Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OD POEZJI WIZUALNEJ DO HIPERTEKSTU LITERACKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OD POEZJI WIZUALNEJ DO HIPERTEKSTU LITERACKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 OD POEZJI WIZUALNEJ DO HIPERTEKSTU LITERACKIEGO
ROLA SŁOWA I OBRAZU W SPOŁECZEŃSTWIE CYFROWYM

2 KIEDY TEKST LITERACKI STAJE SIĘ OBRAZEM?

3 STAROŻYTNOŚĆ: RAKI (VERSUS RETROGRADI), IMAGO POEM, AKROSTYCHY, LIPOGRAMY.

4 IMAGO POEM Hraban Maur wykorzystuje obrys prostokąta, w który wpisuje główny tekst. W jego obrębie pojawiają się inteksty już nie w formie akro- czy telestychów, ale są to pełne figury, jak np. głowa cesarza. Nowatorska forma łączy przy tym utwór słowny z miniaturami malarskimi.

5 To kolejny Element Komunikowania Sensu Tekstu
PRZYKŁADY: AKROSTYCH TAUTOGRAM To kolejny Element Komunikowania Sensu Tekstu KRÓL KAROL KUPIŁ KRÓLOWEJ KAROLINIE KORALE KOLORU KORALOWEGO.

6 PRZYKŁADY: Wiersz w kształcie pasterskiej fletni (siringi) Teokryta z Syrakuz (300 p.n.e). Ma on 20 coraz krótszych wersów, rozpoczynających się w kilku przypadkach od litery o (omega), co symbolizować miało otwór lub zakończenie piszczałki. Drugim z poetów prezentowanych przez Malagera w Antologii greckiej był Dosiadas z Krety (ok.100 p.n.e). Jego wiersz przyjął formę ołtarza z wpisanym weń akrostychem.

7 KWADRAT MAGICZNY Najbardziej znanym przykładem kwadratu magicznego jest kwadrat sator, który wspominany był już przez Pliniusza Starszego. Zawiera wpisane słowa: Sator arepo tenet opera rotas.

8 WIERSZ PRZESTRZENNY:

9 WIERSZ LABIRYNTOWY:

10 WIERSZ SERPENTYNOWY (XVII W.)

11 WIERSZ W KATEDRZE:

12 WIEK XX: FUTURYZM, DADAIZM, IMAGIZM, IMAŻYNIZM, LETRYZM.

13 KALIGRAMY: Kaligram – rodzaj wiersza, którego wersy ułożone są w ten sposób, że tworzą sylwetkę przedmiotu albo osoby, mających związek z tematem utworu. Nazwa pochodzi od tomu wierszy Apollinaire’a Calligrames (1918).

14 POEZJA KONKRETNA (WIZUALNA) Eugene Gomringer
nähernnähernnähernnähernnähernnähernnähernnähernnä hernnähern nähernnähernnähernnähernnähernnähernnähernnähern nähernnähernnähernnähernnähernnähern nähernnähernnähernnähernn nähernnähern nähern

15 IAN HAMILTON FINLAY www.littlessparta.uk

16 Polska poezja wizualna:
S. DRÓŻDŻ, MIĘDZY S. DRÓŻDŻ, ZEGARY

17 Polska poezja wizualna:
S. DRÓŻDŻ, KLEPSYDRA S. DRÓŻDŻ, ZAPOMINANIE

18 Polska poezja wizualna:
S. DRÓŻDŻ, CZARNE-BIAŁE S. DRÓŻDŻ, ŻYCIE - ŚMIERĆ

19 HIPERTEKST Hipertekst to nielinearna i niesekwencyjna organizacja danych - tekst rozbity na fragmenty, które na wiele sposobów połączone są ze sobą odsyłaczami. To tekst, który rozgałęzia się lub działa na żądanie czytelnika. Termin ten stworzony został w roku przez Teda Nelsona na oznaczenie rodzaju hipermediów o charakterze tekstowym.

20 HIPERTEKST Pojedynczy fragment tekstu w hipertekście nazywany jest polem pisma (writing space), leksją, lub tekstonem. Fragmenty tekstu połączone są ze sobą odnośnikami. Leksja zawierać może nie tylko tekst, ale obraz, dźwięk i video, skromny i czysto literacki hipertekst wkracza wówczas w domenę hipermediów.

21 PROJEKT XANADU Na monitorze przyszłości będziesz miał dostęp do wszystkich opublikowanych na świecie prac, wszystkich książek, wszystkich czasopism, wszystkich fotografii, nagrań i filmów (oraz nowych publikacji przystosowanych do potrzeb interaktywnego ekranu). (...) Będziesz mógł tworzyć odsyłacze: komentarze osobiste notatki lub jakiekolwiek inne połączenia pomiędzy miejscami w dokumencie i udostępnić je innym (a także sobie), by podążyć za nimi później. Będziesz mógł nawet opublikować te odsyłacze.

22 LIBERATURA Liberatura, od łacińskiego liber - książka, oznacza taki rodzaj literatury, dla której tworzywem jest nie tylko słowo, ale również jego fizyczny nośnik - pismo, ilustracja, fotografia, cała książka. Przykładem może być wydanie "Cent milieaux miliard du poems" Raymonda Quenau, gdzie "pojedynczy sonet wydrukowny był na każdej prawej kartce książki, a jego wersy pocięte na papierowe paski" tak że można było je dowolnie kombinować.

23 LIBERATURA Z pojęciem liberatury łaczy się współcześnie pojęcie hipertekstualności. Wtedy literatura (czy liberatura) jako swojego nośnika używa ekranu komputera, natomiast jej eksperymentem formalnym jest użycie hipertekstu - linku jako zasady konstrukcyjnej. Ma to przede wszystkim na celu zaburzenie linearności utworu literackiego.

