Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nanotechnologia Nanotechnologia to rewolucja w dziedzinie materiałów, których struktury wykazują osobliwe i doskonale rozwinięte fizycznie, chemicznie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nanotechnologia Nanotechnologia to rewolucja w dziedzinie materiałów, których struktury wykazują osobliwe i doskonale rozwinięte fizycznie, chemicznie."— Zapis prezentacji:

1 Nanotechnologia Nanotechnologia to rewolucja w dziedzinie materiałów, których struktury wykazują osobliwe i doskonale rozwinięte fizycznie, chemicznie oraz biologicznie nowe właściwości, dzięki procesom związanym z ich nanorozmiarami. Celem nanotechnologii jest wykorzystanie tych właściwości poprzez kontrolę cząsteczek na poziomie atomowym i molekularnym oraz opracowanie skutecznych sposobów ich wytwarzania i wykorzystania. Jest to nauka nad zjawiskami przyrody oraz manipulacja materiałami na poziomie atomów i molekuł w rozmiarach makromolekularnych, gdzie własności znacznie różnią się od tych w dużej skali. Nanometr to jedna miliardowa część metra ! Nanotechnologia z laboratoriów wychodzi na światowy rynek Większość zastosowań czeka na producentów, ale w niektórych branżach produkty są już dostępne w handlu. Możliwość budowy produktów o nowych cechach powoduje, że nanotechnologia znajdzie zastosowanie w każdej sferze potrzeb. Nanolaboratoria wciąż kreują materiały o nowych, (często zamówionych) cechach, odkrywając kolejne, zaskakujące zastosowania. W najbliższych latach zdecydowanie wzrośnie podaż nanoproduktów. Szczególnie chłonną i stymulującą nanotechnologie branżą jest budownictwo, które niebawem będzie korzystać z nanomateriałów od fundamentów aż po dach. Także wyposażenie i urządzenia domowe będą zawierały w swej strukturze nanocząsteczki. Budownictwo kreuje nowe nanorozwiązania. Ważnym elementem rozwoju tej dziedziny nauki są potrzeby przemysłu militarnego, gdzie kwestie zastosowań nanomateriałów są traktowane priorytetowo. Biobójcze i biostatyczne właściwości nanosrebra i nanomiedzi o niespotykanie szerokim spektrum działania oraz bezterminowym okresie użyteczności, kreują duży popyt na ich zastosowanie w branży medycznej. Nanotechnologia jest „Królową” inżynierii materiałowej. Przykładem są nanorurki węglowe CNT. Ich wytrzymałość, nowe właściwości antyelektrostatyczne, grzejne, zdolność pochłaniania promieniowania elektromagnetycznego, itp. czynią z nich materiał nr 1 na światowej giełdzie wynalazków i zastosowań.

2 Zastosowania Medycyna i farmacja (opatrunki, bandaże, odzież i powłoki ochronne, pościel, materace, parawany, aparatura medyczna, sale, gabinety i inne pomieszczenia) Kosmetyki i higiena (kremy, szampony, mydła, papier toaletowy, gąbki, szczoteczki do zębów, materiały dentystyczne, podpaski, prezerwatywy, środki do czyszczenia powierzchni Budownictwo i wykończenie wnętrz (stolarka okienna i drzwiowa, ceramika budowlana i sanitarna, tynki, płyty karton-gips, dachówki, masy, szpachle, farby, fugi, zaprawy, preparaty ochronne, samoczyszczące szkła okienne, kolektory słoneczne) Wyposażenie wnętrz i meble (tapety, firany, żaluzje, tapicerki, obicia, okładziny, dywany, wykładziny, podłogi, kaloryfery, bojlery, klamki, poręcze, uchwyty, zestawy ogrodowe, impregnaty Wentylacja i klimatyzacja (filtry, tkaniny i materiały filtrujące) Motoryzacja i transport (elementy wyposażenia samochodów, pociągów, samolotów, tapicerki, filtry, przewody, klimatyzacje) Elektronika i AGD (obudowy, klawiatury, akcesoria komputerowe, nawilżacze, przełączniki, kontakty) Opakowania (kartonowe i plastikowe, jednostkowe i zbiorcze, pojemniki jednorazowego i wielokrotnego użytku) Tworzywa sztuczne (zabawki, pluszaki, pojemniki, obudowy, galanteria budowlana z PCV, PP, PE, PS i innych polimerów, płyty winylowe i CD) Włókiennictwo i odzież (ubrania specjalistyczne i sportowe, impregnaty do odzieży, materace i pościele) Skóry (odzież, obuwie, torby, nakrycia głowy, tapicerki) Sport i rekreacja (siłownie, sauny, jacuzzi) Rolnictwo (dezynfekcja obiektów, sprzętów, opakowań i wyposażenia)

