Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grecja to najdalej na południe wysunięty kraj Europy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grecja to najdalej na południe wysunięty kraj Europy"— Zapis prezentacji:

1 Grecja to najdalej na południe wysunięty kraj Europy
Grecja to najdalej na południe wysunięty kraj Europy. Większa część państwa zajmuje południowy kraniec niezwykle górzystego Półwyspu Bałkańskiego. Niejednokrotnie szczyty tworzą malownicze urwiska, których podstawa zatopiona jest w głębinach morskich. Grecja Ateny

2 Symbole narodowe Flaga Grecji jest podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle. Krzyż wskazuje na przywiązanie Greków do cerkwi prawosławnej. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały - pianę morskich fal, z której zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku. Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta Eleuthería é Thánatos (wolność albo śmierć). Herbem Grecji jest biały krzyż na niebieskim tle opleciony gałązkami oliwnymi. Krzyż oznacza przywiązanie do prawosławnej cerkwi, gałązki oliwne symbolizują pokój. Godło to zostało przyjęte w 1975.

3 Hymn narodowy W Grecji jako hymn państwowy został zatwierdzony poemat poety Dionísios Solomós, dla którego inspiracją do napisania utworu była walka narodu greckiego w Rewolucji 1821 roku. Hymn opiewa męstwo bojowników greckich, opisuje ich cierpienia i poświęcenie, potępia politykę mocarstw wobec Grecji. Melodie do hymnu skomponował znany muzyk Nikolaos Mantzaros. Tylko pierwsza zwrotka jest używana jako hymn. Hymn do wolności Poznajemy cię od dawna o, bosko odzyskana, po światłach w twych oczach i po blasku twego miecza. Z świętych grobów Greków twa dzielność triumfuje, witamy cię znów - Bądź pozdrowiona, Wolności, bądź pozdrowiona!

4 ATENY Stolica i największe miasto Grecji leży w pd.-zach. części półwyspu Attyckiego na górzystej równinie (m. in. wzgórze Akropolu i wzgórze Likavedos). Ateny to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej. Znajdują się tu m.in. zespół Akropolu, Stadion Olimpijski, Świątynia Zeusa oraz zabytki z okresu rzymskiego i bizantyjskiego. Miasto liczy 745 tys. mieszkańców żyjących na 38,964 km²., a cały obszar metropolitalny ma 3,5 miliona mieszkańców i 411,717 km

5 AKROPOL Położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 95 m. Było ono ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje.

6 Nazwa Partenon nawiązuje do Ateny Partenos (Ateny Dziewicy), której świątynia była poświęcona. Zbudowany w zgodzie z porządkiem doryckim, jest uważany za najdoskonalszy jego przykład, niemniej w świątyni znajdują się elementy porządku jońskiego, tj., 4 jońskie kolumny w pomieszczeniu zachodnim oraz tzw. fryz panatenajski znajdujący się na ścianach celli. Partenon zbudowano z białego marmuru pentelickiego. Nie oparł się on zniszczeniom i grabieży.

7 Centrum miasta W agorze czyli inaczej rynku koncentrowało się życie miejskie starożytnych Aten. Było to miejsce spotkań polityków, handlarzy i kupujących. W jednym miejscu sprzedawano figi, świadków sądowych, winogrona itp. W V i IV w. p.n.e. na Agorze odbywały się sądy skorupkowe. Współczesna Agora stanowi wielką plątaninę ruin pod Akropolem, których fragmenty pochodzą z rozmaitych okresów, od VI w. p.n.e. do V w. n.e.

8 Stadion olimpijski Stadion Olimpijski w Atenach - stadion wielofunkcyjny, położony w Atenach. Jego inauguracja miała miejsce 6 września 1982 roku. Na obiekcie tym swoje mecze rozgrywają zespoły: Panathinaikosu i AEK Ateny. Właśnie podczas spotkania obu tych drużyn w 1986 roku, został ustanowiony rekord frekwencji wynoszący widzów. W latach stadion został przebudowany (m.in. dobudowano dach) z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku, odbywających się w Atenach.

9 Wpływ kultury rzymskiej
Wieża Wiatrów należy do najlepiej zachowanych zabytków w rejonie Forum. Jest to budowla ośmiokątna, zbudowana w I w. p.n.e., według projektu syryjskiego astronoma Andronikosa z Kirros. Wieża pełniła wiele funkcji: kompasu, zegara słonecznego, wiatrowskazu i zegara wodnego, napędzanego strumieniem z jednego ze źródeł na Akropolu. Każdą ze ścian zdobi płaskorzeźba przedstawiająca unoszącą się w powietrzu postać, która symbolizuje jeden z ośmiu wiatrów. "

10 Plaka Plaka jest tym czym Cvent Garden dla Londynu, lub Montmartre dla Paryża. Plaka dla Ateńczyków jest dzielnicą bogów. Od starożytnych czasów była centrum Aten, a znajduje się u stóp Akropolu. Na każdym kroku w każdej alei, czy zaułku kryje się nowa niespodzianka: kościół, starożytne pozostałości, neoklasyczne budynki, frankońskie domy. Wszystko tu pełne jest życia, podróżny jest oczarowany przez lokalny koloryt. Jest tu wiele tawern, restauracji, nocnych klubów, kawiarni.

