Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzina Szymków prezentacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzina Szymków prezentacja."— Zapis prezentacji:

1 Rodzina Szymków prezentacja

2 Pradziadkowie od strony dziadka...
Józef Szymków urodził się w 1891 roku w Zbarażu jako syn zarządcy młynu. W 1911 roku austriacka komisja poborowa wzywa go do odbycia służby wojskowej w jednostce kawalerii. Służba ma trwać do jesieni 1914 roku, jednak zanim się kończy wybucha I wojna światowa. Józef bierze udział w kampanii we Włoszech, jeszcze 1914 roku zostaje wzięty do niewoli.

3 Pradziadkowie... Cdn. Wychodzi z niej po trzech latach w 1917 roku. W szpitalu we Francji spędza pół roku kurując się ze skrajnego wyczeńczenia. Dołącza do armii gen. Hallera. Następnie bierze udział w oswobodzeniu Wilna i Kijowa. W czasie ofensywy wojsk Tuchaczewskiego, Józef otrzymuje jedną ranę w życiu. Po pokoju w Rydze służy w Korpusie Ochrony Pogranicza nad Zabrzem. W 1922 roku zostaje zwolniony ze służby wojskowej.

4 Pradziadkowie... Cdn. Żeni się z Franciszką Peterą. Jej ojciec nie żyje już od kilku lat, zmarł na gruźlicę po powrocie z Argentyny, gdzie wyjechał za chlebem; matka ponownie wyszła za mąż pozostawiając trzy córki pod opieką ich babci. Józef i Franciszka pracują w różnych folwarkach. Na świat zaczynają przychodzić ich dzieci. Franciszka doi krowy, a Józef zajmuje się końmi.

5 Pradziadkowie... Cdn. Jednocześnie konsekwentnie zbierają pieniądze na własną ziemie. Kiedy już mają odpowiednią sumę, wybucha wojna.

6 Pradziadkowie...cdn. Józef (wówczas już blisko pięćdziesiątki) zostaje zmobilizowany (ponownie KOP), jednak po klęsce wrześniowej ucieka z bronią z oddziału i wraca do domu. Resztę wojny spędza w Janowie, gdy tymczasem Franciszka chroni się z dziećmi na wsi. W 1945 cała rodzina zostaje przesiedlona na „Ziemie Odzyskane” do miejscowości Kąkolno na Dolnym Śląsku. Prowadzą gospodarstwo rolne. W roku 1985 umiera Józef, Franciszka trzy lata później.

7 Pradziadkowie od strony babci
Marianna i Jan pobierają się w miejscowości Ryki koło Puław w roku 1911zamieszkują „kątem” u rodziców Marianny. Pierwsze dziecko, córka Janina, przychodzi na świat w 1912 roku. W 1927 roku Jan kupuje ziemie na Polesiu, w dawnym majątku Elizy Orzeszkowej, w powiecie Drohiczyńskim.

8 Pradziadkowie... Cdn. Miejscowość nazywa się Kolonia Bielin. Jedzie tam z córką, by zapoczątkować budowę gospodarstwa. Resztę rodziny sprowadza rok później. W czasie wkroczenia Sowietów w 1939 roku Jan jest sołtysem. Po roku 1945 małżeństwo znajduje się na Dolnym Śląsku. Prowadzą tu z młodszymi dziećmi gospodarstwo rolne. W 1975 roku umiera Jan, rok później Marianna.

9 Dziadek... Edward Szymków, syn Józefa i Franciszki Szymków, rodzony został w 1932 roku w Kobyłowłokach na Ukrainie. Po II wojnie wraz z rodziną przyjeżdża do Kąkolna, pomaga rodzicom w prowadzeniu ośmiohektarowego gospodarstwa rolnego. W 1950 zostaje wezwany do Służby Polsce (pracuje w Państwowych Gospodarstwach Rolnych i Nowej Hucie).

10 Dziadek... Cdn. W 1951 roku zostaje karnie wcielony do wojska (jak twierdzą źródła: za życiorys brata). Pracuje w kopalni Zabrze Małoszowy. Jeszcze służąc w wojsku żeni się w 1953 roku z Ireną Kapusta ze wsi Laskowa. Zostaje zwolniony ze służby, nabywa wraz z rodziną gospodarstwo w Laskowie. Na świat zaczynają przychodzić kolejni synowie. W 1971rodzina przenosi się do Korzeńska, gdzie Edward (już rencista) mieszka wraz z żoną do dziś.

11 Babcia... Irena zd. Kapusta Szymków, córka Jana i Marianny, urodzona w 1930 roku w Kolonii Bielin w powiecie drohiczyńskim. Wraz ze swoimi rodzicami po II wojnie przesiedlona zostaje na Dolny Śląsk, do miejscowości Laskowa. Rozpoczyna pracę w firmie produkującej wyroby żelazne. Pracuje tam do roku 1954, do ślubu z Edwardem Szymków.

12 Irena i Edward Irena Kapusta wyszła za mąż za Edwarda Szymków w roku Zamieszkują początkowo w Laskowie, a potem w Korzeńsku. Mają sześciu synów. Pobyt na kresach wspominają bardzo miło i przyjemnie, chociaż bardzo ciężko pracowali. Tę pracę zawsze umilali sobie jakąś pogawędką. Moi dziadkowie chcieliby jeszcze pojechać na tamte ziemie, spotkać być może swoich znajomych, porozmawiać i zobaczyć jak dziś wyglądają tamte wsie. Mam nadzieje, że ich marzenia się spełnią.

13 Rodzina ze strony matki
Czesław Kukla urodzony w Ugodzie w 1923 roku. kończy szkołę podstawową, pomagając jednocześnie rodzicom w gospodarstwie. W 1951 roku żeni się z Martyną Maćkowiak ze Stwolna. Zamieszkują u rodziców Marianny w Stwolnie, tam na świat przychodzą ich trzej synowie. W 1957 roku, po ślubie ostatniej siostry Czesława, przeprowadzają się do jego rodziców do Ugody. W rodzi się najmłodsze dziecko ich małżeństwa- Zofia. W latach osiemdziesiątych gospodarstwo zostaje przekazane synowi Henrykowi, który do tej pory mieszka tam z rodziną. Czesław umiera w 1991 roku.

14 Pierwsze spotkanie.... Wnuk Józefa i Franciszki Szymków- Mieczysław, wraz z córką Czesława i Martyny Kukla- Zofią poznają się na zabawie tanecznej w Zieloniej Wsi. Po około pół roku znajomości biorą ślub, a po roku rodzi im się pierwsza córka Agnieszka. Agnieszka aktualnie studiuje na Uniwersytecie Wrocławskim na wydziale Prawa i Administracji.

15 Agnieszka...

16 Moja rodzina... Małżeństwo Mieczysława i Zofii ma czwórkę dzieci- Agnieszka, Beata, Ewa i Tomek. Beata mieszka i uczy się we Wrocławiu w V LO. Ewa Szymków uczęszcza do Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie, a Tomasz Szymków do drugiej klasy Szkoły Podstawowej.

17 Beata... Niestety posiadam tylko kawałek jej, ponieważ ona sama nie wyraziła chęci zrobienia sobie zdjęcia.

18 Ewa (ja)

19 Tomasz...

20 Oto nasza rodzina:


Pobierz ppt "Rodzina Szymków prezentacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google