Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Narkotyki = zmarnowane życie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Narkotyki = zmarnowane życie"— Zapis prezentacji:

1 Narkotyki = zmarnowane życie

2 Skuteczny sposób na zmarnowanie życia !!!

3 Co to jest Narkotyk? Narkotyk - środek wywołujący uzależnienie
To substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która przyjęta przez człowieka wpływa na działanie układu nerwowego, a przez to zaburza funkcje organizmu. Efektem przyjmowania jest uzależnienie fizyczne i psychiczne oraz szkodliwe następstwa dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

4 Rodzaje narkotyków Środki pobudzające Środki hamujące
… to kokaina, amfetamina, kofeina, nikotyna, sterydy. Wspólną ich cechą jest działanie pobudzające na układ nerwowy, a w przypadku sterydów powodujące także przyrost masy mięśniowej. Środki hamujące …to alkohol, leki nasenne, leki uspokajające, opiaty - czyli heroina, morfina, opium oraz rozpuszczalniki. Cechuje je hamujące działanie na układ nerwowy. Większość środków tej grupy wywołuje silne uzależnienie psychiczne i fizyczne. Środki halucynogenne … to LSD, meskalina i psylocybina, ecstasy, marihuana. Powodują zmianę percepcji otaczającego świata – czyli halucynacje. Środki halucynogenne uzależniają w silnym stopniu psychicznie.

5 Amfetamina spid, proszek, proch, witamina A, amfa
Amfetaminy to cała grupa środków psychostymulujących. Środki te powodują długotrwałe pobudzenie. Efekty działania amfetaminy silne pobudzenie psychomotoryczne brak łaknienia rozszerzenie źrenic przyspieszona akcja serca i szybki oddech drażliwość i agresywność formikacje (wrażenie obecności insektów na skórze) jadłowstręt uszkodzenia szkliwa zębów

6 Amfetamina spid, proszek, proch, witamina A, amfa
Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa utrata zdolności odczuwania przyjemności przy czynnościach i przeżyciach zwykle jej dostarczających. Psychoza amfetaminowa o charakterze majaczeniowo-urojeniowym (omamy słuchowe i urojenia prześladowcze) - długotrwałe stosowanie amfetaminy i metamfetaminy często prowadzi do stanów przypominających objawy schizofrenii. Wywołana przez narkotyk głęboka i ostra depresja może prowadzić do myśli i prób samobójczych nawet przez długi czas od momentu zaprzestania jego przyjmowania. Skrajne wyczerpanie spowodowane okresem intensywnego przyjmowania narkotyku. Przedawkowanie przejawia się w postaci przyspieszonej pracy serca, bólów w klatce piersiowej, nadciśnienia tętniczego i zagrażającej życiu zapaści sercowo-naczyniowej. W wyniku przedawkowania narkotyku może wystąpić udar mózgu.

7 Ecstasy eska, bleta, piguła nazwy własne tabletek: UFO, Love, Superman, Mitsubishi, Vogel, Herz, Sonne, VW Ecstasy (MDMA) jest syntetycznym analogiem amfetaminy i meskaliny - z jednej strony wykazuje działanie pobudzające, z drugiej posiada właściwości psychodeliczne (halucynogenne). Efekty działania tego narkotyku wzmożenie odruchów, napięcie emocjonalne, pobudzenie seksualne kołatanie serca nagłe wzrosty ciśnienia i uderzenia krwi do głowy szczękościsk nudności i wymioty utrata kontroli nad własną psychiką, zmiana osobowości niepokój mogący przerodzić się w panikę nieprzyjemne halucynacje i depresja

