Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irena Sendlerowa. Biografia Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska (1910-2008). Urodziła się i zmarła w Warszawie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irena Sendlerowa. Biografia Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska (1910-2008). Urodziła się i zmarła w Warszawie."— Zapis prezentacji:

1 Irena Sendlerowa

2 Biografia Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska (1910-2008). Urodziła się i zmarła w Warszawie.

3 W trakcie II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała dzieci żydowskie z gett pracując jako pielęgniarka

4 Niestety, szczęście w końcu ją opuściło. Pojmana przez Gestapo była torturowana, a w końcu skazana na śmierć. Uratował ją przekupiony przez „Żegotę” oficer.

5 W czasie całej wojny, ryzykując własne zdrowie i życie, uratowała około 2500 dzieci z warszawskiego Getta. Ich personalia zapisywała na kartkach, które zakopywała w słoikach, w ogródku. Opowiada o tym spektakl „Life in Jar”.

6 Na podstawie życia Ireny Sendlerowej został nakręcony film: „Dzieci Ireny Sendlerowej”.

7 Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata W 1965r Irena Sendlerowa została odznaczona przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

8 Po Wojnie Po wojnie Irena pracowała na rzecz dzieci- -tworzyła domy sierot, -powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem, czyli organizację pomagającą rodzinom bezrobotnym. Doświadczyła także, równie ciężkich jak ze strony Gestapo, prześladowań komunistycznego UB.


Pobierz ppt "Irena Sendlerowa. Biografia Irena Stanisława Sendler, z domu Krzyżanowska (1910-2008). Urodziła się i zmarła w Warszawie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google