Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hola! Que tal? To luźne pozdrowienie, bardzo dziś rozpowszechnione. Osoby przedstawiane są sobie często jedynie imionami. Kobiety wymieniają przy tym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hola! Que tal? To luźne pozdrowienie, bardzo dziś rozpowszechnione. Osoby przedstawiane są sobie często jedynie imionami. Kobiety wymieniają przy tym."— Zapis prezentacji:

1

2 Hola! Que tal? To luźne pozdrowienie, bardzo dziś rozpowszechnione. Osoby przedstawiane są sobie często jedynie imionami. Kobiety wymieniają przy tym lekkie pocałunki w oba policzki, podobnie zachowują się mężczyźni wobec kobiet. Mężczyźni mocno podają sobie ręce. W przypadku nowo zawieranych znajomości od pierwszego momentu stwarza się atmosferę serdeczności i zaufania.

3 Jeśli znajomi lub przyjaciele widzą się po jakiejś długiej przerwie, pocałunki i obejmowanie się są oczywiste. Natomiast przy spotkaniu w następnym dniu lub po kilku godzinach niektórzy Hiszpanie uznają całusy za zbędne. Turyści jako obcy powinni się wystrzegać przesadnych wybuchów południowej serdeczności, które często stają się śmieszne i nie na miejscu. Najlepiej jest kierować się zachowaniem innych osób, należących do grupy.

4 Przy pożegnaniu przez telefon lub w liście Hiszpanie są również kordialni. Uściski un abrazo to najmniejsze, czego można się spodziewać od znajomych, natomiast mocne uściski un fuerte abrazo oraz bezpośredni zwrot amigo, a także wymieniany między kobietą a mężczyzną całusek un beso oznacza sympatię. Normy absolutne nie istnieją. Pełne szacunku zwracanie się do kogoś per Don lub Dona, po którym następuje imię danej osoby, jest w zwyczaju tylko w przypadku oficjalnych zaproszeń, dokumentów urzędowych, kultywowane jest wśród osób starszych oraz na wsi wobec ważnych osobistości. Nieco przestarzałe brzmi także pożegnanie hasta la vista. Częściej spotykane są hasta luego i adios. Jeśli przypuszczamy, że spotkamy kogoś po krótkim czasie, żegna się zwrotem hasta pronto. Zasady wymieniania pocałunków na pożegnanie podobne są do tych, które dotyczą powitań. Im większa waga pożegnania, tym większa serdeczność.

5 Wyznacznikiem popularności baru jest ilość śmieci na podłodze. Sterty serwetek, orzeszków, papierosów (choć teraz tylko w niektórych miejscach można palić) nie znaczą wcale, że knajpa jest kiepska. Wręcz przeciwnie! Po prostu w godzinach szczytu jest tylu klientów, że nikt nie przejmuje się zamiataniem. Jak jest trochę bałaganu, to znaczy, że ludzie lubią dane miejsce, więc zapewne można tu dobrze zjeść! Są sklepy, gdzie pracownicy zwracają się do klientów, a właściwie klientek (niezależnie od wieku) piękna, córciu, skarbie itd. Bywa to ujmujące.

6 Oczywiście zdarza się (zwłaszcza na południu), że mężczyźni otwarcie komentują urodę mijanych kobiet – krzyczą z samochodów, z drugiego końca ulicy, gwiżdżą. Ale bardzo rzadko się narzucają. Po prostu wyrażają swoją opinię (zawsze pozytywną), bo są trochę w gorącej wodzie kąpani i nie potrafią siedzieć cicho. Więc wszystkie panie które dawno nie słyszały komplementu poczują się docenione.

7

8 Gospodarka W niesamowitym tempie Hiszpania przekształciła się z państwa rolnego w przemysłowe. W 1950 roku 42% ludności żyło z pracy w rolnictwie, obecnie utrzymuje się w ten sposób zaledwie 10%. Przez długi czas terytorium Hiszpanii, wynoszące 500 tys. km2, ze stolicą Madrytem w samym sercu, stwarzało wrażenie bardzo spójnego i jednolitego organizmu.

9 Handel Hiszpański bilans handlowy wykazuje nieustanną dominację importu nad eksportem, która w momencie przystąpienia do Wspólnoty Europejskiej w 1986 roku stała się jeszcze wyraźniejsza. Zagraniczne przedsiębiorstwa upatrują w Hiszpanii świetny rynek zbytu dla ich produktów i nie dają szans firmom rodzimym. Badania wykazały, że użytkownicy hiszpańscy wolą znane zagraniczne produkty od własnych. Największym dostawcą towarów są Niemcy, które po Francji są na drugim miejscu listy odbiorców hiszpańskich produktów eksportowych. Wozi się paliwa, samochody, komputery, sprzęt telekomunikacyjny. Eksport zdominowały także samochody oraz ich części, płody rolne, tzn. warzywa i owoce, a także buty.

10 Mroczną sprawą w oficjalnych statystykach jest eksport broni. Hiszpania była wielokrotnie zamieszana w różne interesy mające związek z handlem bronią (także w wojnie iracko-irańskiej), w którą zaopatrywała także Argentynę i Libię. Całkowicie nieznane są rozmiary obrotów w handlu narkotykami, na temat których można jedynie spekulować na podstawie przechwyconej ilości towaru. Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Hiszpania była jednym z najuboższych krajów Europy. Masowy napływ turystów spowodował wielki wzrost inwestycji i napływ kapitału zagranicznego, który wzmógł się jeszcze po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Produkt krajowy brutto Hiszpania ma już wyższy niż należąca do G8 Kanada. Relatywnie niskie ceny wpływają na wysoką siłę nabywczą porównywalną do Włoch i Francji.

11 Kryzys gospodarczy w Hiszpanii W czwartym kwartale 2008 roku, w porównaniu do trzeciego, PKB Hiszpanii spadło o 1 proc. Oznacza to, że Hiszpania weszła w pierwszą od 15 lat recesję. Nie jest to duże zaskoczenie. Już w zeszłym miesiącu Bank Hiszpanii Kryzys ekonomiczny w Hiszpanii Hiszpania jest jednym z najmocniej dotkniętych recesją państw w Europie. Gospodarka kraju kurczy się już pięć kwartałów z rzędu, a bez pracy są już 4 miliony osób. W październiku ubiegłego roku było to jeszcze 2,6 miliona osób. Pogłębia się dziura w hiszpańskim budżecie.


Pobierz ppt "Hola! Que tal? To luźne pozdrowienie, bardzo dziś rozpowszechnione. Osoby przedstawiane są sobie często jedynie imionami. Kobiety wymieniają przy tym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google