8 Ecstasy eska, bleta, piguła nazwy własne tabletek: UFO, Love, Superman, Mitsubishi, Vogel, Herz, Sonne, VW Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa Na skutek przedawkowania środka lub szczególnej nadwrażliwości na jego działanie może pojawić się tzw. "złośliwy zespół neuroleptyczny" (spadek ciśnienia krwi, gwałtowny wzrost temperatury ciała, drgawki i śpiączka) prowadzący do śmierci. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie ecstasy przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Środek ten powoduje migotanie komór serca nawet u osób zdrowych. Na skutek spowodowanego przez MDMA szczękościsku i zgrzytania zębami może dojść do kruszenia zębów. Podobnie jak w przypadku stosowania innych środków z grupy amfetamin może dochodzić ciężkich stanów depresyjnych, urojeń i psychoz. UWAGA: Wiele osób zażywa ecstasy na imprezach rave. Środek ten powoduje wzrost temperatury ciała, co połączone nadmiernym wysiłkiem (taniec) może prowadzić do odwodnienia organizmu.

9 Marihuana dżoint, skręt, blant, ziele, zielsko, zioło, grass, marycha, trawa, hasz, marycha, maryśka, skun, gandzia, samosieja, afgan, kolumbijka Marihuana i haszysz wyrabiane są z konopi indyjskich. Zawierają kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji, z których najważniejszymi są tetrahydrokanabiole (THC). Efekty działania tego narkotyku wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone tętno pocenie się bóle i zawroty głowy zaburzenia koordynacji ruchowej, uwagi i możliwości uczenia się skłonność do ulegania sugestiom, zagubienie nieracjonalne myśli zwiększone napięcie i niepokój pogorszenie pamięci, niemożność skupienia uwagi apatia lęki i urojenia

10 Marihuana dżoint, skręt, blant, ziele, zielsko, zioło, grass, marycha, trawa, hasz, marycha, maryśka, skun, gandzia, samosieja, afgan, kolumbijka Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa Zespół amotywacyjny- stan związany z regularnym i długotrwałym przyjmowaniem konopi charakteryzujący się zmniejszoną energią, zmniejszoną dążnością do osiągnięć, apatią, skróconym czasem skupienia uwagi, nieadekwatną oceną sytuacji, a przede wszystkim z upośledzoną zdolnością do komunikowania się z innymi. U niektórych osób może dojść po dłuższym czasie systematycznego używania marichuany do wywołania schorzeń psychiatrycznych. Podczas palenia preparatów konopi, jej aktywne składniki docierają łatwo i szybko przez drogi ddechowe do krwiobiegu, a następnie z krwią do mózgu. Dym działa szkodliwie na cały układ oddechowy. W wyniku nadużywania konopi może dojść do osłabienia zdolności przyswajania nowych informacji. Osłabienie pamięci związane z przyjmowaniem narkotyku, odbija się negatywnie na wynikach w nauce. UWAGA: Używanie preparatów konopi uważa się często za furtkę do zażywania innych narkotyków!

11 Kokaina koka, koks, gram, porcja, śnieg, charlie, biała dama, witamina C
W Ameryce Południowej Indianie żuli liście krzewu Erythroxylon coca w celu zwiększenia wydolności fizycznej, zmniejszenia głodu i podniesienia nastroju. W 1860 r. wyizolowano z liści tej rośliny alkaloid i nazwano kokainą. Przełom XIX i XX wieku przyniósł rozwój narkomanii kokainowej. Efekty działania tego narkotyku zmniejsza potrzebę odżywiania się i snu zaburza pracę serca (na początku następuje zwolnienie, a następnie przyspieszenie akcji serca) silnie rozszerza źrenice powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu większe dawki mogą spowodować drżenie mięśniowe i wzrost temperatury ciała brak krytycyzmu co do własnych możliwości i zachowań niepokój i napięcie załamanie nerwowe urojenia o nieprzyjemnej treści

