Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAKŁAD TELEKOMUNIKACJI I SYSTEMÓW MIKROKOMPUTEROWYCH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAKŁAD TELEKOMUNIKACJI I SYSTEMÓW MIKROKOMPUTEROWYCH"— Zapis prezentacji:

1 ZAKŁAD TELEKOMUNIKACJI I SYSTEMÓW MIKROKOMPUTEROWYCH
„MICROMEX” AL. 1 Maja 1/15, Konin tel Mobile

2 ENERGOOSZCZĘDNE Systemy Oświetlenia HAL

3 PLAN PREZENTACJI Prezentacja firmy: Z.T. i S.M. MICROMEX
Omówienie idei i potrzeb oszczędzania energii Prezentacja inteligentnych systemów oświetlenia w oparciu o sterowniki produkowane i dostarczane przez firmę MICROMEX Prezentacja oprogramowania do zarządzania inteligentnym systemem oświetlenia firmy MICROMEX na podstawie oprogramowania „HALA”

4 Prezentacja firmy: Z.T. i S.M. MICROMEX
Firma MICROMEX powstała w 1987r. W okresie r. prowadzona była działalność w zakresie projektowania i wrażania systemów optymalizacji procesów technologicznych takich jak: - Rektyfikacja spirytusu w ZDM w Koninie - optymalizacja zużycia ciepła na potrzeby hodowli roślin W latach firma została przekształcona w spółkę, a następnie ponownie została zarejestrowana w jednoosobową firmę (osoba fizyczna) r. W początkowym okresie działalności główną dziedziną działalności było projektowanie i wykonawstwo systemów telekomunikacyjnych (sieci, centrale, systemy łączności bezprzewodowej). Nasza firma wykorzystuje w swoich produktach nowoczesne technologie i systemy przeznaczone do sterowania i monitorowania urządzeń lub dowolnych procesów technologicznych

5 Prezentacja firmy: Z.T. i S.M. MICROMEX
W tym okresie do dnia dzisiejszego zostało zaprojektowanych i wdrożonych kilkadziesiąt różnego typu urządzeń mikroprocesorowych oraz wykonanych kompletnych dużych instalacji systemów automatyki dla przemysłu i odbiorców indywidualnych „pod klucz” m.in.: system optymalizacji zużycia pary i rozliczeń z dostawcą, system sterowania Wydziałem Elektrolizy i Regeneracji w Hucie Aluminium Konin, kompletny system sterowania procesem oczyszczania ścieków i zdalne zarządzanie siecią wodociągową wody pitnej w Koninie. We wszystkich powyższych instalacjach zostały zaprojektowane i wykonane systemy wizualizacji procesów technologicznych SCADA. W latach 2000 do chwili obecnej Micromex nawiązał szeroką współpracę z firmą Philips w zakresie sterowania i monitoringu systemów oświetleniowych. Efektem tej współpracy jest zaprojektowanie i wdrożenie kompletnego systemu zarządzania oświetleniem ulicznym (Telemanagement). Szereg rozwiązań z tego systemu zostało adoptowanych dla oświetlenia hal. W chwili obecnej Micromex produkuje dla Philipsa systemy do płynnej regulacji natężenia oświetlenia (również dla lamp sodowych jak i metalohalogenowych) oraz tanich rozwiązań na odczepach (USP-02).

6 Produkty do pracy w halach
Produkcji MICROMEX LIS-01 serwer komunikacyjny po sieci zasilającej w standardzie LonWorks LNC-01 układy sterujące pracą opraw po sieci zasilającej w standardzie LonWorks LNC-HR układy sterujące pracą opraw w halach po sieci zasilającej w standardzie LonWorks Sterowniki astronomiczne z wykorzystaniem sygnału czasu GPS do załączania oświetlenia Sterowniki do komunikacji po sieci GSM /GPRS Combo 03 – do oświetlenia awaryjnego LED-PANEL panel diodowy Control Panel 3 – panel sterujący z diodami

