Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

przygotował: Robert Machejek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "przygotował: Robert Machejek"— Zapis prezentacji:

1 przygotował: Robert Machejek
Google i Google Labs przygotował: Robert Machejek

2 Typy wyszukiwarek

3 Google – 1 ze 100 zerami Twórcą terminu Google był Milton Sirotta a spopularyzował go amerykański matematyk i wuj Sirotty, Edward Kasner, w książce "Mathematics and the Imagination„ Użycie zwrotu „Google” ma odzwierciedlać misję firmy Google, która dąży do uporządkowania ogromnych ilości informacji dostępnych w sieci.

4 Troszkę historii Google zostało założone przez Larry Page'a oraz Sergey Brina w 1996 roku, w ramach ich projektu studenckiego na Uniwersytecie Stanforda. Na początku, nazwą roboczą powstałej wyszukiwarki było słowo BackRub, pochodzące od angielskiego słowa backlink, oznaczającego ilość stron linkujących do danego wyniku.

5 Cenne Google 27.10.2006, Źródło: PAP
Googe to jedna z najcenniejszych firm na świecie jej majątek szacuje się na 147 miliardów USD w porównaniu: Microsoft miliardów USD IBM miliardów USD intel miliardy USD eBay - 45 miliardów USD General Motors - 20 miliardów USD Ford - 15 miliardów USD Założyciele Google - Larry Page i Sergey Brin są osobiście "warci " po 14 miliardów USD

6 Daty ważne dla Google 1996 – startuje projekt który zaowocuje przeglądarką Google 7 września 1998 – założenie firmy Google Inc. przez Larry Page i Sergey Brin z siedziba w Menlo Park, w Kalifornii. Początek 2004 – Google wydzierżawiają swoją tchnologie AOL i CNN’owi

7 Króciutko o wyszukiwaniu w Google
Logika boolowska: Wyszukiwanie internetowe = Wyszukiwanie AND Internetowe Wyszukiwanie OR Internetowe Wyszukiwanie (internetowe OR informacji) Wyszukiwanie –internetowe Lech Wałęsa „Lech Wałęsa” „trzy szare myszy” – „trzy * myszy” Księg* = księga, księgarnia, księgarz, księgowa etc.

8 Składnia specjalna intitle – przeszukiwanie tytułów (intitle:„Uniwersytet Śląski”); allintitle – j.w strony które zawierają wszystkie słowa w zapytaniu (allintitle:„Uniwersytet Śląski” informatyka) UWAGA! nie łączy się z innymi elementami składni inurl – ogranicza wyszukiwanie do adresów URL (inurl:help) allinurl – podobnie jak allintitle intext – przeszukuje tekst strony ignorując hiperłącza i tytuły i URL (intext:html) allintext - podobnie jak allintitle inanchor – wyszukuje określony tekst w opisie hiperłącz (inanchor:Mickiewicz) site - ograniczenie do witryny lub domeny (site:tech.us.edu.pl) link - zwraca strony których łącza wskazują określony adres URL (link:wiinom.us.edu.pl)

9 Składnia specjalna cd…
cache - odszukuje kopię zindeksowanej przez Google stryny, nawet jeśli orginał nie jest już dostępny pod zapamiętanym URL lub całkowice zmieniła zawartość. Przydatne w przypadki stron często modyfikowanych. daterange: - ograniczenie do wyszukiwania określonej daty lub przedziału dat. UWAGA! Działa poprawnie jedynie dla kalendarza juliańskiego. (”lech wałęsa” daterange ) filetype: - ogranicza do wyszukiwania rozszerzenia plików („algorytmy ewolucyjne” filetype:pdf) related - wyszukuje strony powiązane ze wskazaną stroną (related:www.us.edu.pl) info - zwraca hiperłącza od stron zawierających wiecej informacji na temat podanego adresu URL. (info:www.helion.pl) phonebook - wyszukuje numery teleofonów (phonebook:smith ca)

10 Co się jeszcze tyczy wyszukiwania
Dlugość zapytania może zawierać maksymalnie 10 zwrotów Powtarzanie danego słowa w zapytaniu na rodzaj i liczbę zwracanych wyników. Gdy powtarzamy słowo to nadajemy mu jednocześnie wyższa rangę (internet internet) „Szczęśliwy traf” automatycznie przenosi Cię na pierwszą znalezioną stronę szukanego hasła, czyli na witrynę uważaną przez Google za tą najodpowiedniejszą

11 Google Labs Google Labs (http://labs.google.com) to typowe laboratorium firmy. Tu znajdują się eksperymenty programistów Google, zabawne sztuczki oraz różne zastosowania wyszukiwarki. Wyjątkowość działu polega na tym, ze projekty w nim umieszczane pojawiają się i znikają, to co jest dostępne dziś wcale nie musi być dostępne jutro.

12 Google Web Accelerator.
Google Web Accelerator – narzędzie pomyślane jako „przyśpieszacz” ładowania stron WWW. Główne działanie: tworzy kopie często odwiedzanych stron tak aby szybko je ponownie otworzyć ze strony ściąga tylko dane które zmieniły się od ostatniej wizyty wysyłanie Twoich żądań wywołania strony przez maszyny google dedykowane do obsługi ruchu Google Web Accelerator administrowanie połączeniem w celu eliminacji opóźnień kompresowanie danych przed wysłaniem na komputer jak się to objawia??

