Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Siatka z włókien szklanych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Siatka z włókien szklanych"— Zapis prezentacji:

1 Siatka z włókien szklanych
everStick®NET Siatka z włókien szklanych

2 everStick®NET CZYM JEST WZMOCNIENIE Z WŁÓKNISTEJ SIATKI everStick®Net?
Siatka everStick®Net jest włóknistą tkaniną nadającą siłę i wytrzymałość konstrukcjom z akrylu lub kompozytu. Siatka everStick®Net została wykonana z krzyżujących się włókien szklanych i z żywiczo-polimerowej matrycy, której funkcją jest utrzymywanie struktury włókien razem, co znacząco zwiększa komfort pracy z materiałem. Taka konstrukcja i skład siatki sprawiają, iż staje się ona elastyczna i łatwo, co umożliwia wygodne, a zarazem dokładne przyklejenie włókien do powierzchni zębów. Stosowanie materiału everStick®NET zalecane jest w następujących sytuacjach: do szynowania labialnego do szynowania labialnego po urazach podczas naprawy licówek do koron i mostów tymczasowych

3 Przechowywanie włókien everStick®NET
W gabinecie stomatologicznym lub w laboratorium dentystycznym siatka everStick®NET musi być zawsze przechowywana w lodówce (2 do 8ºC / 35.6 do 46.4°F). Poza tym materiał należy chronić przed ostrym światłem pomiędzy poszczególnymi użyciami poprzez przechowywanie go w załączonym pudełeczku. Zmiany temperatury i ekspozycja na działanie światła może skrócić długość życia włókien poprzez spowodowanie ich przedwczesnej polimeryzacji (utwardzenie). Siatka jest fabrycznie zapakowana w czarne pudełeczko mające za zadanie chronić włókna przed wpływem światła. Po każdorazowym zastosowaniu należy bardzo dokładnie zamknąć pudełeczko. Pudełeczko należy wyjąć z lodówki zaraz przed użyciem siatki i odłożyć na miejsce natychmiast po zastosowaniu włókien.

4 SZYNOWANIE LABIALNE Z UDZIAŁEM WŁÓKIEN everStick®NET
UWAGA: Szyna z włókien everStick®NET musi zostać przymocowana do całej długości opracowywanych zębów – także w przestrzeni aproksymalnej (międzyzębowej). Szyna złożona z mniejszych odcinków nie zda egzaminu w terapii periodontologicznej. Mierzenie i odcinanie włókien Należy odciąć 2 – 3 pasma włókien everStick®NET o długości i szerokości potrzebnej do stworzenia szyny, zawierając w tym papier ochronny siatki. By zapobiec utworzeniu przez szynę ostrej krawędzi, każde z kolejno układanych pasm musi być węższe od poprzedniego. Podczas opracowywania powierzchni zębów objętych planowaną szyną nalezy chronić odcięte pasma włókien przed światłem, poprzez przechowywanie ich pod przykryciem. Pudełeczko z pozostałą ilością włókien należy szczelnie zamknąć i natychmiast schować w lodówce (2 do 8C / 35.6 do 46.4 °F)

5 Oczyszczanie powierzchni zębów
Szynę należy przymocować do możliwie najszerszej powierzchni zębów. Przed nałożeniem materiału wiążącego, powierzchnie objęte planowaną szyną należy oczyścić z użyciem pumeksu i wody, następnie przepłukać i osuszyć powietrzem. Wytrawianie Stosując kwas orto-fosforowy, należy wytrawić powierzchnie, do których zostanie przymocowana szyna, mając przy tym na uwadze dodatkowy obszar marginalny pokryty kompozytem. Należy stosować się do zaleceń producenta materiału wiążącego. Zalecany czas wytrawiania szkliwa wynosi od 45 do 60 sekund. Po wytrawieniu należy dokładnie spłukać i osuszyć powierzchnię zębów. Należy utrzymać suche pola operacyjne przed ostatecznym pokryciem szyny kompozytem i końcowym naświetleniem powstającej konstrukcji.

6 Nakładanie materiału wiążącego
Należy stosować się do zaleceń producenta materiału wiążącego. Materiał wiążący (bond) musi zostać nałożony na całą powierzchnię objętą planowaną szyną. Nakładanie bonda tylko w niektórych miejscach nie pozwoli na stworzenie wytrzymałej permanentnej szyny; szyna musi przywierać do całej powierzchni zębów, łącznie z przestrzeniami aproksymalnymi (międzyzębowymi). Naświetlając, należy kierować się wskazówkami producenta. Umocowywanie włókien Poprzez nałożenie cienkiej warstwy płynnego kompozytu na powierzchnie zębów objętych planowaną szyną (na przykład Stick®Flow) pasma włókien powstającej szyny będą idealnie przylegać do powierzchni zębów. Należy dokładnie pokryć płynnym kompozytem całą powierzchnię objętą włóknami, w tym przestrzenie aproksymalne (międzyzębowe), zostawiając jednakże dostateczną przestrzeń umożliwiającą oczyszczanie obszaru dodziąsłowego. Bardzo ważne: włókna muszą zostać na całej swojej długości całkowicie pokryte kompozytem – zawierając w tym przestrzenie aproksymalne (międzyzębowe). Pozostawienie dostatecznej przestrzeni umożliwi pacjentowi oczyszczanie zębów w obszarze interproksymalnym (dodziąsłowym).

