Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Inwentaryzacja i promocja tradycyjnych potraw i legend

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Inwentaryzacja i promocja tradycyjnych potraw i legend"— Zapis prezentacji:

1 Inwentaryzacja i promocja tradycyjnych potraw i legend
Stowarzyszenie Uroczysko Inwentaryzacja i promocja tradycyjnych potraw i legend oraz mikrokosmos przyrody Grodzieńszczyzny i Białostocczyzny Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC oraz z budżetu państwa Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” ul. Piłsudskiego 58, Supraśl tel./fax. (085)

2 w biurze Stowarzyszenia Uroczysko omówienie planu działań w projekcie
Styczeń, luty realizacja spotkań roboczych z partnerem białoruskim w biurze Stowarzyszenia Uroczysko omówienie planu działań w projekcie Centrum Wsparcia Informacyjnego Inicjatyw Społecznych „Trzeci Sektor” – partner projektu tel./fax. (085)

3 KWARENDA ARCHIWALNA TRADYCJI KULINARNYCH
Styczeń – kwiecień 2007r. Realizacja kwerendy archiwalnej i terenowej dotyczącej tradycji kulinarnych Białostocczyzny (realizacja Janina Czyżewska – autorka pomysłu Katalogu Kulinarnego, Marta Szymska – koordynator projektu) i Grodzieńszczyzny (realizacja partner: Trzeci Sektor): - Archiwum Państwowe w Białymstoku - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku - Biblioteka Muzeum Okręgowego w Białymstoku - Biblioteka Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży - Archiwum Tygodnika Niwa -Zbiory prywatne, relacje ustne Badania terenowe (Kruszyniany, Józefowo, Waliły, okolice Tykocina i Bielska Podlaskiego, Grodzieńszczyzna) tel./fax. (085)

4 WARSZTATY KULINARNE Warsztaty zorganizowane zostały w Centrum Edukacji
w Supraślu w dniach 31.05 – Uczestnicy: uczniowie Centrum Edukacji w Supraślu z klasy o specjalizacji agroturystyka oraz partnerzy projektu z Białorusi – organizatorzy turystyki i naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego w Grodnie oraz krajoznawca i dziennikarz – Jurij Kaczuk z Zelwy. tel./fax. (085)

5 Uczestnicy warsztatów – wątróbkę drobiową oraz
Pierwsza część warsztatów poświęcona była tradycjom kulturowym i kulinarnym mniejszości żydowskiej. Część teoretyczną i praktyczne warsztaty wykonywania potraw przeprowadziła Elżbieta Świętorzecka z Tykocina, znawczyni tradycji i kultury żydowskiej– prowadząca restaurację „Tejsza” przy oddziale Muzeum Podlaskiego Synagodze w Tykocinie. Uczestnicy warsztatów wykonali dwie potrawy – wątróbkę drobiową oraz śledzie po żydowsku. Następnie swoimi refleksjami o tradycyjnej kuchni podlaskiej i trudnościami w jej identyfikacji podzielił się Andrzej Fiedoruk – autor ksiązki na ten temat i współorganizator warsztatów. Kolejnym tematem warsztatów była kuchnia tatarska. Jej moderatorem była Dżenneta Bogdanowicz – prowadząca gospodarstwo agroturystyczne „Tatarska Jurta „ w Kruszynianach. Pod jej nadzorem uczestnicy warsztatów wykonali pierekaczewniki – tradycyjną potrawę Tatarów polskich- produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych, ubiegający się o certyfikat europejski. tel./fax. (085)

6 Danutę Zarzecką – właścicielkę galerii „Akacjowy dworek”
Program warsztatów przewidywał pokaz przechowywania żywności w tradycyjnych wyrobach ceramicznych, drewnianych oraz lnianych. Został przeprowadzony przez Danutę Zarzecką – właścicielkę galerii „Akacjowy dworek” z Białegostoku. Jako instruktorki warsztatów zaangażowane zostały wielokrotne laureatki Mistrzostw Świata w Babce i Kiszce Ziemniaczanej z Supraśla: Maria Łukaszewicz (babka) i Czesława Siegieńczuk (kiszka ) Wykład o tradycyjnej kuchni białoruskiej wygłosił Jurij Kaczuk. Przygotował wspólnie z uczestnikami warsztatów potrawę zwaną kindziuk białoruski czyli pieczony żołądek wieprzowy nadziewany mięsem i warzywami . Potrawa wzięła udział w Mistrzostwach. Na zakończenie warsztatów uczestnicy wyjechali do wsi Sochonie, gdzie zapoznali się z technologią przyrządzania tradycyjnych wędzonek w zimnym dymie oraz zwiedzili wędzarnie zbudowane z kamienia polnego tel./fax. (085)