12 Kokaina koka, koks, gram, porcja, śnieg, charlie, biała dama, witamina C
Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa Silne wyniszczenie organizmu - spowodowane brakiem łaknienia i snu. Psychoza pokokainowa - postępowanie może stać się z czasem irracjonalne i dziwaczne; poczucie prześladowania i inwigilowania będzie charakterystyczne dla psychozy. Zaburzenia i zmiany w osobowości, w tym zanik uczuć wyższych, przygnębienie z możliwością prób samobójczych. Przedawkowanie - objawy ostrego zatrucia występują w ciągu kilkudziesięciu minut od przyjęcia zbyt dużej dawki kokainy. Charakteryzują się one silnym lękiem połączonym z urojeniami i zaburzeniami świadomości oraz wybitnie nasilonym pobudzeniem ruchowym (od miotania się do konwulsji). Towarzyszy temu wysokie ciśnienie krwi i płytki, przyspieszony oddech.

13 Grzyby grzybki, psylocyby, psyfki, baluny
Spośród odmian grzybów znanych przez człowieka - około 80 odmian posiada właściwości psychoaktywne. Spośród wszystkich grzybów wywołujących halucynacje, na uwagę zasługuję dwa gatunki: grzyby psylocyble i muchomor czerwony, gdyż właśnie te są najczęściej używane ze względu na właściwości psychodeliczne. Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa "Eksperymentów" z grzybami nie powinny na pewno podejmować osoby o niestabilnej psychice. W takich przypadkach szok spowodowany uwolnieniem ukrytych psychoz może doprowadzić do długotrwałego urazu psychicznego. Używanie tych środków jest ryzykownym balansem na krawędzi zdrowia psychicznego stanowczo odradzanym zwłaszcza osobom niedojrzałym psychicznie i emocjonalnie, osobom o skłonnościach do depresji bądź paranoi. Osobnym problemem jest regularne odurzanie się grzybami, czasami jeszcze przyjmując i inne narkotyki. Tego typu zachowania muszą zakończyć się tragicznie; w najlepszym przypadku - załamaniem psychicznym. Z uwagi na dużą toksyczność istnieje szczególne zagrożenie dla takich organów jak nerki i wątroba.

14 LSD kwas, kwach, kwasik, papierek, krysztatek, kamyczek, trip, ejsid, tejbs, listek nazwy własne bibułek z kolorowym nadrukiem, np. Asterix LSD to środek z grupy halucynogenów, związek kwasu lizergowego, powszechnie znany jako "kwas", powodujący omamy wzrokowe, słuchowe i dotykowe. Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa Niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wynika z błędnej oceny odległości, czasu i własnych możliwości. Ciągłe zażywanie LSD powoduje uszkodzenia mózgu oraz zmiany chromosomalne. Szczególnie przy stosowaniu zbyt dużych dawek mogą pojawić się poważne urojenia, które wpływając na zachowanie zagrożą bezpieczeństwu odurzonej osoby. Flashback - czyli możliwość ponownego, chwilowego wystąpienia wrażeń i halucynacji doznanych podczas odurzenia mająca miejsce w pewnym odstępie czasowym od momentu odurzenia (nawet po kilku tygodniach czy miesiącach).

15 Kleje solwent, rozpuchol, budzio
Zwyczaj wdychania rozpuszczalników, farb, lakierów, klejów, tworzyw sztucznych, itp. rozpowszechnił się pod koniec lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, głównie wśród dzieci i młodzieży z raczej biednych środowisk miejskich. Szczególne zagrożenia i niebezpieczeństwa Niektóre z tych środków uszkadzając szpik kostny, zaburzają wytwarzanie komórek krwi, co prowadzi do anemii, nierzadko nieodwracalnej. Szczególnie narażonym narządem jest mózg. Często w takich przypadkach dochodzi do tzw. zespołu organicznego, charakteryzującego się zaburzeniami pamięci i intelektu. Osoby stale używające tych środków mają zaburzenia koordynacji ruchowej, których widocznym efektem jest charakterystyczny chód. Stosowanie wielu lotnych substancji odurzających bez wątpienia może prowadzić do zgonu. Butan (gaz do zapalniczek) - powodując silne opuchnięcie gardła niesie niebezpieczeństwo uduszenia. Tak dochodzi do ponad połowy zgonów wywołanych używaniem lotnych substancji odurzających. Do śmierci dochodzi także na skutek urazów będących następstwem niebezpiecznych zachowań. Znane są przypadki spalenia, uduszenia czy wreszcie wypadków w ruchu ulicznym (w wyniku nie dających się przewidzieć zmian w zachowaniu).

