Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MICROSOFT WORD Przygotowała: Milena Chrabąszcz kl. II E.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MICROSOFT WORD Przygotowała: Milena Chrabąszcz kl. II E."— Zapis prezentacji:

1 MICROSOFT WORD Przygotowała: Milena Chrabąszcz kl. II E

2 Microsoft Word — procesor tekstu firmy Microsoft, najpopularniejszy obecnie tego typu program na świecie. Pierwotnie stworzony przez Richarda Brodie dla komputerów PC z systemem DOS w roku Kolejne wersje powstawały dla Macintosha (1984), SCO UNIX i Windows (1989). Pierwotnie samodzielny program, stał się później częścią pakietu biurowego Microsoft Office. Od wersji 2.0 dla Windows dostępny w wersji polskiej. Word zawdzięcza wiele Bravo, pierwszemu z edytorów tekstu wykorzystujących GUI, opracowanemu przez firmę Xerox PARC. Twórca Bravo, Charles Simonyi opuścił PARC w 1981 roku i przeniósł się do Microsoftu.

3 HISTORIA

4 Pierwsze wydanie Worda dla komputerów z DOSem pod koniec 1983 roku nie zostało dobrze przyjęte. Sprzedaż była o wiele niższa niż konkurencyjnych produktów, takich jak WordPerfect. Popularność zyskała natomiast wersja dla komputerów Macintosh wydana w roku Dobrze przyjęte zostało zwłaszcza drugie duże wydanie, wersja 3.01 z roku 1987 (wersja 3.00 była pełna błędów i szybko została wycofana). Jak inne programy dla komputerów Macintosh, wersja ta działała w trybie "to co widzisz, otrzymasz na wydruku" (WYSIWYG). Chociaż MS-DOS jest systemem opartym o środowisko znakowe, Word był pierwszym procesorem tekstu dla PC-tów, który pokazywał pewne cechy formatowania, takie jak pogrubienie czy pochylenie czcionki, bezpośrednio w tekście edytowanym na ekranie. Inne dosowe procesory tekstu, takie jak WordStar i WordPerfect, używały prostych, wyłącznie tekstowych metod, gdzie wyróżnienia były pokazywane jako znaczniki wokół wyróżnionego tekstu, a w najlepszym przypadku używano w tym celu odmiennych kolorów.

5 Cechą charakterystyczną programu, jak zresztą wszystkich programów dla systemu DOS, był swoisty zestaw poleceń. Na przykład polecenie zapisania pliku w Wordzie wywoływane było sekwencją Escape-T-S, a ponieważ większość sekretarek nauczyła się już do tej pory obsługi WordPerfecta, firmy niechętnie zmieniały program na konkurencyjny, zawierający niewielką tylko ilość usprawnień. Pierwsza wersja Worda dla Windows, kosztująca w roku dolarów, pokazywała przyszły kierunek rozwoju programu. Wykorzystano doświadczenia z wersji dla systemu Mac OS: użyto standardowych poleceń systemu Windows do typowych operacji (jak control-S do zapisywania pliku). Wraz z wydaniem Windows 3.0 w 1990 roku, sprzedaż zaczęła rosnąć (Word 1.0 działał znacznie lepiej z Windows 3.0 niż z poprzednimi wersjami Windows dla procesorów 386 i 286). Wraz z wydaniem wersji 2.0 Worda dla Windows firma Microsoft zaczęła zdobywać przewagę na rynku procesorów tekstu.

6 Word nigdy nie miał poważnych rywali na Macintoshach, mimo istnienia programów takich jak Nisus, które posiadały takie możliwości jak zaznaczanie niespójnych obszarów, które pojawiło się dopiero w Wordzie 2002 (Office XP) i pomimo przekonania niektórych użytkowników, że do programu nie wprowadzono żadnych znaczących poprawek między wersją 3.01 w 1987 i 5.0 w 1991 roku. Natomiast wielu użytkowników nadal wierzy, że Word 5.1 for Macintosh jest najlepszym z dotychczas napisanych procesorów tekstu, dzięki jego elegancji, względnej prostocie użycia i bogatym możliwościom. Za to wersja 6.0 dla Macintosha, wydana w 1994 roku została po prostu wyszydzona. Była to pierwsza wersja, w której jądro kodu było identyczne dla Windows i dla Maków. Często skarżono się, że jest to powolne, niezgrabne zasobożerne oprogramowanie. Wersja dla Windows, która nastąpiła bezpośrednio po wersj i 2.0, również została oznaczona jako 6.0, żeby ujednolicić nazewnictwo. Kolejne wersje otrzymały więcej możliwości niż tylko przetwarzanie tekstu. Narzędzie rysowania pozwala na wykonywanie prostych operacji z zakresu desktop publishing, takich jak dodawanie grafik do dokument, chociaż specjalizowany program będzie się niewątpliwie nadawał do tego lepiej. W kolejnych latach dodano między innymi obsługę wielu użytkowników, porównywanie dokumentów, wsparcie wielu języków i inne możliwości.

