Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palenie zabija.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palenie zabija."— Zapis prezentacji:

1 Palenie zabija

2 Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydowych
Nikotyna – organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego.

3 Nikotyna jest dość silną neurotoksyną, przewyższającą toksycznością wiele nielegalnych narkotyków. Nikotyna nie jest natomiast substancją mutagenną ani rakotwórczą, choć niektóre badania wskazują, że może ona hamować apoteozę.

4 Istnieją bardzo rozbieżne opinie w świecie nauki co do potencjału uzależniającego nikotyny. Według najnowszych doniesień, właściwości uzależniające wyizolowanej nikotyny nie są znaczące, a decydujący wpływ na silne uzależnienie od papierosów ma występowanie w dymie tytoniowym Inhibitorów.

5 Nazwa nikotyny pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, Jeana Nicota, który w XVI wieku zalecał tytoń jako lek. Nikotyna została pierwszy raz wyizolowana w 1828, jej chemiczna budowa odkryta w 1843, a otrzymana została po raz pierwszy w 1904 roku.

6

7 Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm, wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.

8 Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych. Istnieją również papierosy nie zawierające tytoniu, lecz zioła.

9

10

11

12 Dzień bez Papierosa – święto obchodzone 31 maja
Dzień bez Papierosa – święto obchodzone 31 maja. Ma zwrócić uwagę na szkodliwość palenia papirowsów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku. Rok później rezolucją WHA42.19 przeniosła święto na 31 maja.Co roku z okazji święta w Polsce odbywają się festyny antynikotynowe.

13

14 Przygotowała Anna Boublej


Pobierz ppt "Palenie zabija."

Podobne prezentacje


Reklamy Google