Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kursokonferencja sędziów SZPS Szczyrk, 14-15.09.2013r Wprowadzenie do najważniejszych zagadnień jak być najlepszym sędzią. Cel zajęć-zrozumienie dlaczego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kursokonferencja sędziów SZPS Szczyrk, 14-15.09.2013r Wprowadzenie do najważniejszych zagadnień jak być najlepszym sędzią. Cel zajęć-zrozumienie dlaczego."— Zapis prezentacji:

1 Kursokonferencja sędziów SZPS Szczyrk, 14-15.09.2013r Wprowadzenie do najważniejszych zagadnień jak być najlepszym sędzią. Cel zajęć-zrozumienie dlaczego dany przepis został napisany oraz zależności między przepisami

2 Obiecuję, że będzie naprawdę krótko ;)

3 WPROWADZENIE

4 zrozumienie przepisów pozwala na lepszą grę: trenerzy mogą lepiej budować strukturę swojego zespołu i ustalać taktykę gry, pozwalając zawodnikom w sposób w pełni kontrolowany na zaprezentowanie swoich umiejętności, zrozumienie zależności pomiędzy przepisami gry pozwala sędziom podejmować lepsze decyzje. PIŁKA SIATKOWA TO WSPANIAŁA GRA

5 SZTUKA DOBREGO SĘDZIOWANIA !!! Istota dobrego sędziowania opiera się na pojęciu fair i konsekwencji sędziego: – zrozumienie istoty przepisów gry, – pełnienie roli wychowawcy używając przepisów do zapobiegania i karania postaw niezgodnych z przepisami lub upominania niezdyscyplinowanych, – promowanie siatkówki – pozwalając zabłysnąć widowiskowym elementom gry, a najlepszym zawodnikom na tworzenie widowiska dla publiczności. Omówić dokładnie-wytyczne P.9.pkt.7

6 Sędzia jest integralną częścią gry Dobry sędzia będzie używał przepisów tak, aby wszyscy zainteresowani mogli czerpać radość z gry!!! Dołącz do gry ! Pozwól piłce latać !

7 Sędzia musi zostać obdarzony zaufaniem ze strony zawodników, a jest to możliwe poprzez: bycie trafnym w swych osądach i decyzjach, zrozumienie dlaczego dany przepis został napisany, bycie skutecznym organizatorem, pozwolenie na płynną grę i doprowadzenie jej do końca, bycie pedagogiem, wychowawcą, który karze za niesportowe zachowanie i upomina za nieuprzejme zachowanie, promowanie sportu – pozwala to, aby spektakularne elementy gry były uwydatnione, a zawodnicy robili to co potrafią najlepiej – bawili publiczność.

8 Dobry sędzia będzie używał przepisów w taki sposób, aby uatrakcyjniły one zawody dla wszystkich uczestników. Wszyscy, którzy czytali wcześniej przepisy, które podążają za dzisiejszą dyscypliną powinni zastanowić się dlaczego tych kilka paragrafów zostało napisane i jaka jest ich pozycja w dzisiejszym sporcie.

9 Myli się ten, kto twierdzi, że sędziowanie to prowadzenie spotkania przy ścisłym zastosowaniu Przepisów Gry jako jedynej podstawy do podejmowania decyzji. Sędziowanie nie może polegać na mechanicznym ich stosowaniu. Wymagane są tutaj wyjątkowe kompetencje – można je nabyć wyłącznie przez doświadczenie związane z wieloletnim udziałem w zawodach piłki siatkowej, gdzie sędzia rozumie, że jest integralną częścią gry, a nie dodatkowym, zewnętrznym uczestnikiem.

10 Z tego powodu sędzia nie może wykonywać swoich obowiązków przez doszukiwanie się błędów w technice lub zachowaniu zawodników lub zespołów i nakładaniu stosownych przepisami sankcji. Byłby to bardzo niewłaściwy styl sędziowania. Wręcz przeciwnie, sędzia musi być ekspertem, ale i przyjacielem, pełniąc swoją rolę wspólnie z zawodnikami dla dobra zawodów. Sędzia powinien podejmować decyzje negatywne wyłącznie w przypadkach, gdy jest to absolutnie konieczne.

11 Sędzia nie może starać się wysunąć na pierwszy plan widowiska – powinien pozostawać w cieniu wydarzeń, interweniując tylko wtedy, gdy to niezbędne. Tego typu zachowanie jest szczególnie konieczne w dzisiejszej siatkówce.