7 2. Omówienie idei i potrzeb oszczędzania energii
Firma Micromex dostarcza energooszczędne systemy oświetlenia i sterowania dla hal, biur oraz na autostrady i ulice z wykorzystaniem protokołu LonWorks lub DALI wraz z pełnym oprogramowaniem wizualizacyjnym

8 Zastosowanie układów firmy Micromex zapewnia: – płynną regulację strumienia świetlnego źródeł fluorescencyjnych w zakresie od 3% do 100%, źródeł żarowych od 0,1% do 100% oraz źródeł wysokoprężnych (sodowych,metalohalogenowych) od 30% do 100% – bieżące uzyskiwanie informacji o stanie pracy urządzenia oświetleniowego (np. o emisji strumienia świetlnego poszczególnych opraw oświetleniowych w procentach, czy o uszkodzeniu lub wadliwej pracy opraw) – co jest możliwe tylko przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania komputerowego – bieżące dokonywanie zmian w konfiguracji systemu – tylko przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania – oszczędności w zużyciu energii elektrycznej sięgające nawet 90% w stosunku do klasycznych systemów oświetleniowych będących w pracy ciągłej 24h.

9 3.Prezentacja inteligentnych systemów oświetlenia w oparciu o sterowniki produkowane i dostarczanych przez firmę MICROMEX 1. PANEL DOTYKOWY L-VIS Panel dotykowy L-Vis jest urządzeniem pracującym w sieci LonWorks, wykonującym podstawowe funkcje sterowania, konfiguracje, wywoływanie grup oświetleniowych oraz indywidualne sterowanie poszczególnymi grupami zgodnie z założeniem dla danego projektu. Wywoływanie zaprogramowanych grup oświetleniowych oraz sterowanie dokonuje się za pośrednictwem panela L-Vis oraz paneli naściennych w zależności od miejsca zainstalowania.

10 Poniżej jest przedstawiony przykład synoptyki dla hali zrealizowanej w TRW w Częstochowie

11 2. LED-PANEL. Urządzenie LED-PANEL przeznaczone jest do pracy w sieci LonWorks. Umożliwia sterowanie i monitoruje za pomocą dwukolorowych diod prace urządzeń dwustanowych, tj. oświetlenie, żaluzje, silniki, itp. Urządzenie LED-PANEL wyposażone jest w następujące klawisze: • klawisze funkcyjne F1-F4 do zaprogramowania, np. sceny oświetlenia, • 20 dwukolorowych diod LED do sygnalizacji stanów pracy podłączonych urządzeń, przycisk SERVICE PIN do logowania urządzenia w bazie LNS, • klawisz TEST LED do kontroli diod, • klawisz RESET ALARM do kasowania sygnału alarmu.

12 3. Control Panel 3 sterowanie oraz monitorowania stanów pracy urządzeń dwustanowych np. oświetlenia, żaluzji itd. Poprzez naciśnięcie krótkie klawisza znajdującego się pod diodą można załączyć lub wyłączyć obwód przyporządkowany temu klawiszowi, natomiast przez wciśnięcie i przytrzymanie tego klawisza do momentu pulsowania diody obwód przechodzi do stanu regulacji, w którym możliwa jest płynna zmiana np. natężenia oświetlenia lub prędkości obrotowej silnika, za pośrednictwem klawiszy oznaczonych strzałkami góra - dół. Control Panel 3 wyposażony jest: - 20 diod dwukolorowych do sygnalizacji stanów pracy podłączonych urządzeń - 20 klawiszy pod diodami służącymi do załączania i wyłączania urządzeń - 2 klawisze do regulacji np. natężenia oświetlenia. - 3 klawisze funkcyjne dla zaprogramowania np. “ Control Panel 3 przeznaczony jest do pracy w sieci LonWorks i wywoływania zaprogramowanej sceny” - klawisz ServicePin dla logowania urz¹dzenia w bazie LNS - klawisz Test Led do kontroli sprawności diod.