3 Rozwój. Kierunki badań Dynamax
Prowadzimy samodzielne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi zastosowaniami nanotechnologii w zakresie: wytwarzania  nanoproszków i nanokoloidów modyfikacji nanorurek węglowych CNT (łączenie z grupami funkcyjnymi) powłok biobójczych i biostatycznych na stali nierdzewnej powłok grzejnych powłok antyelektrostatycznych powłok chroniących przed promieniowaniem elektro-magnetycznym powłok hydrofobowych kompleksów propolisowo-srebrowych w leczeniu ran i oparzeń Nowych generacji transporterów leków (z wykorzystaniem nanorurek węglowych CNT jako nośnika leków przeciwnowotworowych do selektywnego dostarczania cytostatyków) wykorzystania nanokapsułek magnetycznych w hipertermii komórek nowotworowych, prowadzonej w zmiennym polu magnetycznym Nasze technologie i nanokomponenty są stosowane lub przechodzą fazę testów wśród producentów: Materiałów tynkarskich i płyt karton-gips Konstrukcyjnych prefabrykatów z betonu Ceramiki sanitarnej i budowlanej Pokryć dachowych Wentylacji i klimatyzacji oraz materiałów filtrujących Urządzeń gastronomicznych i dystrybutorów napoi Chemii gospodarczej i kosmetyków

4 Rozwój. Projekty badawcze Dynamax
Wdrażanie nanokomponentów w przemyśle i medycynie Innowacyjność technologii Dynamax pozwala na syntezę nanocząstek na składnikach bazy surowcowej producenta. Eliminuje to konieczność dodatkowych aplikacji i zmian procesów na liniach technologicznych. Kompleksy propolisowo-srebrowe w leczeniu ran i oparzeń Innowacyjna technologia  modyfikacji syntezy nanocząstek srebra oraz ich kompleksowanie razem z wyciągami propolisowymi bez utraty ich aktywnych właściwości biologicznych. Opracowany produkt będzie łączył stymulujące właściwości regeneracyjne propolisu z szerokim spektrum działań antybakteryjnych nanosrebra. Nanorurki węglowe CNT jako nośniki leków przeciw-nowotworowych do selektywnego dostarczania cytostatyków Innowacyjnością rozwiązania jest zminimalizowanie niepożądanego obciążania całego organizmu pacjenta chemioterapią przy jednoczesnym zwiększeniu efektu terapeutycznego. Modyfikowane nanorurki węglowe CNT staną się uniwersalnym transporterem leku ściśle do punkt leczenia. Nanokapsułki magnetyczne w hipertermii komórek nowo-tworowych prowadzonej w zmiennym polu magnetycznym Innowacja w selektywnym podnoszeniu temperatury komórek nowotworowych, oparta o zjawisko pochłaniania fal elektro magnetycznych przez materiały o wysokim momencie magnetycznym. Projekt przewiduje zwalczanie komórek nowotworowych poprzez nanokapsuły magnetyczne.