16 Dopalacze Dopalacze stanowią środki narkotyczne, które nie są pod wpływem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze najkrócej można by nazwać zamiennikami narkotyków, które działają na człowieka w bardzo podobny sposób jak prawdziwe narkotyki. Można je wrzucić do jednego worka razem z marihuaną, amfetaminą, kokainą oraz heroiną. Sklepy, w których można dostać dopalacze oferują konsumentom substancje takie, jak: Salvia Divinorum, Spice Diamond, Skunk oraz inne substancje zawierające BZP - której działanie jest bardzo podobne do działania amfetaminy. Wpływ dopalaczy na psychikę jest bardzo duży. Osoby zażywające substancje psychoaktywne nie umieją okazywać prawdziwych emocji, nie potrafią się bawić, wchodzić w relacje międzyludzkie i być naturalnymi.

17 Dlaczego biorą? Najczęstszymi powodami sięgania u dzieci i młodzieży po narkotyki są: Ciekawość. Presja kolegów i koleżanek. Aspirowanie do dorosłości. Niezadowolenie z siebie i swojego życia. Konflikty i napięcia wewnętrzne. Problemy w szkole lub w domu. Robienie na przekór dorosłym. Brak atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu.

18 WCHODZENIE W UZALEŻNIENIE
I FAZA - EKSPERYMENTOWANIE Objawia się przez: drobne kłamstwa najczęściej dotyczące: spóźnień, towarzystwa w którym dana osoba przebywa , miejsc gdzie wychodzi zmiany w wyglądzie i zachowaniu: dziwny zapach włosów i ubrań, nadmierne używanie środków zapachowych zaczerwienione oczy, rozszerzone źrenice utrzymujący się katar wyraźna nadpobudliwość lub ospałość po powrotach do domu przemykanie niezauważonym do swojego pokoju Postawa: NIE ROBIĘ TEGO

19 WCHODZENIE W UZALEŻNIENIE II FAZA – PRZYJEMNOŚĆ ZE STANU ODURZENIA
Objawia się poprzez: zmianę środowiska złe nastroje, zamykanie się w sobie zaniedbanie podstawowych czynności agresywność oraz częste wyszukane kłamstwa porzucanie hobby i dotychczasowych zainteresowań pogarszanie się ocen w szkole – wagary pożyczanie pieniędzy, pierwsze kradzieże dziwny strój lub inne młodzieżowe symbole buntu zaniedbanie nawyków higienicznych Postawa: NIE ROBIĘ NIC ZŁEGO

20 WCHODZENIE W UZALEŻNIENIE
III FAZA – NAJWAŻNIEJSZE TO BYĆ NA HAJU ZA WSZELKĄ CENĘ Objawy w III fazie: coraz gorsze zachowanie codzienne lub bardzo częste odurzanie się z kolegami lub samemu pojawienie się pierwszych przedawkowań zerwanie kontaktów z nie biorącymi kolegami jawne identyfikowanie się z narkomanami kłamstwo staje się patologiczne kradzieże lub handel narkotykami dla zdobycia pieniędzy porzucenie szkoły utrata stałej pracy - prace dorywcze konflikty z prawem początki przewlekłego kaszlu coraz gorsze samopoczucie i objawy po odstawieniu narkotyku Postawa: NIE ROBIĘ NIC, CO BY MI SZKODZIŁO, MOGĘ PRZESTAĆ KIEDY ZECHCĘ, NIE HANDLUJE NARKOTYKAMI, KUPUJĘ TYLKO DLA SIEBIE, KRADNĘ PIENIĄDZE TYLKO RODZICOM

