Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stołeczne śmieci – czy grozi nam wariant neapolitański? Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości KONFEDERACJA WARSZAWSKA Stowarzyszenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stołeczne śmieci – czy grozi nam wariant neapolitański? Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości KONFEDERACJA WARSZAWSKA Stowarzyszenie."— Zapis prezentacji:

1 Stołeczne śmieci – czy grozi nam wariant neapolitański? Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości KONFEDERACJA WARSZAWSKA Stowarzyszenie Mieszkańców GRUNT TO WARSZAWA Barbara Różewska Zbigniew Gawron

2 JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEMY ZWIĄZANE Z UCHWAŁĄ DOTYCZĄCĄ GOSPODARKI ODPADAMI W WARSZAWIE? Barbara Różewska Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14 stycznia 2013 r.

3 PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POZWOLĄ REALIZOWAĆ ZAŁOŻENIA DYREKTYWY UNIJNEJ DOTYCZĄCEJ GOSPODARKI ODPADAMI Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

4 NIE PSUJMY TEGO, CO DOBRE SKUPMY SIĘ NA ELEMENTACH DZIAŁAJĄCYCH ŹLE (MONITORING I INSTALACJE), A NIE TYCH KTÓRE FUNKCJONUJĄ PRAWIDŁOWO (ZASADY ODBIORU I KONKURENCJA). DEFINIUJMY ZAŁOŻENIA W ROZMOWACH ZE SPÓŁDZIELNIAMI I WSPÓLNOTAMI MIESZKANIOWYMI, KTÓRE NADZORUJĄ ODBIÓR ODPADÓW ORAZ Z FIRMAMI ODBIERAJĄCYMI ODPADY. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

5 EDUKUJMY W PRAKTYCE KONIECZNY JEST OKRES PRZEJŚCIOWY, PODCZAS KTÓREGO NAUCZYMY MIESZKAŃCÓW, JAK SEGREGOWAĆ KONKRETNE ODPADY. KAMPANIE REKLAMOWE I ULOTKI NIE ZASTĄPIĄ PRACY U PODSTAW. WARSZAWIACY NIE NAUCZĄ SIĘ SEGREGOWAĆ W KILKA MIESIĘCY – ZACHODNIE PAŃSTWA POTRZEBOWAŁY NA TO DZIESIĄTEK LAT. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

6 BUDUJMY INFRASTRUKTURĘ GOSPODARKA ODPADAMI, TO NIE JEDYNIE ODBIÓR ODPADÓW ALE PRZEDE WSZYSTKIM BUDOWA INSTALACJI PRZETWARZANIA ODPADÓW: KOMPOSTOWNI, ELEKTROWNI I ELEKTROCIEPŁOWNI WYKORZYSTUJĄCYCH PALIWO ZE ŚMIECI (RDF). WOJEWÓDZKI PLAN GOSPODARKI ODPADAMI DLA MAZOWSZA NIE ZAKŁADA FINANSOWANIA INSTALACJI Z TZW. PODATKU ŚMIECIOWEGO. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

7 BŁĘDY W UCHWALE I ICH SKUTKI Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

8 PROCEDURA PRZETARGOWA ZBYT KRÓTKI CZAS NA PRZEPROWADZENIE PRZETARGU – ZASKARŻENIA WYNIKU PRZETARGU PRZEZ JEDNĄ Z OKOŁO 140 FIRM WYWOZOWYCH WYDAJE SIĘ NIEUNIKNIONE. 1 LIPCA ZOSTANIEMY Z GÓRĄ NIEWYWIEZIONYCH ŚMIECI. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

9 DEKLARACJE PRZERZUCENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI PODATKOWEJ NA SPÓŁDZIELNIE I WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE NIE MA UMOCOWANIA PRAWNEGO. NIE MAMY DO CZYNIENIA Z OPŁATĄ, TYLKO Z PODATKIEM. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

10 PŁYNNOŚĆ FINANSOWA KOSZTY, CZĘSTO PRZEKRACZAJĄCE FUNDUSZ REMONTOWY, ZAGRAŻAJĄ PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ SPÓŁDZIELNI I WSPÓLNOT MIESZKANIOWYCH. JEDEN NIEPŁACĄCY (ZA ODPADY) MIESZKANIEC SPOWODUJE ZADŁUŻENIE W WYSOKOŚCI PRAWIE 800 ZŁ ROCZNIE. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

11 Pytania 1. Co stanie się w momencie, kiedy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa nie zbierze pieniędzy na opłatę za odpady? 2. Czy gmina jest właścicielem śmieci niezależnie od tego, czy opłata została wniesiona, czy nie? 3. Dzisiaj śmieci wywożone są 3 razy a nawet 5 razy w tygodniu. Czy proponowana stawka jest niezależna od ilości i częstotliwości wywozu? Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

12 Pytania 4. Czy przewiduje się fazę przejściową, lub dwa etapy wprowadzenia ustawy: - etap organizacji selektywnej zbiórki i budowy instalacji przy pozostawieniu wywozu na dotychczasowych zasadach, - etap pełnego przejęcia gospodarki odpadami przez gminę? 5. Dlaczego do proponowanej stawki nie ma przedstawionej kalkulacji, która uwzględniałaby koszty i dochody z odpadów? 6. Dlaczego proponuje się odpowiedzialność zbiorową za brak selektywnej zbiórki i stosowanie kary finansowej wstecz. Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

13 Pytania 7. Dlaczego w projekcie Uchwały Rady m. st. Warszawy proponuje się stawkę wielokrotnie wyższą (63 zł/lokal) - niezgodną ze stawką ustawową (10 zł/os./msc. = 30 zł/lokal)? 8. Dlaczego brak informacji na temat faktycznej gospodarki odpadami (wykorzystania odpadów)? Barbara Różewska, Stowarzyszenie Mieszkańców Grunt to Warszawa Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy, 14.01.2013 r.

14 Wnioski 1. Jeżeli dzisiaj mieszkańcy w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych płacą za odpady zmieszane 15zł-20zł/msc. od lokalu, to za selektywną zbiórkę odpadów powinni płacić mniej. Proponowany program gospodarki odpadami w żaden sposób nie motywuje mieszkańców do selektywnej zbiórki.

15 2. Mieszkańcy Warszawy po olbrzymich podwyżkach opłat za użytkowanie wieczyste, wodę, bilety MZK nie będą bezczynnie patrzeć na kolejne podwyżki kosztów życia. Miasto nie dba o interes swoich mieszkanców. 3. Musimy otwarcie mówić o tym, co jest sednem problemu a jest to brak instalacji, które pozwolą na faktyczną gospodarkę odpadami. Konieczna jest budowa instalacji do zagospodarowania odpadów. 4. Miasto nie jest przygotowane logistyczno-organizacyjnie do nowego sytemu gospodarki odpadami – 1 lipca grozi nam "wariant neapolitański.

16 Zapraszamy na Sesję Rady m.st. Warszawy w dniu 17 stycznia 2013 r., PKiN


Pobierz ppt "Stołeczne śmieci – czy grozi nam wariant neapolitański? Stowarzyszenie Spółdzielców Mieszkaniowych i Zarządców Nieruchomości KONFEDERACJA WARSZAWSKA Stowarzyszenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google