Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

N AJPOPULARNIEJSZE SUBSTANCJE DODAWANE DO ŻYWNOŚCI opracowały: Alicja B i Joanna M klasa II dzienna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "N AJPOPULARNIEJSZE SUBSTANCJE DODAWANE DO ŻYWNOŚCI opracowały: Alicja B i Joanna M klasa II dzienna."— Zapis prezentacji:

1

2 N AJPOPULARNIEJSZE SUBSTANCJE DODAWANE DO ŻYWNOŚCI opracowały: Alicja B i Joanna M klasa II dzienna

3 BARWNIKI I KONSERWANTY DODAWANE DO ŻYWNOŚCI SZKODLIWE DLA ZDROWIA. Substancje dodatkowe dodawane do żywności, m. in. barwniki i konserwanty, mogą prowadzić do wzrostu ilości substancji toksycznych w ludzkim organizmie i mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Wśród źródeł toksyn, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu można wymienić m. in. odpady przemysłowe, zanieczyszczoną wodę i powietrze, ale też substancje dodatkowe dodawane do żywności m. in. barwniki i konserwanty.

4 B ARWNIKI SYNTETYCZNE znajdują się w marmoladach, żelach, gumach do żucia, powłokach tabletek. Może wywołać różne reakcje alergiczne np. pokrzywkę, duszności. Błękit ubrylantowany, oznaczony symbolem E 133, dodawany do warzyw konserwowych jest może być szkodliwy dla osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego inne schorzenia układu pokarmowego.

5 K ONSERWANTY czyli np. kwas benzoesowy, który może podrażnić śluzówkę żołądka i jelit oraz wysypki. Znaleźć go można w galaretkach, sokach owocowych, napojach bezalkoholowych, margarynie, konserwach rybnych, warzywach marynowanych czy sosach owocowych i warzywnych..

6 S UBSTANCJE ZAKWASZAJĄCE m. in. kwas octowy znajduje się w owocach i warzywach marynowanych oraz sosach, jest źle tolerowany u osób o wrażliwym żołądku. Chlorki potasu i magnezu są dodawane do przypraw i niewskazane dla osób, które mają chore nerki czy wątrobę. W dużych ilościach działają na organizm przeczyszczająco.

7 P REPARATY ZAGĘSZCZAJĄCE I ŻELUJĄCE kwas alginowy szczególnie niewskazany dla kobiet w ciąży i karoten,który może przyczynić się do owrzodzenia jelita.

8 A ROMATY mogą być naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne. Nadają zapach i smak.

9 S UBSTANCJE SŁODZĄCE dzięki swym silnym właściwościom słodzącym zastępują cukier, np. stosowane w żywności dla diabetyków lub produktach typu light.

10 S UBSTANCJE KLARUJĄCE to środki filtracyjne stosowane m.in. do klarowania napojów spirytusowych, wina, piwa itp.

11 L ITERA : znaczy, że dodatek spełnia normy europejskie. Z kolei trzy- i czterocyfrowe numery to kody poszczególnych substancji. E-100 do E substancje konserwujące E-200 do E przeciwutleniacze i regulatory kwaśności E-300 do E substancje stabilizujące, zagęszczające, emulgujące, stosowane na powierzchniach wyrobów E-400 do E pozostałe, np. środki spulchniające

12 B ARWNIKI SYNTETYCZNE : B ARWNIKI SYNTETYCZNE : E 102 (tartrazyna) jest dodawana do oranżady, deserów w proszku, sztucznego miodu. Szkodzi astmatykom i osobom uczulonym na aspirynę. U niektórych osób powoduje nadpobudliwość, dzieci mogą być rozdrażnione i zachowywać się inaczej niż zwykle. E 110 (żółcień pomarańczowa) znajduje się w marmoladach, w żelach, gumach do żucia, w powłokach tabletek. Może wywoływać różne reakcje alergiczne szczególnie u alergików, np. pokrzywkę, duszności. E 124 (czerwień koszenilowa) dodawana jest do ryb wędzonych, budyniów, cukierków owocowych. Szkodzi osobom uczulonym na aspirynę ; E 133 (błękit brylantowy) znajduje się w warzywach konserwowych. Powinny unikać go osoby z zespołem jelita nadwrażliwego i innymi schorzeniami przewodu pokarmowego; E 154 (brąz FK) dodawany jest do śledzi wędzonych i niektórych konserw rybnych. Jeśli spożywamy te produkty zbyt często i w dużych ilościach, brąz FK odkłada się w nerkach i w naczyniach limfatycznych

13 K ONSERWANTY : E 210 (kwas benzoesowy) zawarty w galaretkach, w sokach owocowych, w napojach bezalkoholowych, margarynie, piwie. U niektórych osób podrażnia śluzówkę żołądka i jelit oraz wywołuje swędzącą wysypkę. E 249 (azotyny potasu) i E 250 (azotyny sodu) używane do peklowania mięs. Mogą powodować tworzenie się rakotwórczych nitrozoamin. E 220 do 228 (siarczyny) są w konserwach, w owocach kandyzowanych, w sokach owocowych, w winie, w skórkach owoców cytrusowych, w wiórkach kokosowych. U osób wrażliwych mogą wywołać nudności i bóle głowy.

14 S UBSTANCJE ZAKWASZAJĄCE : S UBSTANCJE ZAKWASZAJĄCE : E 260 (kwas octowy) zawarty w owocach i warzywach marynowanych oraz w sosach jest źle tolerowany przez osoby o delikatnym żołądku; E 508 (chlorek potasu), E 509 (chlorek wapnia), E 511 (chlorek magnezu) znajdują się w przyprawach. W dużych ilościach działają przeczyszczająco. Powinny zrezygnować z nich osoby, które mają chore nerki i wątrobę; E 525 (wodorotlenek potasu) dodawany jest do konfitur i galaretek. Może wywoływać bóle jelitowo- żołądkowe; E 517 (siarczan amonu) jest obecny w wielu artykułach - w większych stężeniach może być przyczyną biegunek.

15 P REPARATY ZAGĘSZCZAJĄCE I ŻELUJĄCE : E 400 (kwas alginowy) - niewskazany dla kobiet w ciąży; E 407 (karagen) - może przyczyniać się do owrzodzenia jelit. guma ksantanowa

16 E 420 (sorbitol), E 421(mannitol) spotykane są najczęściej w żywności dla diabetyków. Po spożyciu większych ilości tych substancji można dostać bólów brzucha i biegunki. E 951 (aspartam), E 954 (sacharyna) - obie substancje nie są polecane osobom z wrażliwym przewodem pokarmowym. P REPARATY ZASTĘPUJĄCE CUKIER :


Pobierz ppt "N AJPOPULARNIEJSZE SUBSTANCJE DODAWANE DO ŻYWNOŚCI opracowały: Alicja B i Joanna M klasa II dzienna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google