7 Efektem kwerendy archiwalnej oraz Warsztatów Kulinarnych jest
polsko-białoruska publikacja pt. „Przewodnik Tradycyjnych Potraw Białostocczyzny i Grodzieńszczyzny” wydana w październiku 2007r.. tel./fax. (085)

8 „MITY I LEGENDY OD NIEMNA DO BUGU”
KONKURS LITERACKI „MITY I LEGENDY OD NIEMNA DO BUGU” Styczeń nawiązanie współpracy z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej w Białymstoku (jako dodatkowy efekt projektu) w związku z Konkursem Literackim i ogłoszenie Konkursu: - informacja na stronie Internetowej - ogłoszenia w prasie (Kurier Poranny) rozesłanie informacji do wszystkich Domów Kultury na terenie województwa podlaskiego Trzeci Sektor z Grodna rozsyła ogłoszenie do szkół i organizacji pozarządowych na Grodzieńszczyźnie tel./fax. (085)

9 e-mail: uroczysko@uroczysko.pl
tel./fax. (085)

10 e-mail: uroczysko@uroczysko.pl
tel./fax. (085)

11 e-mail: uroczysko@uroczysko.pl
tel./fax. (085)

12 WARSZTATY ETNOGRAFICZNE
13-15 kwietnia 2007 w Surażkowie uczestnicy: 22 studentów Teatru Administratorium z WSAP oraz Uniwersytetu w Białymstoku, a także mieszkańcy Białegostoku, Supraśla i okolic zainteresowani tematem legend Podlasia. Na czym polegały warsztaty? Studenci poznali legendy, mity i zwyczaje z terenów Podlasia i Grodzieńszczyzny, a następnie przetworzyli je pod okiem aktora i reżysera Marka Tyszkiewicza w scenariusz przedstawienia plenerowego. tel./fax. (085)

13 „Proroczy żywot Eliasz. Znane i nieznane” Beaty Hyży-Czołpińskiej TVP3
Inspiracją do poszukiwań form teatralnych były pokazy filmów dokumentalnych „Proroczy żywot Eliasz. Znane i nieznane” Beaty Hyży-Czołpińskiej TVP3 oraz „Grabarka” Evy Alperm-Gromoll, Niemcy; opowieści Marka Doleckiego o prorokach i wizjonerach Podlasia, Krzysztofa Szubzdy o białostockich legendach oraz Artura Konopackiego o zwyczajach Tatarów polskich. Stowarzyszenie Uroczysko tel./fax. (085)

14 Efektem konkursu literackiego oraz warsztatów etnograficznych jest polsko-białoruska publikacja “Mity I legendy od Niemna do Bugu”, wydana w październiku 2007r. tel./fax. (085)

15 WIECZÓR LITERACKI 8 czerwca – rozdanie nagród i prezentacja prac
tel./fax. (085)

16 MIKROKOSMOS Wystawa oraz film “Mikrokosmos” jest efektem warsztatów
fotograficznych naukowców i artystów z Polski i Białorusi, w ramach których wykonano zdjęcia owadów z terenu Białostocczyzny i Grodzieńszczyzny aparatem elektronowym na Politechnice Białostockiej. Następnie zdjęcia poddano obróbce artystycznej, której efekty można było podziwiać podczas wystawy w czasie XII Spotkań z Naturą i Sztuką UROCZYSKO. Na podstawie zdjęć, dzięki zastosowaniu techniki zdjęć poklatkowych powstał 30 minutowy film “Mikrokosmos” zaprezentowany także w trakcie UROCZYSKA. Zarówno film jak i wystawa była pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce. Na świecie tego typu fotografią zajmuje się dosłownie kilka grup artystycznych (m.in. z Niemiec czy Japonii). tel./fax. (085)

17 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Stowarzyszenie Uroczysko
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC oraz z budżetu państwa Stowarzyszenie „Euroregion Niemen” DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ Stowarzyszenie Uroczysko ul. Piłsudskiego 58, Supraśl tel./fax. (085)


Pobierz ppt "Inwentaryzacja i promocja tradycyjnych potraw i legend"

Podobne prezentacje


Reklamy Google