Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie złość się ! Jak radzi ć sobie z własn ą zło ś ci ą. Prezentacja opracowana przez: Małgorzatę Jankowską Renatę Wawer.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie złość się ! Jak radzi ć sobie z własn ą zło ś ci ą. Prezentacja opracowana przez: Małgorzatę Jankowską Renatę Wawer."— Zapis prezentacji:

1

2 Nie złość się ! Jak radzi ć sobie z własn ą zło ś ci ą. Prezentacja opracowana przez: Małgorzatę Jankowską Renatę Wawer

3 Czym jest złość?

4 Wg Małego słownika języka polskiego: Złość to stan irytacji, wzburzenia; uczucie wrogości; wybuch gniewu, gniew. Wg Wikipedii – wolnej encyklopedii: Złość to reakcja emocjonalna. Uczucie złości pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie i następuje zmiana poczucia kontroli. Złość specyficznie zabarwia obraz postrzeganej rzeczywistości. (…) Złość składa się z trzech elementów: myśli, reakcji fizjologicznej oraz zachowania.

5 W jakich sytuacjach się złościsz?

6 Znów młodszy brat wymusił na rodzicach zgodę na granie na komputerze, kiedy to był twój czas. Więc oczywiście nie omieszkałeś go zwyzywać od rozpuszczonych bachorów i niby przypadkiem, zdzieliłeś go po uszach. Może znów starsza siostra wyłączyła twój ulubiony hip-hop, włączając jednocześnie pop, którego nienawidzisz. Więc rzuciłaś w nią opakowaniem po płycie CD. A może...?

7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,…….,100,… Przykłady można mnożyć, od konfliktów rodzinnych przez szkolne po zwykłe złośliwości rzeczy martwych, takie jak na przykład: "samowypadające" z rąk szklanki czy lody, które zbyt szybko się topią i spadają na spodnie, pozostawiając obrzydliwą, lepką plamę.

8 Co się z tobą dzieje, gdy się złościsz?

9 W każdym z nas gdzieś mieszka złość. Sztuką jest nad nią zapanować. Uwierz, że jest to możliwe. Przypomnij sobie, ile razy nie poradziłeś sobie z własną złością? Sporo?

10 A ponieważ ty młody człowieku, nie jesteś agresywny, tylko czasami nie radzisz sobie z emocjami - poznaj sposoby, jak nie wpadać w złość.

11 W pierwszym momencie, gdy pojawi się sytuacja, która wywołuje u ciebie złość, pomyśl czy ta osoba, która cię sprowokowała, rzeczywiście miała to na celu, czy lody wypadły, bo chciały cię zdenerwować? Będzie to myśl wtórna: A może zrobiła to niechcący, może to był przypadek, może jestem zdenerwowany i w tym momencie wyjątkowo przewrażliwiony. 1. MYŚL Uświadomisz sobie w ten sposób, że nie wszystko w życiu zmierza ku temu, aby wyprowadzić cię z równowagi.

12 Potem należy zastosować tzw. reduktory złości, czyli takie zachowania, Potem należy zastosować tzw. reduktory złości, czyli takie zachowania, które pozwolą na moment wyhamować impulsywne działanie. które pozwolą na moment wyhamować impulsywne działanie. Najbardziej popularne i skuteczne reduktory to: głębokie oddechy, głębokie oddechy, liczenie wstecz (od 10 w dół) liczenie wstecz (od 10 w dół) zamknięcie oczu i przywołanie w myślach przyjemnego zamknięcie oczu i przywołanie w myślach przyjemnego miejsca, np. morza, lasu, parku itp. miejsca, np. morza, lasu, parku itp. 2. REDUKTOR ZŁOŚCI

13 3. MYŚLI USPOKAJAJĄCE Następnie powinny pojawić się myśli uspokajające, którym towarzyszy zachowanie zmierzające do odstąpienia od wybuchu złości. Mówisz zatem sobie: nie, nie uderzę, odejdę stąd, nie dam mu się dzisiaj sprowokować, odwrócę się, będę go ignorować.

14 4. MYŚLI: JEŚLI - TO POTEM Kolejnym etapem są myśli: jeśli - to potem. Są to myśli, w których zastanawiasz się lub przywołujesz z pamięci konsekwencje, jakie mogą cię spotkać, gdy wybuchniesz złością. Dla przykładu: jeśli go uderzę - potem będę miał szlaban od rodziców, jeśli znowu naubliżam nauczycielowi - to on potem wyśle mnie do dyrektora i będę miał kłopoty.

15 Potem odchodzisz, odwracasz się, czyli odpowiednie do sytuacji zachowanie. 5. ZACHOWANIE POWSTRZYMUJĄCE

16 6. SAMONAGRADZANIE Na koniec powinieneś się samemu nagrodzić, czyli po prostu pochwalić się: jestem dobry, fajny ze mnie gość, poradziłem sobie, nie dałem mu się wyprowadzić z równowagi.

17 Proste, prawda? Na pewno nieraz stosowałeś głębokie oddechy lub myśli uspokajające. Tym razem spróbuj wszystko połączyć razem i poćwicz "na sucho", czyli sam ze sobą. Jeśli przypuszczasz, że w najbliższym czasie spotka cię ponownie sytuacja, która obudzi w tobie złość, zrób to najlepiej kilka razy. Dasz radę!

18 Może za pierwszym razem nie uda ci się w pełni zapanować nad złością… …...ale warto próbować. Świat jest lepszy, jeśli nie panoszy się w nim złość. No, a już na pewno prostszy i bez przykrych konsekwencji. P o w o d z e n i a !

19

20 bibliografia http://tyitwojdom.wp.pl/kat,38116,wid,7546264, wiadomosci.html?ticaid=44b41 http://tyitwojdom.wp.pl/kat,38116,wid,7546264, wiadomosci.html?ticaid=44b41 http://tyitwojdom.wp.pl/kat,38116,wid,7546264, wiadomosci.html?ticaid=44b41 http://tyitwojdom.wp.pl/kat,38116,wid,7546264, wiadomosci.html?ticaid=44b41 http://www.sp11.nowytarg.pl/old-sp11/styczen- 2001.html http://www.sp11.nowytarg.pl/old-sp11/styczen- 2001.html http://www.sp11.nowytarg.pl/old-sp11/styczen- 2001.html http://www.sp11.nowytarg.pl/old-sp11/styczen- 2001.html http://www.bosko.pl/klopotnik/?art=879 http://www.bosko.pl/klopotnik/?art=879 http://www.bosko.pl/klopotnik/?art=879 http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%9 B%C4%87 http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%9 B%C4%87 http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%9 B%C4%87 http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82o%C5%9 B%C4%87 Mały słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994. Mały słownik języka polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994. http://www.alkoholizm.akcjasos.pl/pliki/Martin% 20E%20Seligman%20-%20zlosc.doc http://www.alkoholizm.akcjasos.pl/pliki/Martin% 20E%20Seligman%20-%20zlosc.doc http://www.alkoholizm.akcjasos.pl/pliki/Martin% 20E%20Seligman%20-%20zlosc.doc http://www.alkoholizm.akcjasos.pl/pliki/Martin% 20E%20Seligman%20-%20zlosc.doc


Pobierz ppt "Nie złość się ! Jak radzi ć sobie z własn ą zło ś ci ą. Prezentacja opracowana przez: Małgorzatę Jankowską Renatę Wawer."

Podobne prezentacje


Reklamy Google