7 Upozycjonowanie szyny
Należy umiejscawiać pasma włókien everStick®NET warstwowo na powierzchni zębów – metodycznie pasmo po paśmie. Po usunięciu białego papierka ochronnego z obu stron siatki włókna należy przytrzymywać pincetą. Po umiejscowieniu pasma włókien w nieutwardzonym płynnym kompozycie, należy przycisnąć drugi koniec pasma lub całe pasmo instrumentem silikonowym Stick®RefixD lub szeroką łopatką Stick®Stepper. Nie wolno umiejscawiać włókien zbyt blisko linii dziąseł – należy umożliwić pacjentowi oczyszczanie powierzchni stycznych. Podczas naświetlania (5 – 10 sekund) pierwszego odcinka włókien, ochrona reszty pasma włókien szeroką łopatką Stick®Stepper nie dopuszcza do przedwczesnej ich polimeryzacji. Metodycznie – odcinek po odcinku – należy dociskać i naświetlać każdy fragment pasma włókien osobno, nie zapominając przy tym o dociśnięciu włókien w przestrzeniach interproksymalnych (stycznych). Każdy ząb powininien być naświetlany od 5 do 10 sekund na tym etapie. Na każde z utwardzonych pasm włókien należy nałożyć cienką warstwę światłoutrwaldzalnej żywicy (na przykład Stick®Resin) a następnie umiejscowić drugą warstwę włókien, naświetlając tak samo jak w przypadku pierwszej warstwy. Procedurę należy powtórzyć, gdy potrzebna jest trzecia warstwa włókien.

8 Końcowe opracowywanie
Po wstępnym naświetlaniu, całość należy pokryć płynnym kompozytem (na przykład: Stick®Flow) i naświetlać powstałą konstrukcję przez 40 sekund na każdym zębie oddzielnie. Wypolerowanie szyny zwiększa efekt estetyczny. Należy ostrożnie opracowywać szynę; tak, by nie uszkodzić włókien. Usuwanie szyny Jeśli jest to konieczne, szynę można usunąć wiertłem diamentowym na turbinie.

9 WSKAZÓWKI Włókna muszą zawsze być dokładnie pokryte kompozytem
Użycie koferdamu gwarantuje suchość pola operacyjnego Jeśli zachodzi taka potrzeba, do szynowania można zastosować mocniejsze włókno everStick®PERIO Do nałożenia na włókna płynnego kompozytu można zastosować małą szczoteczkę Zęby objęte szynowaniem labialnym lub lingualnym można na czas zabiegu ustabilizować masą wyciskową putty. Zalecany czas wytrawiania szkliwa wynosi od 45 do 60 sekund 2 lub 3 warstwy włókien everStick®NET z reguły wystarczają do stworzenia wytrzymałej konstrukcji.

10 SZYNOWANIE ZĘBÓW PO URAZACH Z ZASTOSOWANIEM WŁÓKIEN everStick®NET
Powierzchnię zębów należy opracować podobnie jak pod szynę opisaną wcześniej, ale nie wolno umiejscawiać i dociskać włókien w przestrzeniach interproksymalnych (aproksymalnych). Taka metoda pozwala na stworzenie szyny bardziej elastycznej i łatwiejszej do usunięcia. Należy stosować trzy warstwy włókien everStick®NET

11 NAPRAWA KORON Z UZYCIEM WŁÓKIEN everStick®NET
Efekt wzmacniający włókien w naprawie licówek oparty jest, obok współistniejącego wiązania chemicznego, na retencji mechanicznej. Kompozyt nie wiąże się szczególnie dobrze z niepokrytym niczym metalem. Właściwości wiązania porcelany i powierzchni nieprzezroczystych mogą zostać zwiększone poprzez wytrawiania kwasem hydrofluorowym. Najistotniejszym punktem naprawy licówek jest umiejscowienie włókien everStick®NET poza brzegiem siecznym korony na powierzchni podniebiennej lub językowej, lub w innym obszarze retencyjnym. Odcinek wzmocniony włóknami umocowuje wówczas licówkę na właściwym miejscu, podczas gdy inna część siatki włókien wzmacnia kompozyt.

