Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GNIEZNO KRAKÓW WARSZAWA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GNIEZNO KRAKÓW WARSZAWA"— Zapis prezentacji:

1 GNIEZNO KRAKÓW WARSZAWA
Stolice Polski GNIEZNO KRAKÓW WARSZAWA

2 Polska Państwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim, będące członkiem Unii Europejskiej, NATO i wielu innych organizacji międzynarodowych. Graniczy z Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą, Białorusią, Litwą i Rosją (obwodem kaliningradzkim), a poprzez granicę morską (granicę wyłącznej strefy ekonomicznej) również z Danią i Szwecją

3 Flaga

4 Godło

5 Gniezno Miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego, na siedmiu wzgórzach otoczone jeziorami. Legenda głosi, iż pewnego razu podczas polowania Lech ujrzał gniazdo z białym orłem na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba. Biel i czerwień książę przyjął za barwy państwowe, orła uczynił godłem, a gród założony w miejscu znalezienia orlego gniazda nazwał „ Gniezdnem „. Wkrótce miejsce to zasłynęło na cały świat dzięki relikwiom św. Wojciecha , do których pielgrzymowali królowie. Dziś dobrze rozwijający się ośrodek przemysłowo-usługowy, dużym natężeniu turystycznym.

6 Herb miasta

7 Zabytki: Katedra- kościół archikatedralny, w stylu gotyckim wybudowany przez Mieszka I w 977 roku. W katedrze znajdują się groby m. in. Dąbrówki, św. Wojciecha, a także romańskie Drzwi Gnieźnieńskie ( 1170 ) kilkadziesiąt nagrobków zasłużonych ( XV – XIX ), skarbiec, Tryptyk Gotycki ( 1400 ), trumna- relikwiarz św. Wojciecha ( 1662 ),

8 Drzwi Gnieźnieńskie Przedstawiają one opowieść o życiu św. Wojciecha, wyrażoną w postaci 18 obrazów, dzielących jego historię jakby na połowy : 9 scen lewego skrzydła mówi o pobycie świętego w Czechach, Niemczech, Włoszech, 9 scen prawego skrzydła o pobycie w Prusach i Polsce.

9 Inne zabytki to: Kościół Franciszkanów

10 Kościół pw. Św. Jana.

11 Kościół pw. Św. Jerzego

12 Pomnik Świętego Wojciecha

13 Pomnik Bolesława Chrobrego

14 Pomnik Mieszka I

15 Kraków Kraków miasto wojewódzkie położone na pograniczu trzech regionów: Bramy Krakowskiej, Kotliny Sandomierskiej i Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej. Stolicą Polski zostaje od 1596 roku. Rola Krakowa wzrasta gdy książę Kazimierz I Odnowiciel czyni go swoją główną siedzibą w 1038 roku. Szczególne znaczenie nabiera wzgórze wawelskie , na którym zostają zbudowane ważne obiekty : katedra, siedziba biskupstwa, rezydencja panującego.

16 Herb Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa

17 Zamek Królewski na Wawelu

18 Wzgórze Wawelskie nad Wisłą.

19 Wieża Mariacka Wieżą Straży, zwana również Budzielną, Alarmową lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata. By zobaczyć i usłyszeć te cuda trzeba wspiąć się po 239 schodkach na wysokość 54 metrów.

20 Krakowskie Sukiennice
Sukiennice - handlowy budynek w którym znajdowały się kramy (lub kramy i składy) najczęściej z suknem (stąd nazwa).

21 Kościół św. Floriana

22 Barbakan To jeden z najcenniejszych zabytków Krakowa, należy do nielicznych zachowanych w Europie wybitnych dzieł architektury obronnej tego typu.

23 Brama Floriańska Główna brama miejska, powstała w końcu XIII w

24 Warszawa Stolica Rzeczpospolitej Polskiej, położona wśród rozległej Niziny Mazowieckiej, po obu stronach Wisły, najdłuższej rzeki w Polsce. Siedziba władz centralnych, parlamentu i prezydenta. Nazwę stolicy legenda wywodzi od dwóch imion :Wars i Sawa. W 1596 roku król Zygmunt III Waza po pożarze Wawelu przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Dynamiczny rozwój gospodarczy został przerwany przez okupację hitlerowską( ) Miasto zostało wówczas niemal doszczętnie zniszczone, obecnie zadziwia wszystkich swą architekturą – zabytkami i obiektami nowoczesnymi.

25 Herb

26 Zabytki Barbakan został wzniesiony w 1548 roku przez Jana Babtyste.

27 Rynek Starego Miasta W XVIII wieku był najważniejszym placem Warszawy. Organizowano tu uroczystości, jarmarki, a nawet wykonywano wyroki. Swój stylowy charakter zawdzięcza przede wszystkim kamienicom z XVII wieku.

28 Ulica Piwna Piwna jest najdłuższą ulicą Starego Miasta.

29 Kolumna Zygmunta Kolumna z posągiem króla Zygmunta III Wazy, ustawiona pośrodku placu Zamkowego jest najstarszym pomnikiem świeckim w Warszawie. Wzniesiono go w 1644 roku .

30 Plac Zamkowy Plac Zamkowy powstał w latach Od wschodu zamknięty fasadą Zamku Królewskiego, od północnego zachodu ograniczony ciągiem zabytkowych kamieniczek otwiera się na Krakowskie Przedmieście

31 Pałac w Wilanowie Pałac w Wilanowie zawdzięcza swe powstanie Janowi III Sobieskiemu. W 1677 roku król nabył dobra pod Warszawą, zwane wówczas Milanowem, i rozpoczął rozbudowę istniejącego już dworu.

32 Pałac Na Wodzie Pałac na Wodzie stanowił letnią rezydencję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

33 Belweder Pałac jest rezydencją prezydentów.

34 Pałac Staszica Obecnie znajduje się tu siedziba władz naczelnych, instytuty, biblioteka i archiwum Polskiej Akademii Nauk.

35 Pałac Prezydencki Zbudowany w latach W 1955 roku podpisano tu Układ Warszawski, w 1970 roku układ o normalizacji stosunków z Niemcami, a w 1989 roku prowadzono obrady okrągłego stołu.

36 Pomnik Syrenki Syrenka, czyli pół ryba i pół kobieta, znajduje się na najstarszych wyobrażeniach herbu miasta Warszawy z połowy XIV wieku.

37 Grób Nieznanego Żołnierza
Miejsce upamiętniające 1000-lecie walk Polaków za i o własne państwo. Tu w urnach zgromadzono ziemie ze wszystkich pobojowisk bitewnych na polskiej i obcej ziemi, gdzie Polacy toczyli bój z wrogami. Grób Nieznanego Żołnierza jest miejscem, gdzie odbywają się wszystkie centralne uroczystości państwowe.

38 Autor: Miłosz Żminda


Pobierz ppt "GNIEZNO KRAKÓW WARSZAWA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google