Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paradoksy i sofizmaty. Paradoks – twierdzenie prowadzące do zaskakujących lub sprzecznych wniosków. Sofizmat – rozumowanie świadomie błędne, mające na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paradoksy i sofizmaty. Paradoks – twierdzenie prowadzące do zaskakujących lub sprzecznych wniosków. Sofizmat – rozumowanie świadomie błędne, mające na."— Zapis prezentacji:

1 Paradoksy i sofizmaty

2 Paradoks – twierdzenie prowadzące do zaskakujących lub sprzecznych wniosków. Sofizmat – rozumowanie świadomie błędne, mające na celu oszukanie słuchacza.

3 Q.E.D. Długi w dobrym stanie tanio sprzedam

4 Q.E.D. Nic nie ma!!!

5 Q.E.D.

6 Zatem najlepiej, dla dobra swojego i pasażerów, wnieść na pokład własną bombę, bowiem swojej nie odpalimy, a prawdopodobieństwo, że na pokładzie jest jeszcze jedna jest astronomicznie małe. Wypożyczalnia bomb pokładowych

7 60 cm 2 58 cm 2 59 cm 2 (nowojorski psychiatra L. Vosburgh Lyons)

8 Epimenides (VI w. p.n.e.): Eubulides (IV w. p.n.e.): To, co teraz mówię, jest kłamstwem. Czyli: Z: zdanie Z jest fałszywe Jako Kreteńczykowi, uczciwość nakazuje mi Państwa ostrzec, że wszyscy Kreteńczycy to kłamcy.

9 Cyrulik sewilski goli w Sewilli wszystkich tych i tylko tych, którzy nie golą się sami. Czy cyrulik goli się sam? Z = { X: X X }. Czy Z Z ? Jeśli Z Z, to Z spełnia warunek należenia do Z, więc Z Z. Jeśli Z Z, to Z nie spełnia warunku należenia do Z, więc Z Z. Zatem Z Z

10 A może istnieje trzecia możliwość logiczna? Może, na przykład, cyrulik jest kobietą... Niestety na golenie będzie musiał Pan jeszcze trochę poczekać... Właśnie ktoś udowodnił, że w rzeczywistości cyrulik nigdy nie istniał.

11 Z:zdanie Z jest fałszywe lub zdanie Z nie ma wartości logicznej Jeśli Z prawdziwe, to Z fałszywe lub nie ma wartości logicznej. Zatem antynomia: Z prawdziwe Z nie jest prawdziwe Jeśli Z fałszywe, to Z prawdziwe i ma wartość logiczną. Zatem antynomia: Z fałszywe Z prawdziwe Jeśli Z nie ma wartości logicznej, to Z nie jest fałszywe.

12 Aksjomat wyboru: Dla każdej rodziny niepustych zbiorów rozłącznych, można skonstruować zbiór (tzw. selektor) zawierający dokładnie po jednym elemencie z każdego zbioru tej rodziny. Paradoks Banacha-Tarskiego: Istnieje rozkład kuli w trójwymiarowej przestrzeni euklidesowej na skończoną liczbę rozłącznych części, z których można złożyć, korzystając jedynie z obrotów i translacji, dwie kule o takich samych promieniach jak promień kuli wyjściowej. Delfijczycy: W jaki sposób możemy uwolnić się od zarazy? Wyrocznia delficka: Powiększcie dwukrotnie ołtarz Apolla, zachowując jego kształt sześcianu. Banach i Tarski: A czy możemy użyć aksjomatu wyboru?

13


Pobierz ppt "Paradoksy i sofizmaty. Paradoks – twierdzenie prowadzące do zaskakujących lub sprzecznych wniosków. Sofizmat – rozumowanie świadomie błędne, mające na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google