Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOLORY I DESENIE KOCIEGO FUTRA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOLORY I DESENIE KOCIEGO FUTRA."— Zapis prezentacji:

1 KOLORY I DESENIE KOCIEGO FUTRA

2 SIERŚĆ imponujący aspekt kociej elegancji
Sierść zapewnia kotu: walory estetyczne; izolację termiczną; barierę chroniąca skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi; ważny element komunikacji z innymi osobnikami.

3 Ze względu na długość sierści, koty dzieli się na:
DŁUGOWŁOSE PÓŁ-DŁUGOWŁOSE BEZWŁOSE KRÓTKOWŁOSE

4 RODZAJE FUTRA U KOTA Zarówno koty rasowe jak i te pospolite mają przeróżne odmiany futra od najbardziej okazałego futra Persa do subtelnego, gładkiego, bliskiego ciału futra u kotów Syjamskich i Orientalnych Wśród rodzajów futra znajdują się: długie, miękkie włosy futra i jedwabiste futra długowłosych ras, oraz grube, gęste futra niektórych krótkowłosych ras. Niektóre rasy mają podwójne futra z wełnistym podfutrzem i dłuższym, gładszym włosem wierzchnim. Futro Cirnischa Rexa jest pozbawione osłaniających włosów wierzchnich, posiada naturalnie kręcone spodnie włosy podfutrza i wygląda jako nawoskowane . Feniks lub Kanadyjski Bezwłosy kot posiada ekstremalne owłosienie, pokryte są futrem tylko w niektórych partiach ciała jako drobniutki meszek.

5 RODZAJE FUTRA Krótkowłose Mine Coon Obfite, miękkie futro
Długie, jedwabiste futro cięższe i mniej uporządkowane od perskiego, ze względu na nieuporządkowane i gęstsze włosy podfutrza. Krótkowłose Obfite, miękkie futro jest efektem długiego futra osłaniającego.

6 RODZAJE FUTRA Sfinks Widocznie bezwłosy, posiada cienka powłokę dolnych włosów podfutrza na niektórych obszarach ciała. Orientalne, Syjamskie mają futro krótkie, delikatne i blisko ciała, dość odmienne od innych kotów. Cornisch Rex Silnie pokręcone futro jest efektem braku zewnętrznych paździerzowych włosów. Amerykański Długowłosy Ma skrępowane paździerzowe włosy i faliste włosy zewnętrzne

7 ANATOMIA KOCIEGO WŁOSA
Włos to nitkowaty wytwór naskórka, który powstaje w cebulkach włosowych. Sierść składa się z kilku typów włosów: pierwotne są stosunkowo grube i długie: okrywowe i przewodnie (szczeciniaste) wtórne są delikatne i krótsze tworzą podszerstek. Oprócz normalnych włosów koty mają też włosy: czuciowe - zatokowe tylotrichowe - wibrysy włosy nad oczami. Na jeden włos pierwotny przypada około włosów wtórnych.

8 BUDOWA KOCIEGO FUTRA Charakterystyczne cechy sierści kota:
liczba mieszków włosowych w grupie 10-20 gęstość od 800 do 1600 włosów na 1 cm2 wzrost włosów od 0,25-0,3 mm na 1 dzień

9 KOLOR KOCIEGO FUTRA Barwa włosa jest wynikiem nagromadzenia w korzeniu włosa pigmentu czyli barwnika nazywanego melaniną. Pigment ten wytwarzany jest przez melanocyty, które rozwijają się podczas życia płodowego, występują w naskórku oraz u podstawy włosa. MELANOCYTY wytwarzają dwa rodzaje pigmentu:  Eumelaninę – pigment o zabarwieniu od czarnego do brązowego. Feomelaninę – pigment o zabarwieniu od żółtego do brązowego. Produkcja tych barwników wymaga obecności aminokwasów: tyrozyny i fenyloalaniny. Niedobór tych aminokwasów u zwierząt o ciemnej lub czarnej sierści powoduje rudzenie, tzw. syndrom czerwonego włosa. U kotów syjamskich, charakterystyczne umaszczenie, tzw. colourpoint, jest związane ze specyficznym działaniem tyrozynazy (enzymu tworzącego pigment) Aktywność tego enzymu jest wyższa w niskich temperaturach. W peryferyjnych częściach ciała, takich jak nos, uszy, ogon i kończyny, które mają nieco niższą temperaturę, niż reszta ciała, tyrozynaza działa sprawniej i produkowane jest więcej pigmentu. Cieplejsze części ciała, takie jak grzbiet i brzuch są o wiele jaśniejsze, niemal białe.

