza przydatna w przyszłości” – pisze uczeń w uzasadnieniu.

17 Zapraszamy do dyskusji
Część II – debata.

18 Czy naprawdę zdrowa i dobra żywność jest taką rzadkością?
Czy wszystko co nas otacza jest „trucizną” naszych czasów, a zdrowa żywność to jedynie rarytas ? Czy w naszym regionie mamy producentów zdrowej, naturalnej, regionalnej, taniej żywności?

19 Od fastfoodów, chemii w każdym możliwym posiłku po sklepy ze zdrową żywnością, których ceny zachęcają wyłącznie osoby z dobrą sytuacją ekonomiczną... Czy uważacie, że w dzisiejszym świecie możemy spotkać się tylko z sytuacjami skrajnymi? Czy można spotkać jedzenie dobre i zdrowe, jednak tanie, być może lokalne?

20 Proste czynności, zakup-konsumpcja, produkty lokalne, zdrowa żywność… Czy to wpływa na nas samych i nasze otoczenie? Czy jesteśmy świadomi, że jesteśmy w stanie w naszym codziennym życiu wpłynąć na rozwój naszego regionu, powiatu, naszego miasta? Co jest lepsze dla zdrowia i regionu: produkty produkowane przez globalne koncerny (napoje gazowane , chipsy, hamburgery, słodycze) czy zdrowa lokalna żywność (przetwory mleczarskie, owoce, warzywa, naturalne soki, chrupki kukurydziane)?

21 Lokalny przedsiębiorca boryka się z ogromną konkurencją globalnych koncernów…
Jak powiat i lokalne władze są w stanie wspomóc lokalnych przedsiębiorców w walce z globalnymi koncernami, obecnymi na każdym kroku w życiu ucznia i nastolatka?

22 Czy jest jakaś możliwość uatrakcyjnienia zdrowej żywności ?
Sieć barów szybkiej obsługi zachęcają nas milionem gadżetów, promocji, dodatków przede wszystkim dla dzieci, np. zabawki do posiłku itp. Czy jest jakaś możliwość uatrakcyjnienia zdrowej żywności ? Czy zdrowa żywność ma szansę w starciu z modą na szybkie i tanie jedzenie?

23 Czy zakazany owoc smakuje najlepiej?
Czy zabranianie jedzenia słodyczy, fast-foodów, może zmienić tendencję i zachęcić do jedzenia zdrowej żywności, czy wręcz odwrotnie? Czy wprowadzenie zdrowej żywności do sklepików szkolnych, może zmienić modę na szybkie hamburgery czy popularny kebab?

24 Wnioski: Młodzież pragnie zmiany nawyków żywieniowych, która mogłaby zacząć się już od codzienności – szkoły. Zdrowa żywność wymaga większej reklamy, „moda” na świeże jedzenie nie jest wystarczająca. Lokalni przedsiębiorcy powinni być szczególnie uprzywilejowani pod względem konkurencyjności rynku. Młodzież przyznaje, że w szkole nie mają wyboru odnośnie żywności – zdrowie nie zawsze stawiane jest na pierwszym miejscu.

25 Magdalena Barcz & Maksymilian Siwecki
Dziękujemy za uwagę. Magdalena Barcz & Maksymilian Siwecki


Pobierz ppt "„Zdrowa żywność w sklepiku szkolnym”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google