Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Emulgatory.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Emulgatory."— Zapis prezentacji:

1 Emulgatory

2 Czym jest emulgator?? To związek chemiczny , który umożliwia powstanie emulsji oraz zapewnia jej trwałość. Bez jego obecnośći emulsja będzie nietrwała, a takie substancje jak woda i olej nie będa w stanie się ze sobą połączyć.

3 Podział Emulgatory można podzielić na cztery grupy: anionowo czynne,
kationowo czynne, niejonowe , stałe,

4 W naturze ważnym emulgatorem jest lecytyna rozpraszająca drobiny tłuszczów w wodnych roztworach białek i węglowodanów.

5 Najczęściej spotykane
Emulgatory to: Cholesterol Oleinian sorbitolu Lecytyna Stearynian sobritolu Lanolina

6 Cholesterol Cholesterol odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych, m.in.: syntezie witaminy D3 oraz hormonów o budowie sterydowej takich jak kortyzon, progesteron, estrogeny i testosteron. Jego obecność w błonach komórek nerwowych mózgu ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps. Istnieją też doniesienia, że odgrywa on dużą rolę w działaniu systemu odpornościowego. W organizmie człowieka cholesterol występuje w tkankach i w osoczu krwi w postaci wolnej oraz w postaci zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Ogólna ilość cholesterolu w organizmie przeciętnego człowieka jest oceniana na 150–200 g, a według innego źródła na jedynie 140 g.

7 Jedynym źródłem "złego" cholesterolu w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego, a produkty roślinne (nawet te o dużej zawartości tłuszczu) nie zawierają go. Zbyt duża zawartość "złego cholesterolu" w diecie może zwiększać poziom tego składnika w surowicy krwi, choć niektórzy ludzie posiadają podwyższone "spalanie" cholesterolu pochodzącego z żywności pochodzenia zwierzęcego. Dla pozostałych jednym z zabiegów ochronnych jest ograniczenie dziennego spożycia cholesterolu do 300 mg. Np.: Masło zawiera 336mg/100g Łosoś zawiera 360mg/100g Ser edamski 133mg/100g

8 Lipoproterina wysokiej gęstości (HDL) często jest nazywana dobrym cholesterolem. W organizmie ta frakcja lipoprotein (połączenie tluszczu z białkiem) transportuje cholesterol z organizmu do wątroby, gdzie ulega metabolizmowi. Z kolei frakcja lipoproteinowa niskiej gęstości zwana złym cholesterolem (LDL), transportuje cholesterol z wątroby do komórek całego organizmu. Jego transport do krwi jest bardzo szybki, czego konsekwencją jest powstanie „korka” w tętnicach. Zły cholesterol przykleja się do ich ścian i ulega utlenieniu. To z kolei sprawia, że naczynia krwionośne zwężają się i krew ma zablokowaną drogę przepływu. Taki stan jest źródłem miażdżycy – choroby, na którą cierpi ponad 5 mln Polaków.

9 Oleinian Sorbitolu Nazwa chemiczna: Ester kwasu oleinowego i sorbitolu
Nazwa zwyczajowa: Oleinian sorbitanu Sorbitan Oleate jest dobrze przebadaną substancją pod względem bezpieczeństwa. Dostępne wyniki badań wykazują, że jest to składnik bezpieczny do stosowania w kosmetykach.

10 Lecytyna Rola w organizmie i zastosowanie:
pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu; poprawia pamięć, zwiększa zdolność koncentracji; pozwala na sprawne funkcjonowanie komórek układu nerwowego; rozpuszcza cholesterol, zmniejszając jego poziom we krwi; hamuje tworzenie się zakrzepów; zmniejsza ryzyko zachorowania na na miażdżycę;

11 Zapotrzebowanie: Ludzki organizm jest w stanie wytworzyć niewielkie porcje lecytyny, w zależności od własnych potrzeb. Czynniki takie jak stres, alkohol, kawa czy papierosy zwiększają znacznie zapotrzebowanie na lecytynę. Skutki nadmiaru: Lecytyna nie jest toksyczna. Jej nadmiar jest szybko usuwany z organizmu i nie stanowi dlań zagrożenia. Najwięcej Lecytyny znajduje się w żółtkach jaj i Soji.

12 Lanolina Lanolina to rozwiązanie naturalne, nie uzyskamy go więc, jeżeli nie założymy wcześniej hodowli owiec. Powinniśmy przy tym pamiętać, że lanolina nie jest wcale produktem pracy gruczołów łojowych owcy, który wydziela się przez cały rok, jej uzyskanie jest więc możliwe przede wszystkim wówczas, gdy owcza wełna nadaje się już do strzyżenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że lanolina pełni funkcje wyjątkowo ważne z uwagi na same owce, przyczynia się bowiem do tego, że zwierzętom przestaje zagrażać negatywny wpływ, jaki na ich wełnę może wywrzeć słońce, wiatr albo opady deszczu.

13 W swojej naturalnej postaci lanolina przybiera postać substancji mazistej o bursztynowo-złotym kolorze, a osoby, które mają z nią wówczas do czynienia zwracają uwagę i na jej charakterystyczny zapach. Sam skład lanoliny może być przy tym dość zróżnicowany, niezmiennie jest to jednak składnik zaliczany do wosków i topiący się w dość niskiej temperaturze nie przekraczającej z reguły czterdziestu dwóch stopni Celsjusza.

14 Ponieważ lanolina bardzo dobrze wchłania się przez skórę wykorzystuje się ją do produkcji środków kosmetycznych oraz w recepturze aptecznej i przemysłowej produkcji farmaceutycznej jako podłoże do przyrządzania półstałych postaci leku, m.in. maści, kremy

15 Substancje Słodzące

16 Substancje słodzące są dodawane do produktów żywieniowych jako zamienniki cukru. Niektóre z nich są często nazywane "intensywnymi substancjami słodzącymi", gdyż zapewniają produktom intensywny słodki smak bez dostarczania dodatkowych kalorii lub dostarczając małą ich ilość. Ponieważ substancje te są bardzo słodkie, już w małych stężeniach nadają produktom odpowiedni słodki smak. Do substancji intensywnie słodzących należą acesulfam K, aspartam, cyklaminian, sacharyna, taumatyna, neohesperydyna DC.

17 Inną szeroko stosowaną grupę substancji słodzących stanowią poliole
Inną szeroko stosowaną grupę substancji słodzących stanowią poliole. Jeden gram polioli dostarcza mniej kalorii niż cukier (sacharoza) przy tej samej objętości. Do substancji słodzących z rodziny polioli zaliczamy: sorbitol, mannitol, izomalt, maltitol, laktikol, ksylitol.

18 Substancje słodzące są używane zamiast cukru, ponieważ:
słodziki niskokaloryczne i produkty nimi słodzone mogą być spożywane przez osoby na diecie redukującej masę ciała lub starające się utrzymać optymalną wagę; nie powodują próchnicy zębów i mogą być używane do produkcji past do zębów i płynów do płukania ust; substancje słodzące znajdują zastosowanie również dzięki innym właściwościom technologicznym, np. poliole wykorzystywane są do zatrzymywania wilgoci w produktach takich jak ciastka czy słodkie bułeczki.

19  Dziękujemy Za Uwagę  Wojewska Natalia I Grzesińska Paulina


Pobierz ppt "Emulgatory."

Podobne prezentacje


Reklamy Google