13 4. LIS-01 Informacje ogólne
Układ LIS-01 jest koncentratorem sieciowym stosowanym w systemie oświetlenia ulicznego. Umożliwia on komunikację z układami LNC-230 zabudowanymi w słupach lamp ulicznych lub LNC-230/L zamontowanymi w oprawach oświetleniowych. Komunikacja z węzłami sieciowymi LNC-230 (LNC- 230/L) odbywa się po sieci 230V i jest zgodna ze standardem LonWorks. Wymiana informacji z systemem nadzoru może być zrealizowana poprzez różnego rodzaju media transmisyjne między innymi: drogą radiową, GPRS, światłowodami, kablami metalicznymi. Układ LIS-01 posiada następujące właściwości: • komunikacja z układami LNC-230 odbywa się jednocześnie na 3 fazach

14 • układ posiada 4 wejścia analogowe, 1 wejście do pomiarów temperaturowych z czujnikiem PT100, 12 wejść dwustanowych (bezpotencjałowych), 1 wyjście, analogowe oraz 8 wyjść dwustanowych. Sygnały te mogą być wykorzystane do różnych celów: pomiaru sygnałów pogodowych, zliczania różnych zdarzeń, zabezpieczeń (np. sygnał otwarcia szafki, sygnały z bezpieczników), dodatkowych sygnalizacji, sterowania załączeniem zasilania itd. Monitorowanie np. sygnałów z bezpieczników pozwala na zdalne określenie czy brak zasilania jest spowodowany wyłączeniem awaryjnym (zadziałanie bezpieczników), czy też brakiem dostaw energii z sieci energetycznej, • na obudowę wyprowadzone jest gniazdo RS-232 umożliwiające komunikację z komputerem lokalnie w trybie serwisowym lub poprzez modem GPRS.

15 • LIS-01 dokonuje pomiarów napięć oraz prądów (z przekładników prądowych XXX/5A) na wszystkich fazach napięcia zasilającego. W przypadku braku napięcia na jednej z faz lub wszystkich (np. wskutek zadziałania bezpieczników) jest możliwe wysłanie informacji alarmowej o tym zdarzeniu do dyspozytorni. W takiej sytuacji układ LIS-01 musi być zasilany z UPS lub posiadać buforowe zasilanie z akumulatora, • układ LIS-01 posiada pełną bazę danych dla wszystkich lamp zasilanych z danej szafki. Jeden układ LIS-01 może zarządzać do 2 tysięcy opraw, • układ LIS-01 posiada zegar czasu rzeczywistego co umożliwia zaprogramowania załączenia i wyłączenia oświetlenia na każdy dzień w roku, • układ zlicza zużytą energię na każdej fazie L1,L2,L3.

16 5. Układ LNC-230 Układ LNC-230 przeznaczony jest do sterowania lampami wyładowczymi zasilanymi poprzez układy konwencjonalne lub regulowane układy stabilizacyjno zapłonowe. Sterowniki LNC-230 umożliwiają indywidualną kontrolę poszczególnych opraw oświetlenia ulicznego oraz stosowanego w tunelach wykorzystując protokół zgodny ze standardem LonWorks i komunikację poprzez standardową sieć zasilającą 230V. Do wymiany informacji z centralnym Systemem nadzorczym można wykorzystywać dowolne rozwiązania zgodne ze standardem LonWorks. Preferuje się jednak wykorzystanie specjalizowanego koncentratora LIS 01 (do zabudowy w szafce sterującej), który umożliwia wymianę informacji z dyspozytornią poprzez dowolne medium transmisyjne: GPRS, modem, linie światłowodowe, itd. Dodatkowo LIS 01 zabezpiecza komunikację z poszczególnymi sterownikami LNC-230 bez wykorzystywania baz LNS.

17 6. USP-02 służy do czasowego ograniczenia zużycia energii przez systemy oświetlenia ulicznego. Układ pozwala na programowanie czasów redukcji mocy oświetleniowej lampy poprzez odpowiednie kombinacje załączania i wyłączania napięcia zasilającego oprawy

18 7. LNC-HR Sterownik przeznaczony do sterowania oprawami oświetleniowymi na halach produkcyjnych i magazynowych, pracujący w sieciach LonWorks do realizacji funkcji sterujących typu: zał./wył Wartości zadane do regulacji można wprowadzać przez siec LonWorks Sterownik posiada zegar czasu rzeczywistego, który może realizować zał./wył według określonego wcześniej harmonogramu.