11 Teby TEBY Tysiące lat greckiej historii okrywa miasta i miejsca tego obszaru oraz dwóch dróg z Aten do Lamii- Teby, niegdyś silne miasto - państwo, upadły wraz z Ateriami w bitwie pod Cheroneą w IV wieku p.n.e., Można tu obejrzeć pozostałości mykeńskiego pałacu, a niedaleko muzeum - ruiny średniowiecznego zamku. Prehistoryczne miasto i pałac Kadmosa, legendarnego założyciela Teb znajdują się na wzgórzu poza miastem. Tutaj także zostały odnalezione tabliczki linearne i pieczecie z XIV wieku p.n.e.

12 Delfy Delfy – prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu, 13 km od Zatoki Korynckiej, na drodze z Termopilów na Peloponez. Znał Delfy i czcił Homer, który jednak nazywał je Pythó. Miasteczko Delfy większego znaczenia nie miało nigdy, całą sławę zawdzięczało wyroczni. Powoli powstał tu cały okręg kultu, gdyż niemal wszystkie państewka Grecji chciały tu na świętej ziemi Apollina mieć swoje świątynie. Ośrodkiem tego świętego okręgu była świątynia Apollina, odbudowana po pożarze w 548 p.n.e. roku za pieniądze Alkmeonidów, przy wydatnej pomocy faraona Amazisa. W roku 373 p.n.e. ponownie zniszczona przez trzęsienie ziemi i przez pożar, została odbudowana przez Amfiktionów.

13 Święte Meteory Święte Meteory to najważniejsze po Świętej Górze Athos centrum Monastycyzmu w Grecji. Są tu ślady osadnictwa mnichów - eremitów osiedlających się w skalnych grotach. Notowane są na przełomie XI i XII wieku. Kształtuje się wtedy mała wspólnota zakonna - Skit Doupiannis. W wieku XIV na największej skale kamiennego lasu - Mega Meteora (lub Platilifo Meteora) Św. Atanazy (Athanasios) nadaje zgromadzeniu mnichów  cenoboficzną formułę tworząc pierwszy zorganizowany klasztor (monastyr). Od tego czasu utworzono 24 monastyry oraz liczne jaskinie - pustelnie, kaplice, słupy, itp. Do dnia dzisiejszego funkcjonuje jedynie sześć.

14 Greccy Kompozytorzy Mikis Theodorakis, gr. Μίκης Θεοδωράκης (ur. 29 lipca 1925 na greckiej wyspie Chios) - grecki kompozytor; jeden z najważniejszych i najbardziej znanych XX wieku. Sławę przyniosło mu, m.in. skomponowanie muzyki do filmu Michaela Cacoyannisa Pt. "Grek Zorba". Oprócz tego polityk, były członek greckiego parlamentu oraz minister w rządzie Mitsotakisa, międzynarodowy działacz na rzecz ochrony praw człowieka i pokoju, założyciel wielu organizacji zajmujących się tą problematyką. Jest laureatem wielu nagród za osiągnięcia na polu muzycznym i politycznym, w 2000 roku nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Obecnie na emeryturze

15 Ciekawostki Grecja słynie z około tysiąca wysp, ale tylko 100 jest dziś stale zamieszkałych Leży w strefie wschodnioeuropejskiej, a więc czas jest przesunięty do przodu o jedną godzinę. Obowiązuje tu sjesta i w godzinach południowych (od 15 do 17) trudno coś załatwić, zobaczyć czy zwiedzić. Nie dotyczy to najważniejszych obiektów turystycznych, jak Akropol czy Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach. Osobom kąpiącym się w greckich morzach oraz przebywającym na plażach grozi kilka niebezpieczeństw. Przede wszystkim promieniowanie słoneczne, a w morzu groźne są meduzy, zwłaszcza te trudniej zauważalne, zupełnie przezroczyste. Natomiast na skalistych nabrzeżach niebezpieczeństwo dla stóp stanowią kolce jeżowców.

16 Klub Europejski w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku
Prace wykonał Klub Europejski w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku


Pobierz ppt "Grecja to najdalej na południe wysunięty kraj Europy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google