Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lotnictwo 1.Historia lotnictwa 2.Początki lotnictwa polskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lotnictwo 1.Historia lotnictwa 2.Początki lotnictwa polskiego"— Zapis prezentacji:

1 Lotnictwo 1.Historia lotnictwa 2.Początki lotnictwa polskiego
3. Rodzaje statków powietrznych 4. Zasady lotu 5. Piloci 6. Nawigacja 7. Pasażerowie 8. Odznaczenia w lotnictwie 9. Sukcesy polskiego lotnictwa Opiekun: Cezary Filipiuk

2 Sir George Cayley „Cały problem lotu zamyka się w następujących granicach: przez przyłożenie siły przeciwnej oporowi czyni się powierzchnie zdolną do uniesienia danego ciężaru....” „Płaszczyzna ustawiona pod kątem – wyposażona w mechanizm napędzający – oto jest prawdziwa zasada latania.”

3 Dzisiejszy model zdalnie sterowany oparty na tej samej zasadzie lotu – dwóch przeciwbieżnych par łopat. Model Georga Cayleya Oparty na pierwotnej idei Leonarda Da Vinci.

4 Replika szybowca skonstruowanego przez Georga Cayleya

5 Lot bociana według zdjęć filmowych. Wykonane do książki z roku 1954
Lot bociana według zdjęć filmowych. Wykonane do książki z roku Podobną analize ruchu skrzydeł wykonał Etienne-Jules Marey żyjący w wieku XIX.

6 Czesław Tański – tworzył swoje lotnie w XIX wieku
Czesław Tański – tworzył swoje lotnie w XIX wieku. Był hobbystą amatorem. Z zawodu był malarzem.

7 Stefan Drzewiecki - inżynier wynalazca, pionier lotnictwa i żeglugi podwodnej.
Jego aeroplan nazwany „Drzewiecki” z zastosowanym mechanizmem samoczynnej stabilizacji.

8 Jego „Avion III” Clément Ader - francuski inżynier, pionier awiacji

9 Samuel Langley – amerykański fizyk oraz astronom

10 Replika samolotu Langleya wykonana kilka lat po próbie wzlotu oryginału. Została lekko zmodyfikowana – ale jak widac, wzniosła się !

11 Przykład silnika gwiazdowego
Przykład silnika gwiazdowego . Na zdjęciu Anzani „Y” - silnik stosowany w samolocie Deperdussin TT – jednopłacie stosowany podczas początków I WŚ.

12 Bracia Wright – po prawej Orville, po lewej Wilbur.

13 Wzlot Flyera – samolotu wybudowane przez braci
Wzlot Flyera – samolotu wybudowane przez braci. Pierwszy okazje wznieść się w przestworza na odległość 40m miał Orville. Po 4 lotach osiągneli zasięg równy 260m !

14 Replika tunelu aerodynamicznego wykorzystywanego przez braci Wright.

15 Stanisław Skarżyński i jego RWD-5bis – bardzo mocno odchudzona wersja samolotu RWD-5

16 Samoloty z czasów II WŚ. Spitfire – angielski myśliwiec wybudowany w wielu egzemplarzach oraz różnych wersjach.

17 De Havilland Mosquito – angielski średni bombowiec w całości wykonany z drewna. Był to bardzo szybki i nowoczesny samolot tej klasy jak na ówczesne czasy.

18 Messerschmitt Me 262 Schwalbe – niemiecki pierwszy w historii samolot odrzutowy.

19 Boeing B-29 Superfortress – 50tonowy bombowiec odpowiedzalny za nalot dywanowy na Tokio w nocy z 9 na 10marca 1945roku. Zrzut dwóch bomb atomowych – „Little Boy” i „Fat man” również zawdzięczamy tym samolotom.

20 SR-71 Blackbird – samolot dalekiego zwiadu – w roku 1976 ustanowił do teraz aktualny rekord prędkości osiągnięty przez samolot załogowy wynoszący 3,5macha (~3500km/h).

21 F-35 - Aktualnie jeden z najnowszych i najnowocześniejszych myśliwców wielozadaniowych

22 Boeing 747 – aktualnie jeden z największych samolotów
Boeing 747 – aktualnie jeden z największych samolotów. Na zdjęciu wersja pasażerska.

