Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krajowy Duszpasterz Kierowców

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krajowy Duszpasterz Kierowców"— Zapis prezentacji:

1 Krajowy Duszpasterz Kierowców
„Kościół a ruch drogowy” Ks. dr Marian Midura Krajowy Duszpasterz Kierowców

2 W marcu 2005 roku Konferencja Episkopatu Polski powołała Krajowe Duszpasterstwo Kierowców

3 Krajowe Duszpasterstwo Kierowców wyrosło na bazie dorobku MIVA Polska działającej od roku 2000 przy Komisji Misyjnej Episkopatu Polski Dziesięć Przykazań Dla Kierowców dokładnie wg. X Przykazań Bożych

4 Katechizm Kościoła Katolickiego:
2290 Ci, którzy w stanie nietrzeźwym lub na skutek nadmiernego upodobania do szybkości zagrażają bezpieczeństwu drugiego człowieka i swemu własnemu - na drogach, na morzu lub w powietrzu - ponoszą poważną winę.

5 Papież bł. Jan XXIII (1958 – 1963):
Przykazanie „nie zabijaj” odnosi się też do kierowców. Jednoznaczny wyraz dał temu już papież Jan XXIII w słowach: „Każdy, kto nie stosuje się do przepisów drogowych, gwałci Prawo Boskie, które zakazuje samobójstw i zabijania”.

6 Papież Jan Paweł II (1978 – 2005):
„Czasy, w których żyjemy, są niewymownie trudne i niespokojne (...). A prócz tego – tylu ludzi ginie niewinnie, choćby i w tym kraju, w którym żyjemy...”. Aby ta przyszłość okazała się dla nas lepsza, powinniśmy w życiu kierować się miłością. Wskazanie to dotyczy również naszego postępowania w ruchu drogowym.

7 Papież Benedykt XVI: Ojciec Święty Benedykt XVI – 20.11.2005
Anioł Pański – Dzień Poświęcony Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych /Benedykt XVI wygłosił to tylko w języku francuskim/ „Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów języka francuskiego. Tej niedzieli, poświęconej ofiarom wypadków drogowych powierzam miłości Pana wszystkie osoby, które straciły życie w wypadkach drogowych, jak i bardzo licznych rannych i ich rodziny. Wzywam wszystkich kierowców do prowadzenia rozważnego i odpowiedzialnego, aby skutecznie walczyć, wraz z przedstawicielami władzy, przeciw temu złu socjalnemu i aby zmniejszyć liczbę ofiar”.

8 Apel papieża Benedykta XVI:
Niestety, każdego dnia, a szczególnie podczas weekendów dochodzi do tragicznych wypadków drogowych, które kosztują tak wiele istnień ludzkich, z czego prawie połowę stanowią młodzi. W ostatnich latach uczyniono wiele, by zapobiec takiego rodzaju tragediom, ale angażując wszystkich można i trzeba uczynić więcej. Należy zwalczać ten rodzaj dekoncentracji i braku wyobraźni, który w jednej chwili może zniszczyć przyszłość własną i innych. Życie jest cenne i jedyne: należy je szanować i chronić zawsze, także poprzez właściwe i ostrożne zachowanie na drogach. Niechaj Panna Maryja, która towarzyszy nam w codziennej drodze życia, czuwa nad podróżującymi i wyjedna miłosierdzie dla ofiar wypadków drogowych. Jej, niebieskiej Królowej Apostołów, zawierzamy Kościół i jego działalność misyjną". Papież Benedykt XVI.

9 Krajowy Duszpasterz Kierowców M A M Y D O B R E T R A D Y C J E
KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. KRZYSZTOFA W PODKOWIE LEŚNEJ W Podkowie Leśnej mieście-ogrodzie, tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja odbywa się poświęcenie pojazdów pod nazwą AUTOSACRUM. Pierwsze Autosacrum, a jednocześnie poświęcenie kościoła, którego patronem jest św. Krzysztof, opiekun podróżujących, odbyło się w 1933 roku. Fundatorami kościoła byli: Aeroklub oraz Automobilklub. Pierwszej uroczystości przewodniczył Biskup Antoni Szlagowski, nad świątynią unosiły się wówczas samoloty Aeroklubu. Każdego roku przedstawiciele Aeroklubu Warszawskiego i Automobilklubu uczestniczą w uroczystościach, wówczas można zobaczyć ‘machające’ skrzydłami samoloty z Aeroklubu Warszawskiego oraz uroczysty przejazd samochodów zabytkowych.