12 Współczesna piłka siatkowa dzięki staraniom FIVB dąży do efektownego widowiska – porywającego kibiców, bardzo dobrze prezentowanego i odbieranego przez media oraz miliony widzów. Nowoczesna siatkówka to szybka i ekscytująca, choć bezkontaktowa, gra, wymagająca bardzo dobrego przygotowania fizycznego, koordynacji i, przede wszystkim, pracy zespołowej.

13 W tej sytuacji dobry sędzia pomaga przez pozostawanie w tle zawodów. Słaby sędzia będzie przeszkadzał w grze, usiłując odegrać pierwszoplanową rolę w widowisku. Sędzia powinien nagradzać zawodników oraz drużyny za widowiskowe, dostarczające emocji akcje – zgodnie z duchem Przepisów Gry. Co więcej, od sędziów wymaga się, aby utrzymywali doskonałe relacje z zawodnikami, trenerami itd. i by zachowywali się nienagannie.

14 Sędzia jest tą osobą, który wprowadza przepisy gry w życie. Aby właściwie zastosować przepisy sędziowie muszą doskonale znać przepisy i stosować je w sposób odpowiedni i stanowczy. Lecz najważniejszą rzeczą jest znać podstawowe zasady formułowania przepisów. Jeśli tego zabraknie, nigdy właściwie nie zrozumieją przepisów, a co za tym idzie będą mieli duże trudności dobrze je stosować.

15 Teoretyczne podstawy stosowania Przepisów Gry Funkcja przepisów Charakterystyka gry Określenie właściwej techniki Gra zgodna z przepisami: -Wszystkie przepisy dotyczące boiska, właściwych warunków i sprzętu, technik i zachowania odnoszą się tak samo do obu drużyn. To jest SPRAWIEDLIWOŚĆ. Dokładność w rozumieniu i stosowaniu przepisów jest fundamentem sprawiedliwości i uczciwości.

16 Teoretyczne podstawy stosowania Przepisów Gry Funkcja edukacyjna – Sportowe zachowanie jest podstawą zachowania zawodnika w każdej dziedzinie sportu. Rozdział siódmy zachowanie uczestników jest napisany specjalnie w tym celu. Wszyscy sędziowie muszą kłaść duży nacisk na tę funkcję, ponieważ jest ona sednem całego sportu. Celem nie jest wyłącznie rywalizacja, ale także stworzenie atmosfery uczciwości, aby pogłębić zrozumienie i powszechną przyjaźń.Dokładne omów i analiza P.21.1….OBOWIĄZKIEM SI jest zapobieganie osiąganiu przez zespół poziomu zachowania podlegającego sankcjom.

17 Teoretyczne podstawy stosowania Przepisów Gry Fundamentalne zasady stosowania przepisów – Fundamentalne zasady stosowania przepisów bazują naturalnie na dwóch założeniach: na funkcji przepisów i na czynnikach na nie wpływających. Dobre i uczciwe warunki gry Dążenie do widowiskowości Współpraca Komisji Sędziowskiej

18 Tylko pełna współpraca między sędziami jest jedynym sposobem, aby zapewnić właściwą ocenę i wypełnić powierzone zadania!!!

19 Sędzia nie jest tylko osobą, która prowadzi mecz i właściwie stosuje przepisy, ale również musi brać pod uwagę psychologiczne, społeczne i techniczne czynniki wpływające na grę. Sędzia jest nie tylko sędzią i organizatorem, ale także promotorem pełniącym rolę edukacyjną.

20 Poznaj istotę funkcję nowego przepisu 21.1. Niewłaściwe zachowanie członka zespołu, nieosiągające najniższej kategorii w klasyfikacji, nie podlega sankcjom. Obowiązkiem sędziego pierwszego jest zapobieganie osiąganiu przez zespół poziomu zachowania podlegającego sankcjom.

21 Dziękuję za uwagę ;) na koniec łatwa zagadka-kto to jest węgierski Herbert von Karajan i jego znane motto dzialania


Pobierz ppt "Kursokonferencja sędziów SZPS Szczyrk, 14-15.09.2013r Wprowadzenie do najważniejszych zagadnień jak być najlepszym sędzią. Cel zajęć-zrozumienie dlaczego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google