7 Microsoft Word jest obecnie najpopularniejszym procesorem tekstu,
a podstawowy format tworzonych przez niego plików stał się de facto standardem, który muszą obsługiwać konkurujące produkty. Filtry eksportu i importu dla tego formatu zostały wmontowane w wiele procesorów tekstu, takich jak AbiWord czy OpenOffice. Większa część tej funkcjonalności została osiągnięta przez reverse engineering, ponieważ dokumentacja formatu jest dostępna jedynie dla partnerów Microsoftu. W kolejnych wersjach programu format zapisu zmieniał się zarówno w istotny jak i subtelny sposób. Często formatowanie z nowszych wersji znika, kiedy dokument otwierany jest w starszym programie, po prostu dlatego, że ten nie miał jeszcze jego obsługi. Format DOC dla Word 97 został publicznie udokumentowany przez Microsoft, ale kolejne wersje stały się dostępne tylko dla partnerów, rządów i instytucji. Plotka w przemyśle programistycznym głosi, że pewne cechy formatu nie są do końca zrozumiane nawet przez sam Microsoft. Ostatnio firma ogłosiła, że jej oprogramowanie biurowe zostanie oparte o format zdefiniowany na podstawie XML. Word 2003 może opcjonalnie obsługiwać XML, przy użyciu publicznie udokumentowanego schematu zwanego "WordProcessingML" , dostępnego we wszystkich odmianach Word 2003 i zaaprobowanego przez takie instytucje jak rząd Danii (por. OpenDocument). Odmiana "professional" pozwala na bezpośrednie użycie schematów innych niż Microsoftowy. Celem napisanej w Javie i dostępnej jako open-source biblioteki Apache POI jest umożliwienie czytania i zapisu plików w binarnym formacie Worda.

8 Tak jak inne programy z zestawu Microsoft Office, Worda można w dużym stopniu dopasować przy użyciu wbudowanego języka makr (pierwotnie był to WordBasic, a poczynając od Worda 97 - Visual Basic for Applications). Jednak cecha ta pozwala również ukrywać w dokumentach wirusy komputerowe, jak na przykład wirus Melissa. Z tego powodu, użytkownicy edytora powinni się upewnić, że poziom bezpieczeństwa ustawili na wysoki (Narzędzia/Makro→Zabezpieczenia). Należy również zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Pierwszym wirusem, o którym wiadomo że infekował pliki Worda był Concept, dość niegroźny, mający zademonstrować możliwość istnienia wirusów języka makr. Od lutego 2007 roku na rynku dostępne jest nowe wydanie programu Word Nowa wersja ma całkowicie zmieniony interfejs - zamiast typowego menu zastosowano Wstążkę. Nowe wydanie ma być bardziej intuicyjne.

9 WERSJE MICROSOFT WORDA

10 Wersje dla MS-DOS: -Listopad 1983 Word 1 Word 2 Word 3 -1987 Word 4 czyli Microsoft Word 4.0 for the PC Word 5 1991 Word 5.5 2) Wersje dla SCO UNIX: - Microsoft Word for UNIX Systems Release 5.1

11 3) Wersje dla Apple Macintosh:
- Styczeń 1985 Word 1 for the Macintosh Word 3 Word 4 Word 5 Word 6 Word 98 Word 2001, ostatnia wersja kompatybilna z Mac OS 9 Word v.X, pierwsza wersja przeznaczona wyłącznie dla Mac OS X Word 2004 Word 2008

12 4) Wersje dla Microsoft Windows:
- Listopad 1989 Word for Windows Word 2 for Windows Word 6 for Windows (numer "6" został użyty, żeby utrzymać zgodność numeracji z wersjami dla DOS, Macintosh, ale przede wszystkim jako chwyt marketingowy – wydawana w tym samym czasie nowa wersja WordPerfecta, ówczesnego głównego konkurenta. miała właśnie numer 6.0). Word 95, znany również jako Word 7 Word 97, znany również jako Word 8 Word 2000, znany również jako Word 9 Word XP, znany również jako Word 2002 lub Word 10 Word 2003, znany również jako Word 11 ale oficjalnie nazwany Microsoft Office Word 2003 2006 Word 2007, nazwa kodowa "12", oficjalnie nazwany Microsoft Office Word 2007

13 KONIEC


Pobierz ppt "MICROSOFT WORD Przygotowała: Milena Chrabąszcz kl. II E."

Podobne prezentacje


Reklamy Google