5 Oferta. Technologie. Synteza nanoproszków i nanokoloidów
Nanoskala materiałów powoduje skokową zmianę ich własności fizycznych, chemicznych i mechanicznych. Dlatego nanomateriały często wykorzystuje się w produktach chemicznych, farmaceutycznych, polimerowych i innych. Nadajemy im nowe cechy biobójcze, biostatyczne, antyelektrostatyczne, grzejne, hydrofobowe, itp. Okres ich działania jest nieograniczony w czasie, gdyż nanocząsteczki związane są z wewnętrzną strukturą finalnego produktu. Nanoproszki wytwarzamy w postaci czystych pierwiastków lub z wykorzystaniem nośników, np. nanokrzemionki. Oferujemy nanoproszki: srebra, miedzi, krzemionki, srebro i miedź na krzemionce. Nanokoloidy produkujemy w postaci koncentratów zoptymalizowanych do potrzeb logistyki i późniejszego roztwarzania w zakładzie odbiorcy. Nanokoloidy srebra i miedzi mogą służyć jako gotowe do użytku preparaty, spełniające funkcje ochronne, biobójcze i biostatyczne lub jako komponenty. Można ich używać bezpośrednio jako powłoki do ochronny powierzchni poprzez natrysk lub zamgławianie. Zależnie od środowiska w jakim zostaną zastosowane, nanokoloidy komponujemy z nośnikami, które łączą się ze strukturami późniejszych macierzy. Oferujemy nanokoloidy: srebra (jonowe i metaliczne), miedzi i krzemionki. Zastosowania Nanoproszki i nanokoloidy stwarzają szerokie możliwości w inżynierii materiałowej, która poprzez aplikacje do struktur wewnętrznych nadaje finalnym produktom nowe właściwości. Szczególnie ważnymi obszarami są: Materiały budowlane: płyty karton-gips, tynki, wylewki, konstrukcje drewniane, uszczelnienia, pianki i silikony Przemysł chemiczny: preparaty do zabezpieczania i pielęgnacji powierzchni, impregnacji tkanin, hydrofobizacji, impregnacji filtrów, włóknin izolacyjnych i paroprzepuszczalnych Przemysł papierniczy: impregnacja papieru oraz zabezpieczanie przed grzybami i bakteriami Opakowania: impregnacja i zabezpieczanie przed grzybami i bakteriami Zabezpieczanie pomieszczeń, w szczególności dla służby zdrowia i obiektów użyteczności publicznej Wytrzymałość materiałów, antyelektrostatyka i powierzchnie grzejne

6 Oferta. Technologie. Nanopowłoki srebra na stali
Trwałe nanopowłoki srebra (Ag) na stali nierdzewnej Mankamentem urządzeń ze stali jest konieczność przestrzegania higieny i czyszczenia ich środkami powierzchniowo czynnymi. Problemem jest dobranie stężenia środka tak, aby usuwał on pozostałości produktów, likwidował florę bakteryjną, zabezpieczał przed ponownym zasiedleniem oraz nie migrował do kolejnych porcji produktów (np. do przetwarzanej żywności). Dwa pierwsze warunki można spełnić, używając standardowych środków, ale kolejne są trudne z uwagi na konieczność trwałego zabezpieczenia powierzchni, mającej bezpośredni kontakt z produktami. W grę wchodzi jedynie nałożenie środka chemicznego, który w różnym stopniu i tak znajdzie się później w produktach. Ilość użytej „chemii” jest ograniczona, a jej cena podnosi koszty, ponadto i tak co pewien czas należy układ zdezynfekować silnie żrącym środkiem. Nasza technologia eliminuje te niebezpieczeństwa i wydłuża czas pomiędzy dezynfekcjami. Znane są właściwości bakteriobójcze nanosrebra, jednak problemem było jego trwałe naniesienie w formie ziaren na powierzchnię i sama trwałość połączenia ze stalą. Nie łączy się go trwale z powierzchnią stali nierdzewnej aby nie zostało wypłukane. Nasza technologia rozwiązuje ten problem. Nanoziarna srebra wiążemy chemicznie na powierzchni i utrwalamy potem termicznie. Powstały układ jest trwały, hamuje rozwój patogenów, a ponadto jest odporny na środki dezynfekcyjne (zarówno kwasowe, zasadowe jak i utleniające) oraz wykazuje trwałość termiczną w szerokim spektrum temperatur. Zastosowanie Ta unikalna metoda otwiera nowe horyzonty do jej zastosowań przy wszelkiego rodzaju ciągach technologicznych, elementach wyposażenia, urządzeniach i miejscach, gdzie istnieje zagrożenie powstawania i mnożenia się bakterii i grzybów. Powierzchnia, która sama w sobie wykazuje właściwości ochronne wygrywa z każdą metodą zabezpieczania chemicznego, ponieważ żaden związek chemiczny o charakterze biobójczym lub bakteriostatycznym nie jest w stanie trwale połączyć się z powierzchnią stali nierdzewnej i chronić ją w dłuższym okresie. Obszarami zastosowania naszej technologii są: Urządzenia i wyposażenie medyczne Urządzenia i wyposażenie dla przemysłu spożywczego Urządzenia i wyposażenie dla przemysłu rolnego i hodowli zwierząt Urządzenia i wyposażenie AGD Ciągi technologiczne Obudowy i okładziny z elementów stali nierdzewnej