13 Accessible Search Accessible Search to narzędzie zaprojektowane żeby zidentyfikować i ułożyć w prawidłowym porządku (porządku ważności) rezultaty wyszukiwania, które są łatwiej używane przez osoby niewidzące i słabo słyszące. Google Accessible Search patrzy na liczbę sygnałów sprawdzając znaczniki html znalezione na stronie. Accessible Search faworyzuje strony dające łatwo „rozłożyć”, Google Accessible Search lepiej radzi sobie ze stronkami które są uboższe w efekty graficzne lub które poprawnie wyśiwetlają się bez włączonych obrazków. Porównajmy wyniki wyszukiwania termu „Telephone” wyszukiwanego w Accessible Search oraz Google.com (obie strony miały 4 miejsce w wynikach wyszukiwania)

14 Wyszukujemy „Telephone”
Accessible Search google.com

15 Google Mars Google Mars pozwala na przeglądanie zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości wykonywanych przez NASA nad powierzchnią Marsa. Pierwszy opublikował te mapy Percival Lowell w 1895, były one efektem jego długoletnich obserwacji. Był on przekonany o istnieniu kanałów na powierzchni Marsa

16

17

18 Google Transit Google Transit to moduł pozwalający wyznaczyć plan trasy z punktu A do punktu B niestety w chwili obecnej dotyczy to jedynie wybranych miast i nie ma wśród nich żadnego miasta z Polski.

19 Google Reader Google Reader – to czytnik kanałów RSS pozwala na łatwe ich dodawane i wyszukiwanie, jednocześnie umożliwia dzielenie się z ciekawymi dla Nas informacjami przyjaciółmi

20 Dzieci Google Labs Google Video – umożliwia wymianę pomiędzy użytkownikami plikami wideo. Web Alerts - oferują użytkownikom przysyłanie informacji o wydarzeniach mających miejsce na świecie oraz nowych stron znajdujących się w indeksie wyszukiwarki. Google Docs & Spreadsheets! – umozliwa tworzenie dokumentów on-line, daje przegląd historyczny tworzonego dokumentu (możemy cofnąć się do dowolnego momentu tworzenia), możemy sciągać na swój komputer pliki Word, PDF wysyłać na serwer Word documents, OpenOffice, RTF, HTML lub text.

21 Google Toolbar To wtyczka do przeglądarek internetowych, oferowana bezpłatnie przez Google Inc., instalująca dodatkowy pasek narzędziowy, ułatwiający korzystanie z usług wyszukiwarki Google. Wśród funkcji aplikacji znajdują się: blokowanie wyskakujących okien pop-up sprawdzanie pisowni tłumaczenie ochrona przed phishingiem "auto fill" - automatyczne wypełnianie formularzy podświetlanie w tekście słów wyszukiwanych bezpośredni dostęp do usług świadczonych poprzez stronę Google sprawdzanie notowania PageRank aktualnie przeglądanej strony Dzięki możliwości sprawdzania notowania PageRank jest to jedno z narzędzi wykorzystywanych przy pozycjonowaniu stron.

22 Inne usługi Google GMail – poczta e-mail GDrive – dysk online
Google Analytics – umożliwia dowiedzenie się, kto odwiedza naszą stronę czy z jakiego kraju odwiedzają ją najczęściej Technicznie przypomina statystyki stat.pl. Google Alerts -Połączone z serwisem Google News, Alerts oferują użytkownikom przysyłanie informacji o wydarzeniach mających miejsce na świecie oraz nowych stron znajdujących się w indeksie wyszukiwarki Picasa to menedżer plików graficznych na komputerze użytkownika. Za jego pomocą można wykonywać proste operacje na grafikach, tj. zmieniać kolorystykę lub jasność zdjęć, a także organizować je w specjalnych katalogach i tworzyć do nich podpisy.

23 Inne usługi Google Google Earth - to program do podglądu zdjęć satelitarnych na trójwymiarowym modelu Ziemi, oparty na technologii Keyhole (wykupionej przez Google w październiku 2004 roku) Google Code - to usługa dla deweloperów zainteresowanych nowymi usługami Google, usługi te w większości przechodzą fazy testowe i mogą zawierać błędy Google Desktop - umożliwia przeszukiwanie zawartości własnego komputera. Podstawą działania jest system indeksowania oparty na bazie danych podobnej do MySQL. Potrafi przeglądać: Pocztę elektroniczną, pliki programu *.doc, *.rtf, *xlm, pliki programu AOL Instant Messenger, pliki HTML (*.html, *.htm), pliki programu Microsoft PowerPoint (*.ppt, *.pps), pliki tekstowe (*.txt) SketchUp - program komputerowy CAD służący do modelowania trójwymiarowego, yprodukowany przez Software, przejętą 14 marca 2006 przez Google. Google Trends - pozwala na śledzenie ilości zapytań, a więc i zainteresowania internautów danym tematem w czasie. Wynikiem działania Google Trends są wykresy pokazujące wolumen zapytań do wyszukiwarki, oraz wolumen odnośników w Google News.

24 Ciemna strona Google Google pomimo swoich zalet i wielkiego szacunku swoich użytkowników ma swoje ciemne strony, Google oskarża się o współpracę z rządem Chin w celu cenzurowania wiadomości prezentowanych użytkownikom z Chin. Ostatnio media donoszą o wspólpracy Google z CIA w celu podsłuchiwania i „podglądania” użytkowników.

25 KONIEC

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35 Google Web Accelerator


Pobierz ppt "przygotował: Robert Machejek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google