21 WCHODZENIE W UZALEŻNIENIE
IV FAZA – BIORĘ NARKOTYKI ŻEBY CZUĆ SIĘ NORMALNIE Objawy są następujące: całkowite wyniszczenie organizmu (psychozy narkotyczne) chroniczny kaszel częste kłopoty z policją utrata pracy wybuchy wściekłości, agresja wobec najbliższych chroniczne depresje, wymuszające przyjmowanie narkotyku normalne samopoczucie tylko po wzięciu narkotyku paranoje narkotyczne zerowe poczucie własnej wartości myśli samobójcze

22 Z życia narkomana Narkoman 1
Zdolny ośmioletni chłopiec, nie sprawiający kłopotów, z dobrymi ocenami w szkole, uprawiający sport, miał 14-letniego brata, który popalał marihuanę. Któregoś dnia ten młodszy zgłosił się do starszego mówiąc: "Chcę zapalić jak ty". Usłyszał w odpowiedzi: "Poczekaj, aż będziesz tak dorosły jak ja. Wtedy nauczę cię palić". Mały nie chciał czekać. Pewnego dnia zakradł się do pokoju brata, znalazł marihuanę i z kolegą zszedł do piwnicy, bo tam zwykł palić starszy brat. Ośmiolatkom wystarczył jeden joint na dwóch, żeby się odurzyć. Za mocno. Mały powiedział koledze, że potrafiłby rozciągnąć swą szyję na dwa metry. "No to spróbuj!" - zachęcił go tamten. Nasz ośmiolatek przywiązał jeden koniec sznura do belki stropowej, a drugi obwiązał sobie wokół szyi, wszedł na trzeci stopień schodów i skoczył w dół. Jego szyja nie rozciągnęła się. „Zabiłem własnego brata" - powiedział ten starszy.

23 Z życia narkomana Narkoman 2
Trudno mi rozmawiać o nałogu, bo jeszcze w nim siedzę, ale nie lubię nazywać się narkomanem. (...) Od czasu do czasu brałem amfę jak musiałem udowodnić w szkole, że się uczę. Zawalałem lekcje. Na maturę w ogóle nie poszedłem. Trafiłem na detoks. Ośrodka nie wytrzymałem. Uciekłem, a na drugi dzień byłem po staremu ugotowany. Muszę tam wrócić, bo nadal od czasu do czasu biorę. Teraz jestem w zawieszeniu. Nie wiem co będzie dalej.

24 Z życia narkomana Narkoman 3
Mam 33 lata. Jestem narkomanem, od 10 lat nie biorę. Pierwszy raz wziąłem w wieku 16 lat. Namówili mnie koledzy w szkole. Może przez ciekawość, a nawet bardziej potrzebę akceptacji i bycia jak inni z paczki. Byłem zbuntowany. Moi kumple, moje narkotyki - to był cały mój świat. Miałem wiele kompleksów. Kiedy byłem przyćpany swawolnie gadałem, nie wstydziłem się swojego wyglądu, nie zależało mi na niczyjej opinii. (...)    W Monarze stykałem się z dziećmi z różnych rodzin. Znałem 16-latków, którzy w nagrodę za zdanie do następnej klasy dostawali mieszkanie, kieszonkowe i samochód. Mimo to wpadli w nałóg.    Jak słyszę, że ktoś pali marihuanę jak papierosy, to mówię mu, że nie znam takiego narkotyku, który byłby bezpieczny. "Trawa" jest największym świństwem jaki może być - palisz ją i nie widzisz żadnych zmian u siebie. Wydaje ci się jeszcze bardzo długo, że możesz normalnie funkcjonować. To pułapka.

25 Z życia narkomana Dealer
Wobec licznej konkurencji handlarz "wzmacnia" czy też "podprawia" swój towar czymkolwiek, co mu wpadnie w ręce. Popularnym dodatkiem jest trucizna na szczury. Sam widziałem, jak facet dosypywał coś w tym rodzaju do sproszkowanej kokainy, wyjaśniając mi: "To dla frajerów pukających do drzwi". I dodał z uśmiechem: "Udaję ich kumpla".