19 Energooszczędny system zarządzania oświetleniem hal przemysłowych.
4.Prezentacja oprogramowania do zarządzania inteligentnym systemem oświetlenia firmy MICROMEX na podstawie oprogramowania „HALA” Energooszczędny system zarządzania oświetleniem hal przemysłowych. System zarządzania oświetleniem dla hal przemysłowych pozwala na automatyczne lub ręczne załączanie (wyłączanie) poszczególnych scen (scena - to system kilku lamp oświetlających wybrany fragment hali), przyczynia się również do redukcji kosztów oświetlenia hali nawet do 90% (w przypadku, gdy wcześniej używane było oświetlenie przez 24h/dobę). System składa się ze sterowników LNC-230, 4-przyciskowych paneli i czujników ruchu. Sterownik LNC-230 pełni funkcje sterujące i informacyjne oprawy oświetleniowej.

20 Informuje o stanie lampy: lampa wyłączona, włączona, uszkodzona oraz podaje wartość napięcia zasilającego, poboru prądu i czas pracy oraz pozwala na zmniejszenie poboru mocy oprawy oświetleniowej. Przy każdym wejściu hali znajduje się 4-przyciskowy panel, pozwalający na ręczne uruchomienie (załączenie lub wyłączenie) żądanych scen. Za pomocą czujników ruchu automatycznie uruchamiane są zaprogramowane wcześniej w programie sceny. Program jest prosty w obsłudze i można go w dowolnej chwili modyfikować i konfigurować do własnych potrzeb oświetleniowych. Zasadę działania systemu oświetlenia obrazuje Oprogramowanie Konfiguracyjne Systemu Oświetlenia, które zostało zaprojektowane jako narządzie do konfigurowania i testowania sterowników firmy MICROMEX.

21 SCHEMAT HALI MAGAZYNOWEJ
PANELE ZAŁĄCZAJĄCE OŚWIETLENIE OPRAWY OŚWIETLENIOWE CZUJNIKI RUCHU DROGA KOMUNIKACYJN

22 SYGNALIZACJA Zadziałanie czujnika ruchu Wyłączone oprawy świetlne
Załączone oprawy świetlne

23 KONFIGURATOR - STAN PRACY LAMP

24 KONFIGURATOR USTAWIENIE CZASU BEZCZYNNOŚĆI CZUJNIKÓW RUCHU

25 KONFIGURATOR - PROJEKTOWANIE SCEN

26 KONFIGURATOR USTAWIENIE ZAŁĄCZEŃ I WYŁĄCZEŃ
WZALEŻNOŚCI OD GODZINY I PORY DNIA

27 KONFIGURATOR USTAWIENIE ZAŁĄCZEŃ I WYŁĄCZEŃ WZALEŻNOŚCI OD DATY

28 Efekty ekonomiczne dla hal przemysłowych
Przykład oszczędności dla rzeczywistego obiektu posiadającego: 108 lamp 430W świecących 24h/dobę Zużycie energii na dobę: 108x24x430=1114,56kWh Zużycie energii po wprowadzeniu systemu (42 lampy świecą przez 8 godzin): 42x8x430=144,48kWh Procentowe zużycie po wprowadzeniu systemu : 144,48/1114,56=13% Przy zastosowaniu systemu z redukcją, oszczędności przekraczają 80% Efekty ekonomiczne dla oświetlenia hal przemysłowych • zmniejszenie zużytej energii • wydłużenie czasu pracy lamp • pełna kontrola czynności serwisowych • podniesienie bezpieczeństwa pracy całego systemu


Pobierz ppt "ZAKŁAD TELEKOMUNIKACJI I SYSTEMÓW MIKROKOMPUTEROWYCH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google