Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolny Klub Europejski „Górka” przy I Liceum Ogólnokształcącym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolny Klub Europejski „Górka” przy I Liceum Ogólnokształcącym"— Zapis prezentacji:

1 Szkolny Klub Europejski „Górka” przy I Liceum Ogólnokształcącym
im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku

2

3 Przedstawia:

4 Sprawozdanie z realizacji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej: Młodzi Aktywiści Prezydencji !

5 Temat projektu: Młodzi Aktywiści Prezydencji
Kraśnik w okresie Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

6 Problem : Stan wiedzy mieszkańców Kraśnika na temat Unii Europejskiej oraz Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

7 Grupy realizujące projekt MAP
Grupa I Grupa II Grupa III Kinga Rogowska Karol Kapuściński Patrycja Jach Ilona Żelazna Czarek Andruszak Sylwia Zawierucha Kinga Kozłowska Szymon Szymański Marta Walencik Róża Młynarczykowska Przemek Bednara Anna Matlakowska Krystyna Rupec Bartek Mochol Ewelina Tęsna

8 Cele programu : Zebranie informacji na temat tego, jak Kraśnik skorzystał z członkowstwa w UE Zbadanie wiedzy uczniów i mieszkańców miasta na temat Prezydencji Polski Poznanie zasad funkcjonowania UE Zrozumienie znaczenia Prezydencji dla kraju, który ją sprawuje oraz dla jego obywateli

9 Źródła informacji oraz nasi sponsorzy :
Telewizja Kraśnik „Głos” gazeta powiatowa Centrum Edukacji Obywatelskiej Starostwo Powiatowe w Kraśniku

10 Nasze Map-owe działania :
blog programu - strona internetowa - Sondy uliczne Spotkania z władzami naszego regionu Organizowanie lekcji europejskich Propagowanie Dnia Flagi – flash mob

11 Ulotki informujące o polskiej prezydencji
Stoisko na dniach otwartych szkoły Artykuły w gazecie lokalnej Spoty informacyjne w Telewizji Kraśnik

12

13

14 Rezultaty, osiągnięcia :
Informacja społeczności szkolnej, jak i lokalnej o prezydencji Polski w Unii Europejskiej Poszerzenie wiedzy o Unii Europejskiej Poznanie wielu ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach Współpraca z telewizją , pierwsze próby kontaktu z mikrofonem ;) Organizacja spotkań , lekcji z zaproszonymi gośćmi Poznanie zasad pracy metodyką projektu

15 Nabyte umiejętności: Umiejętność pracy w grupie
Umiejętność pracy metodyką projektu Pogłębianie wiedzy na temat UE Wymiana doświadczeń i wiedzy z innymi uczestnikami programu MAP Integracja zespołu projektowego Umiejętność formułowania wniosków i argumentacji Mobilizacja w realizacji celów projektowych Umiejętność przekonywania do swoich poglądów

16 Czas na materiały multimedialne :
Całokształt naszej długiej pracy uwieczniony został zdjęciami i materiałami filmowymi:

17 Zacznijmy od początku. Po przystąpieniu do programu Młodzi Aktywiści Prezydencji od razu przeszliśmy do działania. Na „pierwszy ogień” poszła ulotka propagująca polską prezydencje.

18

19 Już działamy ! W dniu 25 marca br. w naszej szkole gościł przedstawiciel Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie oraz Fundacji Nowy Staw p. Bartłomiej Martys, który poprowadził dla Członków SKE Górka warsztaty europejskie. Zajęcia dotyczyły tematu Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Dodatkowo członkowie SKE zostali poinformowani o interaktywnym konkursie wiedzy oraz o grze symulacyjnej “Posiedzenie Rady Unii Europejskiej na temat perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata ″. Finał tej gry odbędzie się w Lublinie w dniu 14 kwietnia br. Pan Bartłomiej Martys zapoznał nas również z założeniami programu Młodzież w Działaniu. Wizyta przedstawiciela RCIE znacznie wzbogaciła wiedzę naszych uczniów na temat Prezydencji Polski w UE oraz zmobilizowała do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach do gry symulacyjnej.

20

21 Następnie zorganizowaliśmy lekcję europejską, na którą zaprosiliśmy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły :

22 Spotkanie z p. Karoliną Machul przedstawicielką Posła do PE Leny Kolarskiej - Bobińskiej , która przybliżyła nam funkcjonowanie PE oraz zapoznała nas z przygotowaniami PE do Polskiej Prezydencji.

