Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wirusy komputerowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wirusy komputerowe."— Zapis prezentacji:

1 Wirusy komputerowe

2 CHARAKTERYSTYKA WIRUSÓW KOMPUTEROWYCH:
Wirusy komputerowe można scharakteryzować jako programy, które zostały celowo stworzone przez człowieka w celu utrudnienia pracy innym użytkownikom.

3 TYPOWE OBJAWY ZARAŻENIA WIRUSEM:
Wolniejsze wczytywanie się programów, Pojawiające się lub znikające pliki, Zmiana rozmiaru pliku wykonywalnego lub programu, Nadmierna praca dysków twardych, Pojawiające się na ekranie nieznane napisy lub obiekty,

4 TYPOWE OBJAWY ZARAŻENIA WIRUSEM:
Zmniejszenie się wolnej przestrzeni na dysku, Zmiana nazwy plików, Niedostępność dysku twardego, Polecenie Scandisk wskazuje niepoprawne wartości.

5 PODZIAŁ WIRUSÓW W ZALEŻNOŚCI OD CELU ATAKU:
Wirusy głównego sektora rozruchowego, Wirusy wstępnego ładowania systemu – BOOT sektora, Wirusy zarażające pliki.

6 PODZIAŁ WIRUSÓW ZE WZGLĘDU NA SPOSÓB DZIAŁANIA:

7 Konie trojańskie - są one programami dołączonymi do prawidłowego programu komputerowego. Zadaniem ich jest realizowanie zadań niepożądanych przez użytkownika. Program z dołączonym koniem trojańskim wykonuje zarówno prawidłowe operacje jak i zadania, których nie spodziewa się użytkownik, np. kopiowanie zasobów pliku lub całkowite jego usunięcie.

8 Wirusy polimorficzne - są wirusami szyfrującymi swój kod
Wirusy polimorficzne - są wirusami szyfrującymi swój kod. Szyfrowanie wirusa powoduje, że staje się on trudniejszy do wykrycia przez programy antywirusowe.

9 Wirusy utajnione - wirusy te stosują metody ukrywania zmian dokonywanych przez siebie w plikach lub sektorach uruchomieniowych. Toteż programy, które próbują otworzyć zainfekowany plik lub sektor widzą je w postaci pierwotnej.

10 Wirusy powolne - są wirusami trudnymi do wykrycia, ponieważ zarażają one pliki tylko wtedy, gdy użytkownik komputera przeprowadza na nich jakieś operacje. Na przykład nie zainfekuje pierwotnego pliku, a zainfekuje kopiowane przez użytkownika pliki.

11 Retrowirusy - są wirusami komputerowymi atakującymi programy antywirusowe mając na celu przeszkodzenie im w prawidłowym działaniu.

12 Wirusy partycyjne - są wirusami infekującymi pliki wykonywalne oraz sektory uruchomieniowe na partycjach dyskowych. Po uruchomieniu zarażonego tym wirusem programu, następuje zainfekowanie sektora uruchomieniowego dysku twardego.

13 Wirusy towarzyszące – podłączają się do plików wykonywalnych stwarzając nowy plik, ale zmieniają rozszerzenie tego pliku, np. wirus wynajduje plik o nazwie winword.exe, tworzy plik o tej samej nazwie, ale o innym rozszerzeniu: winword.com.

14 Wirusy opancerzone - to wirusy, które trudno wykryć oraz usunąć
Wirusy opancerzone - to wirusy, które trudno wykryć oraz usunąć. Zabezpieczają się one przed wykryciem za pomocą „kodów opakowujących”, które odwracają uwagę programu od kodu właściwego wirusa.

15 Wirusy plikowe – wirusami tymi mogą być konie trojańskie, wirusy opancerzone, ukryte, bądź inne wirusy. Mogą zagrażać serwerom sieciowym, komputerom połączonym w sieć równorzędną, mogą nawet być niebezpieczne dla Internetu.

16 TRZY DROGI PRZENIKNIĘCIA WIRUSA PLIKOWEGO DO SYSTEMU:

17 Wirusy – Makra – wirusy powielające się w dokumentach tworzonych przez aplikacje. Przemieszczają się one z komputera na komputer za pośrednictwem wymiany plików przez użytkowników sieci. Wirus – makra mogą usunąć pliki, których później nie będzie już można odzyskać.

18 ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ WIRUSA-MAKRA:

19 Programy antywirusowe
Programy antywirusowe sprawdzają programy i dane na dysku oraz na dyskietkach i jeśli znajdą wirusy, starają się je zniszczyć.

20 Przykłady oprogramowania antywirusowego
AVG Avast MKS VIR Arca Vir AntiVirenKit Panda

21 Wykonał: Paweł Piątek Kl. IDt.


Pobierz ppt "Wirusy komputerowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google