Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pozyskiwanie środków finansowych na projekty z obszaru innowacji - Dotacyjne źródła finansowania biznesu - Kapitałowe źródła finansowania biznesu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pozyskiwanie środków finansowych na projekty z obszaru innowacji - Dotacyjne źródła finansowania biznesu - Kapitałowe źródła finansowania biznesu."— Zapis prezentacji:

1

2 Pozyskiwanie środków finansowych na projekty z obszaru innowacji - Dotacyjne źródła finansowania biznesu - Kapitałowe źródła finansowania biznesu

3 Dotacyjne źródła finansowania biznesu Konkursy związane z obszarem innowacji planowane do końca 2013 roku Działanie 5.4, Poddziałanie Wsparcie na uzyskanie/ realizację ochrony własności przemysłowej PO IG Na co? Na ochronę praw własności przemysłowej w tym : przygotowanie zgłoszenia wynalazku do ochrony patentowej, pokrycie kosztów samego zgłoszenia do ochrony, zakupu niezbędnych do przeprowadzenia tego procesu ekspertyz i analiz prawnych, ekonomicznych, marketingowych i technicznych.

4 Dla kogo? Mikro, mali i średni przedsiębiorcy Ile można uzyskać? Kwota pojedyńczego dofinansowania nawet do 400 tysięcy złotych. Do kiedy? Nabór prowadzony od czerwca 2012 roku do czerwca 2013 roku.

5 Działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej PO IG
Na co? Wdrażanie innowacyjnych usług świadczonych drogą elektroniczną oraz wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do realizowania tego typu usług. Dla kogo? Mikro i małe firmy. Ile można uzyskać? Do 70% kosztów kwalifikowanych. Wartość wydatków kwalifikowanych nie mniej niż 20 tysięcy i nie więcej niż 700 tys. PLN. Do kiedy? Najbliższe nabory: ; r.

6 Działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym PO IG
Na co? Projekty inwestycyjne związane z zastosowaniem nowych rozwiązań technologicznych, produktowych, usługowych lub organizacyjnych (rozwiązania technologiczne i organizacyjne stosowane na świecie nie dłużej niż 3 lata). Dla kogo? Przedsiębiorcy Ile można uzyskać? Poziom i wysokość wsparcia wynosi od 30% do 70% wartości kosztów kwalifikowanych, min. 8 milionów PLN, maks. 160 milionów PLN. Do kiedy? Ogłoszenie konkursu: , nabór wniosków: r.

7 Dalsze perspektywy uzyskania wsparcia na działalność innowacyjną ( lata 2014-2020)
Ponad połowa pieniędzy przeznaczonych dla Polski z Unii Europejskiej trafi w latach 2014 – 2020 do firm i współpracujących z nimi instytucji naukowych. Przyszły budżet będzie skierowanym głównie do przedsiębiorców. Będzie miał on na celu połączenie tego co rodzi się na wyższych uczelniach z biznesem i przełożenie tego na realnie funkcjonujący rynek.

8 Kapitałowe źródła finansowania biznesu: - kapitał zalążkowy ( inkubatory przedsiębiorczości 3.1 PO IG) - kapitał wysokiego ryzyka ( Anioły Biznesu, Private Equity, Venture Capital)

9 Możliwości pozyskania kapitału na innowacje w ramach inkubatorów przedsiębiorczości
Zasady udzielania wsparcia są bardzo podobne: najczęściej maksymalna wysokość wsparcia 200 tys. euro, stanowiąca pomoc de minimis najczęściej pomoc udzielana w etapach : Etap I - usługi doradcze identyfikujące innowacyjne rozwiązanie i sprawdzające jego potencjał rynkowy , Etap II - wejście kapitałowe. do inkubatorów mogą zgłaszać się podmioty z całego kraju, bez względu na województwo w jakim inkubator ma swoją siedzibę.