23 W dniu 14 kwietnia 2011 roku odbyła się w naszej szkole „lekcja europejska”, którą poprowadziła pani Karolina Machul z Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej w Lublinie. Projekt organizowany przez prof. Lenę Kolarską-Bobińską skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu lubelskiego, zwłaszcza tych położonych w mniejszych miejscowościach. Podczas zajęć w szkołach województwa lubelskiego, studenci dzielą się z młodszymi kolegami zdobytą w Parlamencie Europejskim wiedzą i doświadczeniem. Tematem lekcji była historia integracji europejskiej, charakterystyka instytucji unijnych oraz zbliżająca się Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Pani Karolina Machul podziela się też swoimi osobistymi spostrzeżeniami na temat działalności parlamentarnej od tzw. „kuchni”. Na zakończenie lekcji został przeprowadzony błyskawiczny konkurs z nagrodami ufundowanymi przez Panią Profesor, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników lekcji. Najwięcej trafnych odpowiedzi udzieliła Paulina Jedlińska z klasy I F, drugie miejsce zajął Karol Kapuściński z klasy I F, trzecie – Paula Szymona z klasy III E. Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez prof. Lenę Kolarską – Bobińską. Ponadto lekcja pozwoliła na zainteresowanie młodzieży korzystaniem z szans, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej, m.in. wymianą młodzieżową, programami europejskimi, w ramach których uczniowie mogą kształcić się w innych krajach Unii. Podczas lekcji obecna była Telewizja Kraśnik, która „uwieczniła” naszą lekcję. Materiał ten zostanie wykorzystany do opracowania większego materiału na temat udziału SKE Górka w projekcie MAP.

24

25

26 Propagowanie Prezydencji Polski w UE wśród gimnazjalistów podczas Dni Otwartych I LO.

27 Podsumowanie dni otwartych !
W dniu 18 kwietnia 2011 roku w I LO im. Tadeusza Kościuszki odbyły się Dni Otwarte. Nie mogło na nich zabraknąć Szkolnego Klubu Europejskiego Górka, który przygotował stoisko „ info-kiosk”, w którym gimnazjaliści mogli zaopatrzec się w materiały informacyjne na temat Unii Europejskiej oraz prezydencji Polski w UE. Członkinie SKE służyły także informacjami na temat realizowanego projektu MAP. Obok stoiska, w sali 22 chłopcy w prezentacji multimedialnej informowali gimnazjalistów o historii i działalności Szkolnego Klubu Europejskiego Górka. Następnie, również w prezentacji multimedialnej zapoznali młodzież z założeniami programu Młodzi Aktywiści Prezydencji oraz innymi programami Centrum Edukacji Obywatelskiej. Prelekcję oraz dyskusję dotyczącą Prezydencji Polski zakończył konkurs z nagrodami, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Młodzi aktywiści z Górki wykorzystali Dni Otwarte dla popularyzacji programu MAP oraz propagowania priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

28

29 Majówka z Flagą W dniu 29 kwietnia uczniowie naszej szkoły zorganizowali uliczny happening polegający na utworzeniu przez uczniów żywej flagi Polski. W tym celu ubrali się w białe i czerwone koszulki, które utworzyły olbrzymią flagę. Jest to bardzo modna na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych forma przedstawienia w niekonwencjonalny sposób jakiegoś wydarzenia, która nosi nazwę Flash Mob – Ludzie Flagi. W akcji brało udział około 200 uczniów I LO, którzy dodatkowo pomalowali swoje twarze w kolorach flagi RP, a na koniec wypuścili w powietrze białe i czerwone baloniki oraz wykonali „meksykańską falę”. W tym dniu nawet patron szkoły – dostojny Tadeusz Kościuszko przywdział narodowe barwy. Happening uczniów I LO jest elementem ogólnopolskiej akcji Majówka z Polską, której organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, a honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

30

31

32 Artykuł o naszych działaniach w “Głosie”- gazecie powiatowej !

33

34 Nasze nowe koszulki ! Jako jedni z nielicznych możemy pochwalić się swoimi oryginalnymi MAP-owymi koszulkami z logo Polskiej Prezydencji !

35

36 Prezentacje publiczne!

37 Debata szkolna ! Podczas debaty oksfordzkiej prezentowane były stanowiska zwolenników polskiej prezydencji i jej przeciwników . O korzyściach i wadach polskiej prezydencji przekonywały dwa 3-osobowe zespoły. Werdykt wydał sędzia debaty. Na zakończenie widzowie debaty wzięli udział w głosowaniu. Większa cześć publiczności wskazała ewidentnie korzyści polskiej prezydencji.

38

39 Film

40 Podsumowując ! Nikt z nas nie żałuje udziału w programie MAP
Pogłębiliśmy naszą wiedzę o problematykę związaną z Unią Europejską Nawiązaliśmy znajomości z wieloma ciekawymi ludźmi Z chęcią przystąpimy do następnych projektów CEO

41 Szkolny klub Europejski „Górka”
Tradycja zobowiązuje !

42


Pobierz ppt "Szkolny Klub Europejski „Górka” przy I Liceum Ogólnokształcącym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google