23 SpaceShip one – samolot załogowy zdolny do „wystrzelenia się” za pomocą silników rakietowych na pułap ponad 100km(startuje z pułapu , po czym lotem szybowcowym wraca na ziemię.

24 Historia portu lotniczego w Ławicy (1919r.)

25 PZL TS-11 Iskra – Pierwsza polska konstrukcja z napędem odrzutowym, produkowana w Mielcu. Na zdjęciu egzemplarz należący do grupy akrobacyjnej „Biało-czerwone iskry”

26 M18 Dromader – Samolot rolniczy i do gaszenia pożarów
M18 Dromader – Samolot rolniczy i do gaszenia pożarów. Produkowany w zakładach lotniczych w Mielcu – sprzedawany na cały świat.

27 PZL 130 Orlik – szkolno-treningowy samolot śmigłowy
PZL 130 Orlik – szkolno-treningowy samolot śmigłowy. Używany do szkolenia pilotów zawodowych. Na zdjęciu egzemplarz należący do Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”.

28 Jak ‘to’ w ogóle lata ?

29 „Cały problem lotu zamyka się w następujących granicach: przez przyłożenie siły przeciwnej oporowi czyni się powierzchnie zdolną do uniesienia danego ciężaru....” „Płaszczyzna ustawiona pod kątem – wyposażona w mechanizm napędzający – oto jest prawdziwa zasada latania.”

30 Piloci

31 Wymogi Do badań lotniczo-lekarskich zalicza się m.in.:
Badania laboratoryjne EKG Audiogram, tympanometria Badanie EEG Spirometria Badanie okulistyczne Badanie laryngologiczne Badanie neurologiczne Badanie chirurgiczne Zdjęcie RTG klatki piersiowej Badanie przez lekarza orzecznika Testy psychologiczne Cechy pilotów: - opanowanie - zdolność szybkiego i logicznego myślenia - odporność na stres - zdecydowanie w podejmowaniu decyzji - umiejętność myślenia analitycznego - odpowiedzialność za siebie i innych

32 Jak zostać pilotem ?

33 NAWIGACJA LOTNICZA Deklinacja Busola Wyznaczanie pozycji:
- zaobserwowanie przelotu nad określonym punktem - wyznaczenie linii pozycyjnych (za pomocą metod matematycznych, lub przyrządów) - nowoczesne systemy nawigacyjne.

34 Łączność Kolejność podawania informacji: - odbiorca - nadawca
- treść komunikatu Alfabet: A- Alfa B – Bravo C – Charlie D – Delta E – Echo F – Foxtrot G – Golf H – Hotel I – India J – Juliet K – Kilo L – Lima M – Majk N – November O – Oskar P – Papa R – Romio S – Sierra T – Tango U – Uniform V – Victor W – Whisky X – X-Ray Y –Yanki Z – Zulu

35 Pasażerowie Czy leci z nami pilot !?, czyli… AWIOFOBIA
Dlaczego boimy się latać ? Dlaczego nie powinniśmy się bać ?

36 Odznaczenia w służbie lotniczej Lotniczy Krzyż Zasługi
Lotniczy Krzyż Zasługi z Mieczami

37 Sukcesy polskiego lotnictwa
W 1926 r. Bolesław Orliński wykonał przelot na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa Stanisław Skarżyński przelotem nad południowym Atlantykiem w 1933 r. ustanowił rekord świata. W latach trzydziestych dwukrotne zwycięstwa Polaków w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych tzw. Challenge 1932: – Żwirki i Wigury i w 1934 – Bajana i Pokrzywki. Polscy piloci balonowi zwyciężali w zawodach o Puchar Gordona Bennetta w latach (1933, 1934, 1935 – zdobywając puchar na własność i w 1938). Michał Wieczorek - reprezentant Polski 26 lipca 2009r. został Indywidualnym Mistrzem Świata w Lądowaniu Precyzyjnym

38 Źródła http://www.hej.mielec.pl/spotter/galeria/art2.html
Ksiązki: G. Wasilijew „Modele z ruchomymi skrzydłami” Wiesław Schier „Wielkie pionierskie przeloty lotnicze” Wiesław Schier „Pionierzy lotnictwa i ich maszyny”


Pobierz ppt "Lotnictwo 1.Historia lotnictwa 2.Początki lotnictwa polskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google