10 SKĄD SIĘ BIORĄ DESENIE FUTRA U KOTA ?
1.Włosy koniuszkowe: ma kot taki jak Brytyjski ciemne zabarwienie włosa występuje tylko na koniuszkach włosów, co daje połyskliwy efekt. 2.Zabarwienie końca rozciągające się w dół włosa daje silniejszy kolor cieniowanych odmian. 3.Różnorodna długość zabarwienia na tych częściach futra daje możliwość powstawania pręg czy wzorów. 4.Zabarwienie rozciągające się prawie do korzenia włosa daje efekt przydymionego futra u wielu ras. 5. U ras złotych i jej odmianach, podstawa futra jest biała, u srebrnych ras jest zastąpiona przez blado- żółty kolor

11 KOLORY KOCIEGO FUTRA JEDNOLITE
Dotyczą kotów rasowych, ich futro jest w jednolitym kolorze, musi mieć, jednolitą barwę, bez wzoru cieniowa, gradientu lub innego zróżnicowania koloru. PRĘGOWANE ZNAKI Istnieją cztery rodzaje pręgowanych wzorów: nakrapiany, makrela, znaki, klasyczny. PRĘGOWANE KOLORY Występują w szerokim wachlarzu kolorów. Niektóre z barw to: brązowy, niebieski, czekoladowy, brązowe pręgi, niebieskie pręgi, czerwony. KOLOROWE KOŃCÓWKI

12 FUTRO W JEDNOLITM KOLORZE
CZARNE NIEBIESKIE CZEKOLADOWE LILIOWE

13 FUTRO W JEDNOLITM KOLORZE
CZERWONY KREMOWY CYNAMONOWY BIAŁY

14 PRĘGOWANE ZNAKI FUTRA NAKRAPIANE KOŃCE DESEŃ ZNAKI DESEŃ KLASYCZNY

15 PRĘGOWANE KOLORY FUTRA
BRĄZOWY NIEBIESKI CZEKOLADOWY BRĄZOWE ZNAKI

16 PRĘGOWANE KOLORY FUTRA
NIEBIESKIE PRĘGI CZERWONY

17 RODZAJE KOCICH SYLWETEK
Istnieją trzy zasadnicze typy budowy sylwetek u kotów: krępa – krótkie, masywne łapy, szerokie barki i zady, spłaszczony pyszczek i okrągła spłaszczona głowa; muskularna – łapy średniej długości, średnio szerokie barki i zady, wydłużony pyszczek i lekko okrągła głowa; smukła – długie, smukłe łapy, wąskie barki i zady, wąska głowa o klinowatym kształcie.

18 KOTY O KRĘPEJ BUDOWIE CIAŁA

19 KOTY O MUSKULARNEJ BUDOWIE CIAŁA

20 KOTY O SMUKŁEJ BUDOWIE CIAŁA

21 UMASZCZENIA KOTÓW Burasy Bure z białym Colourpointy Koty czarne
Koty niebieskie Koty śnieżnobiałe Krówki Pingwinki Rudasy Szylkretki Trikolorki Whiskaski

22 BURASY To najbardziej popularne koty zarówno wolno-żyjące,
jak i domowe. Mają piękną oprawę oczu – kreski, ciemne obwódki, brwi jak namalowane. Do tego cała gama prążków lub ciapek, układających się w subtelne wzory na całym futerku. Jeśli przyjrzymy się pojedynczemu włoskowi burasa zobaczymy na jednym włosie kilka kolorów.

23 BURASY

24 BURE Z BIAŁYM Są to koty dla prawdziwych koneserów.
Na jednym kocie dostajemy wszystko co najpiękniejsze u burasów, w pakiecie z najmilszym w dotyku, mięciutkim, białym futerkiem.