26 CZEGO CI DEALER NIE POWIE...
Kupując narkotyk na dyskotece, koncercie, w pubie, czy wiesz czym grozi ta „zabawa”? Dealer tylko zachwala towar, nie informuje cię o negatywnych skutkach zażycia przez ciebie narkotyku. Dla niego najważniejszy jest zysk oraz to, abyś do niego wrócił po następną dawkę. Miej świadomość! Narkotyk to substancja psychoaktywna niszcząca po cichu, lecz konsekwentnie twoją osobowość czyli CIEBIE. Biorąc narkotyk „dla sportu”, czy systematycznie, zawsze będzie on wpływał na zmiany w twojej psychice. Zawsze będą to zmiany na gorsze, nigdy na lepsze.

27 CZEGO CI DEALER NIE POWIE...
Wiedz, że jednorazowa zabawa z narkotykami może zakończyć się chorobą zwaną uzależnieniem. Narkotyki dają silniejsze bodźce niż dostarczane przez naturę, ale są to bodźce sztuczne, które doprowadzają do przymusu ich używania i nierealistycznego patrzenia na świat i swoje problemy. Wskutek zażywania narkotyków tracisz naturalną odporność na stresy, nie dajesz sobie możliwości nauczenia się radzenia sobie z problemami na trzeźwo. Będąc uzależnionym potrzebujesz „chemicznego wspornika”, aby „normalnie” funkcjonować. Czy chcesz tak żyć?

28 CZEGO CI DEALER NIE POWIE...
Wiedz, że narkotyki hamują rozwój osobowości, kontakt z własnymi uczuciami oraz możliwość kierowania własnym życiem. Złudne jest przekonanie, że narkotyki dadzą ci wolność... w pewnym momencie dostrzeżesz, że to narkotyk rządzi twoim życiem. On ci dyktuje, co masz robić, np. nie iść do szkoły, zawalić studia, rozstać się z bliską osobą, nienawidzić siebie, żyć na ulicy, rzucić prace, kraść, prostytuować się, żebrać - aby tylko mieć na następną dawkę. To narkotyk karze ci mieć poczucie bezradności i bezsensu życia, karze ci drwić z siebie i innych, mieć chęć zabicia siebie.

29 Bodek - historia narkomana

30 JEŚLI UWAŻASZ, ŻE JESTEŚ UZALEŻNIONY, WIEDZ, ŻE...
Leczenie uzależnienia to nie tylko kwestia odstawienie środków odurzających i usunięcia objawów głodowych. Przede wszystkim jest to trudna nauka przyjmowania świata, w którym żyjemy. Jest to długi proces powrotu do stanu zdrowia, zaleczenia choroby, która zawsze już będzie w tobie. Konieczna jest terapia w specjalnym ośrodku. Przyznasz, że kiedy jesteś chory, np. na anginę, nie próbujesz zwalczyć swojej choroby silną wolą, stosujesz odpowiednie leki. Uzależnienie to choroba. Nie zwalczasz jej zatem „silną wolą”, tu już po prostu jej nie masz. Tylko w ośrodku, pod okiem terapeutów i w gronie osób z tym samym problemem, co ty, możesz ponownie odszukać siebie, zacząć na trzeźwo radzić sobie ze swoimi emocjami oraz nauczyć się akceptować siebie. Jest to długa i trudna droga, którą jeśli przejdziesz uczciwie, masz szansę żyć na trzeźwo. Jeśli jeszcze łudzisz się, że sam sobie poradzisz z nałogiem, tracisz czas.

31

32 Prezentację przygotowała klasa IIA
Dziękujemy za uwagę Prezentację przygotowała klasa IIA Źródło:


Pobierz ppt "Narkotyki = zmarnowane życie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google