Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKĄD SIĘ WZIĘŁY JEANSY? HISTORIA KULTOWYCH SPODNI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKĄD SIĘ WZIĘŁY JEANSY? HISTORIA KULTOWYCH SPODNI"— Zapis prezentacji:

1 SKĄD SIĘ WZIĘŁY JEANSY? HISTORIA KULTOWYCH SPODNI
ZAWSZE MODNE, PASUJĄCE DO WSZYSTKIEGO SPODNIE, KTÓRE ZREWOLUCJONIZOWAŁY ŚWIAT

2 WYNALAZEK KUPCA Historia spodni zaczęła się w I połowie XIX w. w Kalifornii. Wtedy żydowski emigrant z Bawarii, kupiec Levi Strauss przybył do Ameryki. Trwała tam właśnie gorączka złota, więc przedsiębiorczy emigrant wyruszył z Kalifornii z zapasem grubego płótna na namioty dla poszukiwaczy bezcennego kruszcu. Z jakiegoś powodu nie znalazł jednak na nie nabywców. Zorientował się natychmiast, że bardzo poszukiwanym towarem są ubrania. I dlatego powstały pierwsze dżinsy. W niewielkim stopniu przypominały te znane nam dziś. Prawdopodobnie uszyto je podwójnym ściegiem z brązowego brezentu. Miały prosty, luźny krój, szelki oraz obszerne kieszenie, a zapinały się na guziki. Były sztywne, grube i raczej mało wygodne. Za to niewiarygodnie wytrzymałe. Dość szybko to pozornie pospolite ubranie robocze stało się przebojem rynkowym, a ich skromny twórca zrealizował wielki amerykański sen o nędzarzu, który został milionerem.

3 Pierwsze levisy miały dość wysoki stan, sięgały ponad talię
Pierwsze levisy miały dość wysoki stan, sięgały ponad talię. Szeroki pasek można było ściągnąć klamerką. I tak jak dzisiejsze spodnie miały pięć kieszeni: trzy z przodu i dwie z tyłu. Prawie 6 lat po sprzedaży pierwszej partii dżinsów Levi Strauss ( już jako właściciel firmy) zdecydował się wykorzystywać do ich produkcji bawełnę sprowadzaną aż z okolic francuskiego miasta Nimes, popularnie zwaną denim. Farbowano ją indyjskim niebieskim barwnikiem, wytwarzanym ze sfermentowanych liści indygowca. Kieszenie, by wytrzymały ciężar noszonych w nich narzędzi, próbek skał czy samorodków, troskliwie wzmacniano miedzianymi nitami według pomysłu Jacoba Davisa, który wszedł ze Straussem w spółkę.

4

5 Wreszcie w pasek wszyto skórzaną plakietkę z wizerunkiem 2 koni, bez skutku próbujących rozerwać parę spodni, charakterystyczny do dziś wykorzystywany motyw reklamowy. Podobno w 1942 r. pewien właściciel sklepu na hawajskiej wyspie Maui potraktował tę reklamę dosłownie. Spróbował rozerwać dżinsy za pomocą 2 mułów. Ponieważ udało mu się to, więc napisał do firmy i poprosił o zwrot kosztów. Wkrótce otrzymał czek na 4 i pół dolara, bo taka była wówczas cena tych spodni. Wtedy ruszyło go sumienie. Oddał czek, wyjaśniając dlaczego to robi. Poinformował też, że wkrótce po całym zdarzeniu jeden muł zdechł z wycieńczenia…

6 JEANSY I KOWBOJE Jeansy zdobyły również popularność wśród kowbojów, którym szczególnie odpowiadał ich niecodzienny krój – nogawki były spinane u dołu klamerką – tak, aby mieściły się w specyficznych kowbojskich butach. Nawet CHUCK NORRIS nosi jeans!

7

8 EMANCYPACJA KOBIET- TE SAME PRAWA I … SPODNIE
Po pewnym czasie dołączyli do nich urzędnicy. Produkowało je coraz więcej firm. Tak tanie i wyjątkowo trwałe okazały się niezastąpione w czasach Wielkiego Kryzysu. Oficjalnie kobiety włożyły je w r., choć na półkach sklepów te o typowo damskim fasonie pojawiły się dopiero w 1981 r. Status spodni roboczych odebrały dżinsom studentki.

