Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Plotyn ok. 204-269. Główne dzieło Enneady (Dziewiątnice = 6 zbiorów rozpraw po 9 w każdym). Byt jest zmienny, staje się. Dynamiczna teoria bytu ( Spinoza,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Plotyn ok. 204-269. Główne dzieło Enneady (Dziewiątnice = 6 zbiorów rozpraw po 9 w każdym). Byt jest zmienny, staje się. Dynamiczna teoria bytu ( Spinoza,"— Zapis prezentacji:

1 Plotyn ok. 204-269

2 Główne dzieło Enneady (Dziewiątnice = 6 zbiorów rozpraw po 9 w każdym). Byt jest zmienny, staje się. Dynamiczna teoria bytu ( Spinoza, Hegel). Byt jest jeden. Rozwija się z konieczności. Ma naturę światła, które się rozchodzi. Byt wyłania z siebie inne postaci – emanacje, które oddalając się od najdoskonalszego praźródła, stają się coraz mniej doskonałe i zależne od poprzednich.

3 Absolut – Jednia (Bóg) - ekstaza Rozum (świat ducha, idei) - rozum Dusza świata (w niej dusze jednostkowe) Materia – zmysły materia nieokreślona materia ukształtowana (odzwierciedlenie bytu idealnego)

4 Rola człowieka (jego duszy): uduchowienie materii upadek duszy powrót do Absolutu-Jedni przez poznanie (ekstazę i zachwyt; aspekt poznawczo-moralny).

5 Etyka – osiąganie cnót i upodabnianie się do Boga. Estetyka – odrzucenie koncepcji mimesis, artysta przez twórczość zbliża się do stwarzającego Boga i w swych dziełach urzeczywistnia idee.


Pobierz ppt "Plotyn ok. 204-269. Główne dzieło Enneady (Dziewiątnice = 6 zbiorów rozpraw po 9 w każdym). Byt jest zmienny, staje się. Dynamiczna teoria bytu ( Spinoza,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google