7 Oferta. Technologie. Powierzchnie grzejne
Od momentu syntezy nanorurek węglowych CNT na początku lat 90-tych, materiał ten znajduje coraz szersze zastosowanie w technice i farmacji. Ze względu na specyficzną budowę przestrzenną, nanorurki CNT wykazują wytrzymałość kilka rzędów wielkości lepszą, niż najlepsza stal. Mają też bardzo istotną zaletę: powierzchnie nanorurek możemy wzbogacać w chemiczne grupy funkcyjne uzyskując materiał o całkiem nowych własnościach. One to umożliwiają zastosowanie ich w nanokompozytach, otwierając szerokie pola działania w wielu dziedzinach przemysłu. W naszej technologii wykorzystujemy modyfikowane chemicznie nanorurki węglowe do powlekania włókien i powierzchni materiałów w celu uzyskania efektów grzejnych. Wzbogacane chemicznie o grupy polarne nanorurki CNT cechują się zwiększeniem oporu elektrycznego dla przepływającego prądu. Nanorurki nanosimy w postaci roztworu na powierzchnie z nałożonymi równolegle elektrodami. Po wbudowaniu ich w strukturę materiału macierzy i odparowaniu rozpuszczalnika, powierzchnię grzejną zabezpieczamy cienką warstwą ochronną (np. polimeru) lub nakładamy kolejną funkcyjną warstwę wyrobu. Zastosowanie Powierzchnie grzejne z nanorurek węglowych można nanosić na szerokie grupy materiałów jak: włókniny, polimery i materiały naturalne. Ze względu na rodzaj podłoża oraz warunki użytkowania produktu, koniecznym jest dobranie lub opracowanie właściwego nośnika dla nanorurek. Jest to niezbędny etap adaptacji technologii dla zastosowania na danym materiale. Technologia nanoszenia w formie natryskowej umożliwia nakładanie powierzchni grzejnych zarówno na powierzchniach płaskich jak i obłych oraz na powierzchniach o skomplikowanej strukturze. Ze względu na zastosowanie różnego rodzaju polimerów jako nośnika, możliwym jest nadanie cechy elastyczności nakładanym powierzchniom grzejnym. Otwiera to nowe pola dla zastosowania na tkaninach, materiałach obiciowych, tapicerskich, itp. Proste układy sterowania prądowego: regulator napięcia, czujniki, termostaty - umożliwiają precyzyjne sterowanie i programowanie zakresu temperatur od zera do kilkudziesięciu °C. Obszary pożądanego zastosowania naszej technologii to: Materiały wykończeniowe dla budownictwa: okładziny, otuliny, maty, itp. Wyposażenie wnętrz: podłogi panelowe, płyty podłogowe, panele ścienne, blaty, lustra łazienkowe, grzejniki, meble, itp. Tkaniny obiciowe,  wykończeniowe, wyściełające, tapicerki (np. samochodowe) Urządzenia AGD: funkcje podgrzewania i podtrzymania temperatury Ratownictwo medyczne i rehabilitacja: koce i maty grzewcze