10 „Duszpasterz Kierowców: powstrzymajmy agresję” Warszawa 10. 05. 2005r
„Duszpasterz Kierowców: powstrzymajmy agresję” Warszawa r. – wiadomości KAI "Kierujmy się miłością na drogach!" - apeluje ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców. Na polskich drogach nie zawsze musi być agresywnie, bo w tygodniu agonii i śmierci Jan Pawła II było inaczej - przekonywał podczas konferencji prasowej w Warszawie. Prosił też by także za kierownicą kierować się naukami Chrystusa. Wicemistrzowie świata w rajdach terenowych - Jacek Czachor i Marek Dąbrowski - przedstawili apel do motocyklistów. "Kierujmy się miłością na drogach! Aby także na nich uwidoczniło się, że w naszych sercach panuje Chrystus. W ten sposób najlepiej uczcimy pamięć naszego ukochanego Jan Pawła II" - napisał w specjalnym apelu ks. Midura. Jego tekst zostanie poprzez kurie biskupie rozesłany do wszystkich parafii, za których pośrednictwem dotrze do kierowców. cd…

11 „Duszpasterz Kierowców: powstrzymajmy agresję” Warszawa 10. 05. 2005r
„Duszpasterz Kierowców: powstrzymajmy agresję” Warszawa r. – wiadomości KAI Ks. Midura przypomniał, że przykazanie "nie zabijaj" odnosi się także do kierowców. Każdy z ich powinien przeprowadzić rachunek sumienia, "na ile jesteśmy odpowiedzialni za zagrożenia występujące w ruchu drogowym" i czy dostatecznie dbają "o życie własne i innych uczestników tego ruchu". Krajowy Duszpasterz Kierowców zaapelował do nich "o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę", a do wszystkich uczestników ruchu "o poszanowanie dla życia - bo ono jest darem Bożym!". "Otwórzmy więc drzwi Chrystusowi - także drzwi naszych pojazdów, aby w nich na stałe zapanowało Boże Prawo! Aby z naukami Chrystusa były zgodne nasze poczynania w codziennej praktyce za kierownicą. Wówczas też będziemy mogli liczyć na opiekę patrona kierowców, św. Krzysztofa" - dodał ks. Midura. Podczas konferencji prasowej Krajowy Duszpasterz Kierowców ubolewał, że kierowcy gdy giną, nie są duchowo przygotowani na śmierć i spotkanie z Bogiem. Wyraził też nadzieję, że dzięki pracy Duszpasterstwa Kierowców księża zrozumieją, iż trzeba mówić o łamaniu przepisów drogowych jako łamaniu przykazań Bożych. Ujawnił, że zdarzają się już spowiedzi z tego grzechu.

12 Rachunek sumienia kierowcy przemyśl to w swoim sumieniu
- Czy nie jestem egoistą na drodze? - Czy nie używam złych słów, gestów…? - Czy mam czas na modlitwę? - Czy jestem życzliwy dla pieszych? - Czy zawsze trzeźwy siadam za kierownicę? - Czy dbam o stan techniczny pojazdu? - Czy brawurą nie zagrażam życiu ludzi? - Czy pomagam potrzebującym? - Jak przestrzegam przepisy drogowe? - Co mi sumienie szczególnie wyrzuca? Czy staram się to naprawiać? - Odpowiem sobie szczerze: Jakim jestem kierowcą? PAMIĘTAJ JAKO CZŁOWIEK WIARY MASZ BYĆ ZAWSZE ŻYCZLIWYM I TRZEŹWYM KIEROWCĄ!

13 Przykład idzie z góry – zaczynamy od siebie Kurs dla kierowców Biskupów

14 Przykład idzie z góry – zaczynamy od siebie Kurs dla kierowców Biskupów

15 W Akademii Jazdy Opel i ITS

16 Szkolenie ITS w Warszawie

17 Szkolenie dla studentów Centrum Formacji Misyjnej P R Z Y S Z L I M I S J O N A R Z E

18 Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę
zawsze w drugą sobotę maja

19 Akcja KRZYŚ – trzeźwy i życzliwy kierowca Akcję prowadzimy wspólnie z Fundacją Krzysztofa Hołowczyca i Policją

20 EKSPERYMENT film przedstawiający wpływ alkoholu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych
Film powstał we współpracy z KRBRD. Specjalny wstęp i zakończenie zostało nagrane z udziałem Krzysztofa Hołowczyca. Film ten już trafił do wielu młodych ludzi.

21 Wystawa Mleczko & Hołowczyc „BĄDŹ BEZPIECZNYM KIEROWCĄ”
przedstawia rady dla kierowców od Andrzeja Mleczki i przestrogi od Krzysztofa Hołowczyca

22 Książeczka Kierowcy P R Z Y D A S I Ę W K A Ż D E J C H W I L I

23 Ubezpieczenie u Świętego Krzysztofa Jak w drogę to zawsze ze Świętym Krzysztofem!

24 Szerokiej drogi pod opieką Św. Krzysztofa!
Jesteśmy otwarci na współpracę! Prosimy: zróbmy wszystko, aby nasi kierowcy potrafili się zawsze „KIEROWAĆ MIŁOŚCIĄ NA DRODZE” Jednak zaczynajmy zawsze od nas SAMYCH !!! DZIĘKUJĘ i SZCZĘŚĆ BOŻE! Ks. Marian Odwiedź naszą stronę:


Pobierz ppt "Krajowy Duszpasterz Kierowców"

Podobne prezentacje


Reklamy Google