24 KULTUROTWÓRCZA ROLA INTERNETU:
TWÓRCZOŚĆ LITERACKA W INTERNECIE, INTERNET JAKO BIBLIOTEKA, BLOG JAKO OKAZJA DO WYMIANY MYŚLI.

25 GRY I ZABAWY DYDAKTYCZNE:
Zadanie 1.Musisz odnaleźć ukryte na tej krętej ścieżce słowo, przeskakując zawsze tę samą ilość liter (początek hasła też jest do odgadnięcia!). O K\ /A E U\ /Z W A\ /N L T\ /E U Z\ \K W I/ \C W A/ \E C Z/ \I G R/ \CM J/ Złota Żabka 2000/2001, etap 1 (autor Wioletta Michałek). Więcej zadań oraz informacje o konkursie znaleźć można na dostęp 18 lutego r.

26 GRY I ZABAWY DYDAKTYCZNE:
Zadanie 2 . Nie jesteśmy sami w kosmosie! Obserwatorium astronomiczne odebrało właśnie tajemnicze sygnały złożone z samych liczb. Spróbuj odszyfrować ukrytą wiadomość, posługując się tabelą opracowaną przez starożytnego uczonego Polibiusza. PODPOWIEDŹ: słowo „kosmos” to 1 2 3 4 5 A B C D E F G H I/J K L Ł M N O P R S T U W Y Z Ż Ź 34 24 15 51 42 53 13 45 21 35

27 Zadanie 4: Słowa w labiryncie
Zadanie 4: Słowa w labiryncie. Odczytaj i zapisz zdanie ukryte w labiryncie; trasę rozpocznij od jednego z rogów. Uwaga – w każdej z kratek musisz być raz. E P A T R I L W D N U J O

28 B U R T Y S P O K L E D A N I Z W F Ę Ł H G M C J Ó Znajdź i zakreśl 4 ścieżki, wiodące od wierzchołków prostokąta- labiryntu do jego środka. Uwaga! Ostatnie litery odgadniętych wyrazów są równocześnie pierwszymi literami wyrazów następnych. B – A Bok statku – zawodowy krok w górę – i niedźwiedź, i nietoperz – na prezencie lub warkoczu C – A Dla mnicha lub więźnia – czarna nawierzchnia – ślad zwierzyny – i Deląg, i Kukiz – rybie stado D – A Był nim ojciec Jasia i Małgosi – samica lwa – w talii lub rękawie – chadza bez obuwia – szkoda go (atłasu też) – nie zdobi człowieka E – A Utwór żałobny – koniec modlitwy – rogalik na niebie – przychodzi w marcu – ateńskie wzgórze – nocna przy łóżku A

29 CO MÓWI MIASTO? (RYNEK JAKO KOMUNIKAT WIZUALNY).
PROJEKT EDUKACYJNY CO MÓWI MIASTO? (RYNEK JAKO KOMUNIKAT WIZUALNY). INTERWENCJA PLASTYCZNA W MIEJSKIEJ PRZESTRZENI.

30

31

32

33

34

35 CZYTANIE ULICY – OD SZTUKI PUBLICZNEJ PO REKLAMĘ
PRZEDMIOT: WIEDZA O SZTUCE CEL GŁÓWNY: ZAPOZNANIE UCZNIA Z PRZYKŁADAMI POLSKIEJ I ŚWIATOWEJ SZTUKI PUBLICZNEJ, JEJ JĘZYKIEM WIZUALNYM, PROBLEMATYKĄ KONCEPTUALNĄ I METODAMI ANALIZY, WYKONANIE SAMODZIELNEGO PROJEKTU – ZAPLANOWANIA INTERWENCJI WIZUALNEJ, KTÓRA BĘDZIE SIĘ WPISYWAŁA W KONTEKST ULICY, DOSTARCZENIE NARZĘDZI INTERPRETACYJNYCH POTRZEBNYCH DO PERCEPCJI KULTURY WSPÓŁCZESNEJ.

36 PRZEBIEG PROJEKTU: PRZEDMIOT CODZIENNEGO UŻYTKU JAKO WIELOWARSTWOWY KOMUNIKAT WIZUALNY SZTUKA POZA GALERIĄ KULTURA – KONSTRUKCJA ARTYSTA W DIALOGU Z ULICĄ/ARCHITEKTURĄ/TRADYCJĄ/MONUMENTEM TRANSFORMACJA IDEI NA JĘZYK WIZUALNY CZYTANIE ULICY ŚWIĘTY MARCIN JAKO KOMUNIKATU KULTUROWEGO KONTRAKT PROJEKTU TWÓRCZEGO – SZTUKA NA ULICY.

37 PRZYKŁADOWE TEMATY: PROJEKTUJEMY REKLAMĘ SPOŁECZNĄ
CODZIENNE ŻYCIE NASZEJ DZIELNICY GRY PLANSZOWE DOTYCZĄCE SZKOLNYCH LEKTUR MOJE HOBBY MOJE BIURKO POMNIKI W MOIM REGIONIE MOJA PRYWATNA ANTOLOGIA POEZJI DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO INTERWENCJA PLASTYCZNA W PRZESTRZEŃ MIASTA SECESJA W POZNANIU

38 ZAKOŃCZENIE: Elastyczność i otwarcie na nowe formy przekazu, poszukiwanie znaczeń w przestrzeni społecznej: na ulicach, w Internecie, w galeriach otworzy uczniów na nowe modele istnienia kultury. Kultury, w której słowo i obraz współbrzmią i dopełniają się.

39 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "OD POEZJI WIZUALNEJ DO HIPERTEKSTU LITERACKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google