10 Przykładowe inkubatory przedsiębiorczości inwestujące w innowacyjne rozwiązania
1. Agencja Rozwoju Regionalnego S.A w Bielsku-Białej – projekt „TechnoBIT Venture – wiedza i kapitał dla innowacji” - wsparcie dla osób fizycznych i podmiotów, które dysponują innowacyjnym pomysłem w ramach następujących branży: informatycznej, medycznej, przemysłu metalowego, ochrony środowiska, turystycznej, meblarskiej, poligraficznej, tworzyw sztucznych, elektroniki i automatyki. Nabór prowadzony w trybie ciągłym do 2014 roku. 2. Park Naukowo-Technologiczny „Euro Centrum” Sp. z o.o. – projekt „ Kapitał dla innowacji w obszarze poszanowania energii – wsparcie dla osób fizycznych i firm mających innowacyjny pomysł w dziedzinie poszanowania energii. Nabór prowadzony w trybie ciągłym do listopada 2013 r.

11 3. JCI Venture Sp. z o.o. – projekt „ Inicjowanie działalności innowacyjnej w ramach Jagiellońskiego Parku i Inkubatora Technologii”, wsparcie dla osób indywidualnych, naukowców, przedsiębiorców którzy chcą rozwinąć swój pomysł w obszarze: innowacyjnych leków, urządzeń i wyrobów medycznych. Nabór prowadzony w trybie ciągłym. 4. Nickel Technology Park Poznań Sp. z o.o. – projekt „ NICKEL INKUBATOR – wsparcie innowacyjnych pomysłów biznesowych:, wsparcie dla pomysłu dotyczącego jednego z obszarów: biotechnologia, budownictwo, technologie ekologiczne, ICT. Nabór prowadzony w trybie ciągłym do sierpnia 2013 r.

12 5. BonusCard Sp. z o.o. – projekt „ Inkubator BonusCard - wsparcie innowacji w obszarze chemii, energii, Internet i mobile”, wsparcie może dotyczyć projektów z szeroko rozumianych branży: chemia, energia, Internet i mobile, a także łączyć powyższe branże. Nabór prowadzony w trybie ciągłym. 6. Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o. – projekt „Akcelerator Technologiczny Gliwice – wsparcie doradczo-finansowe w fazie preinkubacji rozwiązań innowacyjnych”, wsparcie musi dotyczyć projektów z następujących branży: elektronika, technologie związane z powłokami ochronnymi, technologie związane z medycyną, biotechnologie, technologie proekologiczne, technologie informacyjne i teleinformatyka. Nabór prowadzony w trybie ciągłym.

13 Anioły Biznesu Kim jest Anioł Biznesu?
Integratorem różnych źródeł finansowania (grant, dotacja, pożyczka, fundusz kapitałowy, obligacje, kredyt, giełda) Aniołowie Biznesu w Polsce i na świecie W Polsce - około 12 aktywnych regionalnych sieci aniołów biznesu, UE – 75 tys. Aniołów biznesu, USA – blisko 3 mln aniołów biznesu.

14 Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu
Kim jest PSAB? stowarzyszenie inwestorów, reprezentujące interesy sieci aniołów biznesu i innych podmiotów zaangażowanych w działania związane z likwidowaniem luki kapitałowej. Sied poszukuje innowacyjnych pomysłów biznesowych. jedyna ponadregionalna sieć aniołów biznesu w Polsce biura zlokalizowane 1 5 województwach zasięg ogólnopolski zadania PSAB: kształtowanie gotowości inwestycyjnej przedsiębiorców poszukujących źródeł finansowania własnych innowacyjnych przedsięwzięć.

15 Private Equity, Venture Capital
Pojęcia PE i VC często stosuje się zamiennie, mimo, że jest to pewne uproszczenie. Pojęcie PE jest szersze i zawiera w sobie pojęcie VC. - PrivateEquity -Kapitał wysokiego ryzyka obejmujący wszystkie fazy rozwoju spółki. - VentureCapital -Kapitał inwestowany we wczesne fazy rozwoju spółki,

16 Private Equity, Venture Capital - zalety
Nie wymaga stosowania wysokich zabezpieczeń oraz posiadania zdolności kredytowej Inwestorzy PE/VC poza kapitałem oferują wsparcie doradcze oraz kontakty biznesowe Akceptacja wyższego ryzyka inwestycji niż np. w przypadku finansowania przez banki Poprawa wizerunku firmy Poprawa struktury bilansu firmy i przez to jej zdolności kredytowej Brak konieczności upublicznienia danych wrażliwych firmy.

17 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Pozyskiwanie środków finansowych na projekty z obszaru innowacji - Dotacyjne źródła finansowania biznesu - Kapitałowe źródła finansowania biznesu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google