9

10 JAK POWSTAŁY PIERWSZE KOBIECE JEANSY?

11

12 MODA LAT 60 - TYCH Po drugiej wojnie światowej wraz z amerykańskimi żołnierzami obok gumy do żucia trafiły do Europy. Początkowo na Starym Kontynencie można było je kupić w sklepach, do których dostęp mieli jedynie wojskowi. Osiągały one zawrotne ceny na rynku. Pierwsze europejskie dżinsy wprowadził na rynek mały zakład krawiecki z Niemiec. Zostały uszyte na wzór amerykańskich spodni, kupionych od żołnierzy za kilka butelek wódki. Decydujące okazały się tak ważne w historii XX w. zjawiska jak film, muzyka i wielka rewolta młodych. Dżinsy to przecież strój Jamesa Deana, Jima Morrisona, Marlona Brando.

13 PEACE, LOVE AND… JEANS Ruch hippisowski lat 60-tych był rewolucją proklamująca bunt młodych przeciwko dorosłym. Kolorowe, kwieciste, luźne bluzki z szerokimi rękawami, indiańskie poncza oraz wytarte jeansy z szerokimi nogawkami (dzwony) – wszystko to było wyrazem sprzeciwu wobec norm społecznych opartych na konsumpcji, rywalizacji i materializmie. „W dżinsach rzeczywiście można było robić wszystko, siadać na ziemi, tarzać się w trawie, spać, leżeć pod samochodem. Niebieskie, a tym bardziej granatowe spodnie nie brudziły się. Raczej asymilowały brud. Stały się powszechnym strojem młodzieży, strojem luźnym, swobodnym, codziennym: blue spodnie, blue koszula, blue kurtka” - napisał K. Braun w książce „Nadmiar teatru”.

14

15 „DŻINSY” MADE IN POLAND
W czasach PRL-u w Polsce zdobycie towarów z zachodu takich jak jeansy było bardzo trudne. Ludzie oblegali sklepy „PEWEX” i „BALTONA” aby dostać upragnione spodnie. Popularne były wtedy jeansy „ELPO” i „ODRA”. Alternatywą dla nich miał być materiał teksas, który imitował jeans. Prawdziwe markowe dżinsy przybywały do naszego kraju początkowo jedynie w bezcennych paczkach przysyłanych przez rodziny zza granicy. Później zaczęli przemycać je marynarze, uczestnicy słynnych handlowych wycieczek, podróżujący sportowcy. Dżinsy zajęły też ważne miejsce w prężnym handlu bazarowym oraz konspiracyjno-obnośnym. Po pewnym czasie pojawiły się w pewexach.

16 Marmurki – dzieło sztuki
czy relikt lat 80-tych? Marmurki to wybielone i zdekatyzowane jeansy. Odniosły one największy sukces w latach 80-tych, po czym zostały na długo zapomniane. Obecnie wracają do łask i pojawiają się na światowych wybiegach .

17

18 – CZYLI CO NOSILI PRAWDZIWI METALOWCY LAT 80-TYCH
„JEANS’EM ALL” – CZYLI CO NOSILI PRAWDZIWI METALOWCY LAT 80-TYCH Klasyczny styl metalowców spotykany powszechnie w latach 80. to długie włosy, wąskie dżinsy, białe adidasy, dżinsowe kamizelki – katany, często z naszywkami ulubionych zespołów, oraz skórzane kurtki – "ramoneski", na które często nakłada się dżinsowe kamizelki.

19 SŁYNNE MARKI JEANSÓW

20 LEVI’S AMERICA’S FINEST OVERALL…
Chyba w latach 70. odkryto w Wyoming grób z 1871 roku, w którym znaleziono szkielet odziany w prawie nienaruszone zębem czasu dżinsy. Największym jednak skarbem firmy Levi Strauss są autentyczne dżinsy z 1880 r. Znaleziono je w stanie Nevada, w szybie kopalni pomiędzy skałami. Spłowiałe, pogniecione, dziurawe zainspirowały projektantów. Dały początek całemu trendowi w modzie, w którym spodnie wyglądają na stare i zniszczone. Za historyczne dżinsy zapłacono na aukcji w San Francisco prawie 50 tysięcy dolarów.

21 Levi Strauss & Co Wrangler Lee Big Star

22 RÓŻNE OBLICZA JEANSÓW Obecnie jeansy noszą wszyscy. Możemy przebierać w krojach i fasonach. Często na ulicy widzimy rurki, rybaczki, shorty, spodnie „krok w kolanach”, alladynki itd.

23

24 PROJEKT PRZYGOTOWAŁY Anna Stegienko Katarzyna Matuszak
Magda Roykiewicz Paulina Szukalska Zuzanna Maj

25 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "SKĄD SIĘ WZIĘŁY JEANSY? HISTORIA KULTOWYCH SPODNI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google