8 Oferta. Technologie. Antyelektrostatyka
Polimery i otrzymane z nich tworzywa sztuczne są przeważnie stałym dielektrykami, charakteryzującymi się bardzo małym przewodnictwem elektrycznym oraz dużym oporem powierzchniowym, rzędu Ohma. Z tych względów łatwo gromadzą na swej powierzchni ładunki elektrostatyczne obu znaków. Ładunki elektrostatyczne w polimerach mogą pojawiać się w wyniku tarcia lub kontaktu dwóch ciał. Jest to zjawisko niekorzystne, ponieważ naelektryzowane powierzchnie przyciągają kurz, przez co ulegają zabrudzeniu. Niebezpieczne jest także częste iskrzenie, które w przypadku obecności gazów, par i pyłów łatwopalnych może powodować pożar. Gromadzenie się ładunków elektrycznych na powierzchniach materiałów polimerowych znacznie utrudnia ich wytwarzanie oraz przetwórstwo. W naszej technologii wykorzystujemy nanorurki węglowe CNT do obniżenia ładunku elektrostatycznego. Efektem ich zastosowania jest zwiększenie przewodności materiałów, a tym samym ograniczenie efektu elektrostatycznego. Surowe nanorurki węglowe nie nadają się do tych celów z uwagi na ich hydrofobowy charakter, skłonność do aglomeracji i utrudnioną dyspersję w polimerach. Nasze nanorurki wzbogacamy na powierzchni o silnie polarne grupy funkcyjne, a sterując parametrami fizycznymi procesów uzyskujemy różny stopień wzbogacenia. Docelowo tego typu nanoukłady mogą być stosowane na powierzchniach rożnych polimerów wykazujących duże porowatości, hydrofilowość i odporność na ścieranie.  Zastosowanie Finalny produkt (modyfikowane CNT) wykazuje bardzo dobre przewodnictwo elektryczne, dobrą dyspersję (zarówno w wodzie, jak i mieszaninie polimer/rozpuszczalnik) oraz bardzo dobrą przyczepność do podłoży. Preparaty antyelektrostatyczne nakładane są bezpośrednio na powierzchnię wyrobów. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wprowadzenia preparatów w strukturę materiału i wyrobu, co może podnieść walory produktu. Obszary zastosowania naszej technologii to: Zabezpieczanie powierzchni wyrobów wykonanych z akrylu, melaminy, PVC Materiały wykończeniowe dla budownictwa Materiały i wyroby do wykończenia wnętrz Podłogi panelowe i wykładziny Ozdoby i materiały reklamowe Obudowy urządzeń Płyty winylowe Płyty meblowe

9 Oferta. Technologie. Hydrofobizacja powierzchni
Hydrofobizacja powierzchni i materiałów Do uzyskania efektu hydrofobowego w materiałach stosuje się głównie układy na bazie fluorowanych węglowodorów oraz naturalne i syntetyczne woski. Pierwsza z tych metod obejmuje całą gamę polimerów, określanych wspólną nazwą – teflon. Ze względu na cenę oraz specyficzne własności, uniemożliwiające trwały kontakt z podłożem ich wykorzystanie jest ograniczone. Druga grupa związków, obejmuje układy, będące chemicznym połączeniem wyższych kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi jest szeroko stosowana jako dodatki w produktach chemii gospodarczej. Ich zasadniczą wadą jest brak trwałości oraz brak odporności na warunki atmosferyczne. Nasza technologia wykorzystuje nanokrzemionkę i pochodne kwasu krzemowego, które ze względu na swą budowę stanowią bardzo dobrą bazę do wytwarzania układów hydrofobowych. Budowa takiego układu umożliwia przestrzenne pokrycie powierzchni i wytworzenie pożądanego efektu przy bardzo niewielkim stężeniu użytego składnika. Nasze preparaty do hydrofobizacji wytwarzamy w postaci koloidów i proszków. Zastosowania Przemysł chemiczny Budownictwo i galanteria budowlana Impregnacja materiałów, tkanin, drewna

