Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hej, małolaty palenie to same straty

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hej, małolaty palenie to same straty"— Zapis prezentacji:

1 Hej, małolaty palenie to same straty

2 Każdy papieros skraca życie o 7 min.
Co czwarta paląca osoba nie dożywa wieku emerytalnego . Po 15 latach od rzucenia palenia ryzyko zgonu u byłych palaczy jest porównywalne z ryzykiem zgonu u osób, które nigdy nie paliły.

3 Co grozi kobietą w ciąży
Kobiety palące obciążone są zwiększonym ryzykiem wystąpienia problemów z zajściem w ciążę. Noworodki urodzone przez kobiety palące podczas ciąży mają niższą średnią wagę po urodzeniu niż noworodki urodzone przez kobiety niepalące. Ryzyko syndromu nagłej śmierci noworodków jest zwiększone wśród noworodków urodzonych przez kobiety palące podczas ciąży. Kobiety, które rzuciły palenie przed lub podczas trwania ciąży, zmniejszają ryzyko wystąpienia takich niekorzystnych zjawisk. Kobiety palące w ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia u swoich dzieci niedorozwoju płuc, astmy lub infekcji układu oddechowego.

4 Nie pal- „koniec kropka”
Irlandia, Norwegia, Szwecja, Malta, Szkocja i Włochy z wielkim sukcesem wprowadziły zakaz palenia w miejscach publicznych. Niebawem dołączą do tego grona Wielka Brytania i Belgia.

5 Taka moda ?! Moda na niepalenie powoli zaczyna docierać do Polski. Świadomość społeczna związana z paleniem tytoniu wzrasta, o czym świadczą ostatnie sondaże. Coraz częściej buntujemy się przeciwko palaczom, dla których każdy papieros jest codziennym rytuałem, któremu lubią się oddawać w każdym niemal miejscu, często nieświadomie uzależniając innych. Wciąż jednak jesteśmy na samym początku walki z tytoniowym dymem. W Polsce bowiem papierosy pali około 9 mln osób.

6 Dlaczego palimy papierosy ? I dlaczego rzucenie palenia jest tak trudne?
Jeśli ktoś myśli, że po pierwszego papierosa sięgnął tylko z własnej i nieprzymuszonej woli, to się poważnie myli. Również decyzja o kontynuacji palenia, podejmowana na nowo wraz z podniesieniem do ust każdego kolejnego papierosa, bynajmniej nie jest wolnym wyborem. Doskonale to rozumieją wieloletni nałogowi palacze, wielokrotnie i bezskutecznie podejmuje próby rzucenie palenia.

7 Trochę statystyki Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce przedwcześnie około tysięcy ludzi. Około Polaków pali regularnie sztuk papierosów dziennie. Prawie spośród tych osób pali dłużej niż 20 lat. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około dzieci. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym w Polsce, ale też w USA.

8

9 Jakie korzyści przynosi rzucanie palenia papierosów?
Po 20 minutach: tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy Po 8 godzinach: krwi i tętno spada do normalnego poziomu, mogą wystąpić objawy abstynenckie (krążenia, poprawie ulega funkcja układu oddechowego nawet o 30%, podwyższa się poziom tolerancji wysiłku. Po 6 miesiącach: poprawia się funkcja układu odpornościowego, organizm łatwiej zwalcza infekcje, ustępuje apetyt na słodkie potrawy, regenerują się rzęski w drogach oddechowych, cera ulega odświeżeniu. Po 1 roku: obniża się ryzyko zawału mięśnia sercowego, znacznie zmniejsza się niebezpieczeństwo powrotu do nałogu. Po 5 latach: ryzyko zachorowania na raka płuc, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się o połowę, regeneracji ulegają zniszczone komórki, poprawia się funkcja samoregulacji płuc. Po 10 latach: ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jest takie samo, jak osób niepalących.

10 Dorośli, niepalący, żyjący i przebywający w otoczeniu palaczy w środowisku domowym, w miejscu pracy i w miejscach publicznych; Dzieci i młodzież, zdani na permanentny kontakt z palącymi rodzicami, nauczycielami i wychowawcami, swoimi rówieśnikami, którzy nierzadko już palą; Dzieci nie narodzone - w całym okresie życia płodowego w organizmie kobiety ciężarnej palącej czynnie i biernie.

11 Strategia odmowy palenia dla nastolatków.
Nie jestem taki głupi, jutro mam trening. Mam alergię płucną. Już próbowałem, jak się zaciągnę, zaraz mam atak astmy. Będę miała brzydki zapach z ust, nikotynową cerę. Popatrzę, jak ty się trujesz. Moi starzy już parę lat próbują rzucić palenie; nie ma głupich. Ja żyję ekologicznie. Nie, dziękuję.

12 Dlaczego papieros szkodzi…
...płucom? Dym tytoniowy zawiera zawiesinę 50 związków chemicznych wywołujących raka. Trucizny z dymu tytoniowego przyczepiają się trwale do naszych genów. Sytuacja byłaby beznadziejna, gdyby nasze geny nie miały zespołu naprawczego. Dopóki człowiek jest młody, naprawa przebiega sprawnie. Ale z latami nasze zespoły naprawcze są coraz bardziej zmęczone. Kiedyś nastąpi takie zepsucie genów, że wywiąże się trwałe uszkodzenie, prowadzące do raka. Komórki płucne są "najbliżej" trucizn i biorą bezpośredni udział w ich wchłanianiu - nic dziwnego, że to właśnie rak płuc jest najczęstszy u palaczy.

13 Cd. Dlaczego papieros szkodzi…
...pęcherzowi? Ryzyko raka pęcherza wzrasta z liczbą wypalanych dziennie papierosów. Palenie jest przyczyną większości przypadków raka pęcherza. Uważa się, że w tych przypadkach obecne w dymie tytoniowym aminy aromatyczne i heterocykliczne stanowią czynnik rakotwórczy. Dowodem na pochodzenie czynnika rakotwórczego jest obecność w nabłonku pęcherza tzw. adduktów DNA z karcynogenami dymu tytoniowego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, z powodu dymu tytoniowego "psuje" się DNA komórek nabłonka pęcherza, co może wywołać raka. Ale trzeba też dodać, że niektóre substancje zawarte w moczu wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

14 Materiały wykorzystane w prezentacji ze stron internetowych:
/www.rzuceniepalenia.pl/


Pobierz ppt "Hej, małolaty palenie to same straty"

Podobne prezentacje


Reklamy Google