12 Naprawa krok-po-kroku
Opracowywanie korony Należy opracować ząb pod licówkę, zwiększając przy tym zasięg preparacji poza brzeg sieczny korony. Można opracować także rowki retencyjne. Odcinanie włókna everStick® NET Należy odciąć dwa fragmenty siatki everStick®NET o właściwym rozmiarze. Odcięte fragmenty włókna powinny przekraczać brzeg sieczny korony, ale nie mogą wystawać poza dodziąsłowe lub aproksymalne(międzyzębowe) granice brzeżne korony. Przygotowanie powierzchni pod koronę Używając piaskarki lub diamentowego wiertła, należy nadać szorstkość powierzchniom porcelanowym i metalowym

13 Wytrawianie porcelany
By osiągnąć najlepszą retencję, należy wytrawiać powierzchnię porcelany, używając 10-procentowego roztworu kwasu hydrofluorowego zgodnie z instrukcją producenta. Silanizacja metalu i porcelany Silanizacja metalu i porcelany powinna zostać przeprowadzona zgodnie z instrukcją producenta (na przykład ESPE Sil, Ceramic Primer).

14 Wiązanie i upozycjonowanie włókien
Powierzchnię metalu należy pokryć światłoutwradzalnym, nieprzeziernym, kompozytem (na przykład Clearfil ST Opaquer firmy Kuraray, Espe Opaquer, 3M Opaquer, Bisco Opaquer), tak by metal nie był widoczny (zapobieganie efektowi cienia). Należy naświetlac zgodnie z intrukcją producenta kompozytu. Następnym krokiem jest nałożenie na całą opracowywaną powierzchnię cienkiej warstwy światłoutwardzalnej żywicy (na przykład żywica Stick®Resin) i dokładne dociśnięcie do niej włókien everStick®NET – należy stosować instrument silikonowy Refix D i naświetlać przez silikon (10 sekund). Cienka warstwa żywicy (na przykład żywica Stick®Resin) nałożona na utwardzoną powierzchnię pozwoli na połączenie kolejnej warstwy włókien z poprzednią. Po naświetleniu drugiej warstwy włókien w sposób identyczny jak w pierwszej warstwie, procedurę można powtorzyć, nakładając trzecią warstwę (o ile jest to konieczne) Tworzenie licówki Licówkę należy odbudować z kompozytu i opracować ostatecznie zgodnie z instrukcjami producenta kompozytu. Uwaga! Należy stosować koferdam by ochronić pole operacyjne przed wilgocią a także by osłonić dziąsła.

15 Reparacja odcementowanej licówki osadzonej na protezie stałej wykonanej ze stopu złota. Wykorzystanie włókien everStick®NET Profesor Pekka Vallittu Finlandia powrót do przypadków klinicznych

16 60-letnia pacjentka zgłosiła się do gabinetu stomatologicznego z odcementowaną licówką kompozytową osadzoną na protezie stałej wykonanej ze stopu złota. Proteza stała została wykonana w 1997 roku; koronę z kompozytu ArtGlass wykonano w laboratorium. Oryginalnie korona została zacementowana przy udziale perełek retencyjnych i dzięki dodatkowej silanizacji powierzchni złotego wkładu. Reparację przeprowadzono z wykorzystaniem nowoczesnej technologii włókien szklanych.

17 Diamentowym wiertłem opracowano na powierzchni korony rowek, mający za zadanie poprawić retencję licówki kompozytowej.

18 Opracowywana powierzchnia została następnie oszlifowana kamieniem diamentowym, zawartym w zestawie do reparacji (Clearfil Repair, Kuraray, Japan). Następnie zastosowano wytrawiacz (K- etchant, Kuraray) i primer (Alloy Primer, Kuraray). Na tak przygotowaną powierzchnię nałożono światłoutwardzalny opaker (Clearfil ST Opaquer, Kuraray).

19 Fragment siatki everStickNet (Stick Tech Ltd, Finland) umiejscowiono na powierzchni objętej reparacją i dociśnięto ją do warstwy opakera przez silikonową formówkę Refix (Stick Tech Ltd). Naświetlano wstępnie przez 40 sekund.

20 Po usunięciu silikonowej formówki, włókna everStickNet dociśnięto do dna rowków i naświetlano całość przez 80 sekund. Grubość jednej warstwy włókien (siatki) everStickNet wynosi 0.06 mm. Nadmiary włókien z brzegów korony usunięto nożem chirurgicznym. Na powierzchnię włókien everStickNet nałożono żywicę (3M Adhesive Resin) mającą za zadanie rozpuścić zewnętrzną warstwę siatki (3 minuty).

21 Obecność interpenetrującej sieci polimerowej (interpenetrating polymer network - IPN) gwarantuje doskonałe wiązanie się żywicy z powierzchnią włókien rozwiązań protetycznych. Naświetlaną przez 20 sekund żywicę pokryto warstwą kompozytu hybrydowego (Z250, 3M-Espe, Seefield, Germany) i odbudowano nową licówkę. Następnie powstałą konstrukcję naświetlano przez 40 sekund. By upewnić się, że nie ma żadnych poważnych kontaktów w zwarciu, sprawdzono okluzję reperowanego obszaru WNIOSKI KOŃCOWE Technologia włókien szklanych everStick udowodniła swoją użyteczność w wielu dziedzinach współczesnej stomatologii. Reparacje uzupełnień protetycznych opartych na stopach złota oraz naprawy odcementowanych licówek stanowią przykłady różnorodnych zastosowań materiałów everStick.


Pobierz ppt "Siatka z włókien szklanych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google