25 BURE Z BIAŁYM

26 COULORPOINT Odmiana głównie kotów rasowych np.
brytyjskich, perskich, syberyjskich. Wywodzi się od kotów tajskich, występujących naturalnie w tym kolorze. Coulortpointy są białe lub kremowe z ciemniejszymi oznaczeniami na łapkach, pyszczku, uszach i ogonie. Hodowcy wyróżniają pointy: czekoladowe, szylkretowe, liliowe, niebieskie. Plamki wybarwiają się u kociąt dopiero w wieku ok. 6 miesięcy. Maluchy są dużo jaśniejsze od dorosłych kotów.

27 COLOURPOINT

28 CZARNE KOTY Są to koty najbardziej tajemnicze, pełne wdzięku i uroku, ale i temperamentu. Ich żółte lub zielone oczy w czarnej oprawie stały się powodem wielu przesądów. Jednak są to koty wyjątkowe i cechują się dużym indywidualizmem.

29 CZARNE KOTY

30 NIEBIESKIE KOTY Rzadka odmiana barwna, kojarzona głównie z kotami rasowymi: rosyjskimi i brytyjskimi, zdarza się też u dachowców. Koty niebieskie nie są dosłownie niebieskie. Ich barwa rozciąga się od odcieni szarości do błękitów. Koty te to chodząca gracja i elegancja.

31 NIEBIESKIE KOTY

32 ŚNIEŻNOBIAŁE KOTY Ich sierść jest nie tylko śliczna, ale również przemiła w dotyku. Tym razem przewrotna kocia genetyka bywa dla tych kocich jasnych piękności niełaskawa. Białe koty bywają głuche, zwłaszcza te z niebieskimi oczami. Przypadłość ta nie dotyczy kotów z zielonymi i pomarańczowymi oczami

33 ŚNIEŻNOBIAŁE KOTY

34 KRÓWKI Krówki powstają wtedy, kiedy Matka Natura jest w dobrym humorze. Czarno-białe koty potrafią mieć przezabawny układ łat. Łaty na pyszczku, na brzuszku, na ogonie - każda łata dozwolona.

35 KRÓWKI

36 PINGWINKI Czyli krówki w wydaniu eleganckim.
Białe „skarpetki” a do tego - czarny „frak” z białym „żabocikiem”. A jeśli mamy szczęście , to jeszcze długie, białe wąsy.

37 PINGWINKI

38 RUDASY Rude koty nie rodzą się zbyt często, nie mówiąc już o rudych kotkach. Co ciekawe, koty (samce), które w swoim ubarwieniu mają kolory rudy i czarny są bezpłodne. Kotki mogą urodzić się rude, gdy będą "owocem związku" rudego kota i trójkolorowej kotki, a na pewno będę rude, gdy rudzi będą rodzice

39 RUDASY

40 SZYLKRETKI Kot szylkretowy to kot - a raczej kotka, który ma w
ubarwieniu kolory - czarny, rudy i brąz z białym. Taki trochę jakby "popaprany" - często te kotki mają takie śmieszne pyszczki, w połowie czarne w połowie buraskowate. Istnieje kilka wersji szylkretu: czarny, niebieski, cynamonowy, czekoladowy, liliowy, płowy

41 SZYLKRETKI

42 TRIKOLOR Trikolor – trójkolorowe umaszczenie kotów.
Maść trikolor występuje głównie u osobników żeńskich jest określany jako szylkretowy z białym. Osobnik męski trikolor trafia się 1:3500 kotów, zwykle prezentuje się jako mieszanina białego z wyraźnie zarysowanymi, okrągłymi i nasyconymi, czy bardziej "rozlanymi", "wyblakłymi" - plamami koloru rudego, żółtego, białego

43 TRIKOLOR

44 WHISKASKI Ich futro to zachwycające połączenie srebrnego, białego i szarego futerka, ozdobionego mniej lub bardziej wyraźnymi prążkami. Dyskretny urok czarnych prążków na srebrnym tle, białych stópek i brzuszków i przepięknych, najczęściej zielonych lub żółtych oczu, sprawiają wrażenie niezwykle delikatnych i subtelnych kotów.

45 WHISKASKI

46 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Dbajcie o swoje domowe zwierzęta i nie tylko.
zajrzyj na naszą stronę: projekt graficzny: Anna Gabrysiak


Pobierz ppt "KOLORY I DESENIE KOCIEGO FUTRA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google