Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał Piotr Jakubowski 1ET

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał Piotr Jakubowski 1ET"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał Piotr Jakubowski 1ET
Chipset Wykonał Piotr Jakubowski 1ET

2 Chipsety to : Współpraca poszczególnych układów systemu, takich jak jednostka centralna, podstawowa pamięć operacyjna, pamięć cache, wymaga dodatkowych układów logicznych, koordynujących ich działanie. Zadaniem tych układów jest między innymi dekodowanie adresów wytwarzanie sygnałów taktujących i sterujących poszczególną pracą układów. We wczesnych rozwiązaniach płyt głównych układy te były budowane przy użyciu wielu układów scalonych, co owocowało dużą ilością ich na płycie głównej. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej tych układów poddano wielkiej skali integracji i nazwano ich chipsetami. Chipset to zazwyczaj dwa największe układy scalone zwane mostkami północnym i południowym. To on steruje całą płytą i nadzoruje komunikację między wszystkimi elementami komputera .

3 Budowa Chipsetu: W klasycznej architekturze funkcje chipsetu są rozdzielone na dwa oddzielne układy scalone (mostki) połączone magistralą PCI (magistrala komunikacyjna). Mostek północny łączy magistralę mikroprocesora z pamięcią RAM, magistralą AGP (zaawansowany/przyśpieszający interfejs graficzny) i magistralą PCI. Mostek południowy pośredniczy w komunikacji między mostkiem północnym (za pośrednictwem PCI), a wolniejszymi komponentami płyty głównej. North Bridge – (mostek północny) – To główny układ chipsetu odpowiedzialny za bezpośrednią komunikację mikroprocesora, za pomocą magistrali mikroprocesora (FSB ang. Front Side Bus – magistrala zewnętrzna), z pamięcią RAM, oraz magistralami AGP i PCI. South Bridge – (mostek południowy) – wolniejszy komponent układu integrujący kontrolery pamięci masowych (twardych dysków i napędów optycznych) i magistralę USB (uniwersalna magistrala szeregowa). Super I/O – układ, który nie jest częścią chipsetu, jednak ściśle z nim współpracuję. Połączony jest z mostkiem południowym za pomocą magistrali ISA (standardowa architektura przemysłowa). Integruje wszystkie pozostałe komponenty obsługujące urządzenia wejścia-wyjścia niewspierane przez chipset: porty PS/2 myszy i klawiatury, port szeregowy (COM) i równoległy (LPT), kontroler stacji dyskietek, połączenie z BIOS.

4 Architektura Chipsetu:

5 Producenci Chipset’ów
Intel AMD NVIDIA VIA Technologies SIS

6 Chipsety Intel Firma Intel samodzielnie opracowała chipset i płytę główną,dzięki czemu nowy projekt od razu mógł zaistnieć od razu na rynku.Intel zrezygnował także z łączenia układów chipsetu za pomocą magistrali PCI, zastępując ja odpowiednim interfejsem.

7 Chipsety AMD Firma AMD wprowadzając na rynek mikroporcesory Athlon i Duron(niekompatybilne z produktami Intela)opracowała nowe chipsety.Obecnie do dziś te dwie firmy (Intel i AMD) najbardziej ze sobą konkurują.

8 Chipsety NVIDIA Stosunkowo niedawno do grupy producentów chipsetów dołaczył lider w dziedzinie produkcji układów graficznych.Obecnie nVidiachipsety noszą nazwe nForce.

9 Chipsety VIA Technologies
Znany producent układów graficznych VIA specjalizuje sie również w projektowaniu i produkcji chipsetów dla własnych mikroprocesorów oraz produktów firm AMD i Intel.

10 Chipsety SIS Firma ta także zajmuje sie projektowaniem i produkcją podespołów dla firm Intel i AMD ,a także opracowała własny 16-bitowy interfejs służący do obsługi .

11 Ciekawostka: Termin "chipset" był również stosowany w latach 80. i 90. do oznaczania układów graficznych i dźwiękowych w komputerach i w konsolach do gier, na przykład Commodore Amiga Original Chip Set czy SEGA System 16.

12 Koniec.


Pobierz ppt "Wykonał Piotr Jakubowski 1ET"

Podobne prezentacje


Reklamy Google