Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obserwatorium astronomiczne UMK w Piwnicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obserwatorium astronomiczne UMK w Piwnicach"— Zapis prezentacji:

1 Obserwatorium astronomiczne UMK w Piwnicach

2 Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – ośrodek astronomiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kształcący studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służący obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie.

3 Historia Obserwatorium założone zostało staraniem prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej, pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu, a poprzednio Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Wystąpili oni z apelem o pomoc w wyposażeniu tworzonej placówki. W uzyskali od Harvard College Observatory astrograf Drapera pochodzący z 1891 roku. Podjęto decyzję o zlokalizowaniu obserwatorium astronomicznego w miejscowości Piwnice, ok. 13 km na północ od Torunia. Pomiedzy Piwnicami, a Toruniem znajduje się pas lasów, w tym rezerwat przyrody Las Piwnicki o obszarze ponad 37 ha, ograniczający wpływ miasta na obserwacje.

4 Wyposażenie Obserwatorium Astronomiczne UMK mieści się w zabytkowym dworze z końca XIX wieku. Do jego wyposażenia należą m.in. teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm. Obserwatorium posiada także dwa nowoczesne radioteleskopy: Mniejszy z nich, o średnicy 15 m został oddany do użytku w 1979, większy o średnicy 32 m w 1994 (jest to największy radioteleskop w Europie Środkowej). Oba radioteleskopy są częścią światowego systemu VLBI i pracują w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu. Centrum położone jest w malowniczym parku. Zorganizowane grupy wycieczkowe mają możliwość zwiedzania Centrum.

5 32 metrowy radioteleskop
Astrograf Drapera Pawilon z teleskopem Schmidta-Cassegraina

6 Planeta Obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe*, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie okrągły kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym. *Reakcja termojądrowa, synteza jądrowa lub fuzja jądrowa zjawisko polegające na złączeniu się dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe, często z uwolnieniem dużej ilości energii.

7 Układ Słoneczny

8 Stożek wulkaniczny Stożek wulkaniczny – wulkan, wzniesienie o stożkowatym kształcie, utworzone z lawy lub materiałów piroklastycznych, wydobywających się z wylotu komina wulkanicznego w czasie erupcji centralnej. W wyniku kolejnych erupcji kształt i wielkość stożka mogą ulegać zmianom, w wierzchołkowej partii może utworzyć się krater lub kaldera.

9 Bryły w astronomii i geologii
Bryły możemy spotkać w astronomii, planety są w kształcie kul, a w geologii stożki wulkaniczne przypominają ścięty stożek.

10 Bibliografia

11 KONIEC


Pobierz ppt "Obserwatorium astronomiczne UMK w Piwnicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google