10 Oferta. Produkty. Nanoproszki
W zależności od produktu, surowca lub środowiska użytkowania możemy syntezować nanoproszki na różnych nośnikach i materiałach. Przykładowymi rodzajami syntezowanych przez nas nanoproszków są: nano-Ag nano-Ag na krzemionce nano-Cu nano-Cu na krzemionce nano-krzemionka hydrofobowa nano-krzemionka hydrofilowa Oddziaływanie: bakterie, grzyby i ich zarodniki Przeznaczenie: aplikacja do surowców i materiałów w procesie produkcyjnym, gotowy preparat do impregnacji Odbiorcy: przemysł chemiczny, kosmetyczny, drzewny, tekstylny, papierniczy, opakowania, budownictwo, dezynfekcja, ochrona środowiska i zabytków Przykładowe produkty końcowe produkty chemii gospodarczej preparaty chemiczne, kosmetyczne preparaty do dezynfekcji obiektów, pomieszczeń, urządzeń hodowli roślin i zwierząt, drewna impregnaty do mas tynkarskich, uszczelniających, wypełniających impregnaty do fug, materiałów ocieplających, gruntujących i izolacyjnych impregnaty do drewna, tkanin syntetycznych i naturalnych impregnaty do papieru i tektury

11 Oferta. Produkty. Nanokoloidy
W zależności od produktu, surowca lub środowiska użytkowania syntezujemy różne kompozycje nanokoloidów, pozwalające zachować aktywne właściwości nanocząstek. Przykładowymi rodzajami syntezowanych przez nas nanokoloidów są: nano-Cu (glikol propylenowy) nano-Cu (gliceryna) nano-Cu (PVA) nano-Cu (Izopropanol / H2O) nano-Cu (SiO2 / H2O) nano-Ag (glikol propylenowy) nano-Ag (gliceryna) nano-Ag (PVA) nano-Ag (Izopropanol / H2O) nano-Ag (SiO2 / H2O) nano-Ag+ (Sio2 / PVA / H2O / Ag w postaci jonowej ) nano-krzemionka hydrofobowa (nano-SiO2 / alkohol) nano-krzemionka hydrofilowa (nano-SiO2 / H2O) Oddziaływanie: bakterie, grzyby i ich zarodniki Przeznaczenie: aplikacja do surowców i materiałów w procesie produkcyjnym, gotowy preparat do impregnacji Odbiorcy: przemysł chemiczny, kosmetyczny, drzewny, tekstylny, papierniczy, opakowania, budownictwo, dezynfekcja, ochrona środowiska i zabytków Przykładowe produkty końcowe produkty chemii gospodarczej preparaty chemiczne, kosmetyczne preparaty do dezynfekcji obiektów, pomieszczeń, urządzeń hodowli roślin i zwierząt, drewna impregnaty do mas tynkarskich, uszczelniających, wypełniających impregnaty do fug, materiałów ocieplających, gruntujących i izolacyjnych impregnaty do drewna, tkanin syntetycznych i naturalnych impregnaty do papieru i tektury.

12 Oferta. Badania Zleceone
Na zlecenie kontrahenta prowadzimy prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe z zakresu: syntezy nanocząstek bezpośrednio na powierzonych surowcach aplikacji nanomateriałów do surowców i produktów wytwarzania nanopowłok zastosowania modyfikowanych nanorurek węglowych w materiałach i surowcach modyfikacji chemicznej surowców i materiałów Ponadto oferujemy: dostęp do nowych, własnych technologii możliwość modyfikowania procesów produkcyjnych tak, aby nadać produktom nowe właściwości. Efektem takiej współpracy są nowej jakości produkty i materiały. Od strony reklamowej nowe właściwości wyróżnią produkty pośród oferty konkurencji, co spowoduje wzrost sprzedaży. Nasze kontakty z producentem nie kończą się na poziomie wdrożenia technologii. Współpracujemy także w zakresie promocji i dystrybucji produktów wytworzonych z naszym udziałem. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły. Jeżeli jest potrzeba stworzenia nowych rozwiązań – możemy podjąć się wspólnego ich opracowania. Elastyczność naszych rozwiązań pozwala na aplikację nanocząstek w wielu środowiskach i materiałach, co umożliwia tworzenie nowych produktów zdolnych do wytwarzania energii cieplnej, pochłaniania promieniowania elektromagnetycznego lub słonecznego, posiadających właściwości antyelektrostatyczne, itp.


Pobierz ppt "Nanotechnologia Nanotechnologia to rewolucja w dziedzinie materiałów, których struktury wykazują osobliwe i doskonale rozwinięte fizycznie, chemicznie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google